PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Folklor w sztuce współczesnej

Niedziela, 17 sierpnia 2014 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW czwartek w Galerii „Strug” działającej przy ZSP im. A. Kenara odbył się wernisaż wystawy „Folklor w sztuce współczesnej”. Swoje prace malarskie oraz ceramikę prezentują tam: Sanna Kemgren ze Szwecji, Isabell von Piotrowski z Włoch oraz Vitaly Valgè z Rosji. Łączy je inspiracja folklorem polskim, rosyjskim, a nawet kulturami prymitywnymi. Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Zakopane, jest także jednym z wydarzeń towarzyszących 46. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Jej kuratorem jest Isabell von Piotrowski.


Ekspozycję wraz z artystka otworzył dyrektor ZSP im. A. Kenara Stanisław Cukier oraz Janusz Jędrzejowski.

- Od dzieciństwa miałam kontakt z folklorem, chociażby chodząc na Msze na Harendę. Fascynowały mnie wtedy piękne góralskie stroje i ta fascynacja trwa do dzisiaj. W swoim malarstwie chcę oddać ten zachwyt,  wrażenia i emocje z dzieciństwa. Kocham to miejsce, chętnie tu przyjeżdżam i nadal chłonę ten folklor – mówiła podczas wernisażu o swoich inspiracjach Isabell von Piotrowski.
 - Wystawa jest nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale przede wszystkim ma być pretekstem do takiej refleksji, abyśmy nigdy nie zapomnieli o folklorze. Wy żyjecie w miejscu, gdzie ten folklor jest na co dzień, więc może tego tak bardzo nie doceniacie, ale dla Polaków żyjących za granicą  to jest coś wyjątkowego. Mi zawsze tutaj serce bije bardzo mocno – dodała.

Wystawę można zwiedzać codziennie do 28 sierpnia w godz. 11.00 - 18.00 w Galerii "Strug", ul. Kościeliska 35 w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Spinka góralska VIIISpinka góralska VIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.