PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

25 lat w służbie Stolicy Apostolskiej

Piątek, 29 sierpnia 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk

25 lat w służbie Stolicy ApostolskiejW Białej izbie Związku Podhalan w Zakopanem odbyły się kolejne posiady, tym razem z goszczącym tu po 20 latach księdzem dr.hab.Władysławem Zarębczanem, duszpasterzem, Honorowym Członkiem Związku Podhalan, wykładowcą, tłumaczem, autorem 11 książek, pomysłodawcą i organizatorem Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie, pracującym od 25 lat w Watykanie, obecnie w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Tematem spotkania było „25 lat w służbie Stolicy Apostolskiej oraz Kościół w Polsce z perspektywy Watykanu”.


Ks. dr hab. Władysław Zarębczan nie tylko przedstawił w skrócie swoją posługę i pracę kapłańską w Watykanie – w tym. m.in. w Radiu Watykan (9 lat), w Komitecie Obchodów Roku Świętego, ale także wiele aspektów funkcjonowania Kościoła w okresie pontyfikatów Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Doświadczenie 25 lat oraz perspektywa, która nie dana została każdemu,  pozwoliła na porównanie pracy tych trzech papieży, ich wspaniałych osobowości, ale także zmian, jakie zachodzą w samej instytucji Kościoła Katolickiego. Perspektywa ta dała także możliwość spojrzenia na kościół w Polsce, na jego funkcjonowanie w porównaniu do innych państw, nie tylko europejskich.

Ks. Władysław Zarębczan dzielił się z zebranymi licznymi wspomnieniami i uwagami. Na uwagę zasługuje fakt, że za czasów pontyfikatu Benedykta XVI zwiększyła się jeszcze bardziej ilość polskich księży pracujących w Watykanie. W innych państwach notuje się bowiem znacznie mniejszą ilość powołań kapłańskich. Ks. Zarębczan stwierdził także, że Benedykt XVI uporządkował wiele spraw w Watykanie, przy nominacjach  biskupów preferował księży, którzy mieli bezpośredni kontakt z wiernymi, a jego doktryny będą oceniane przez kolejne pokolenia.

Nowa wizja kościoła papieża Franciszka – w porównaniu do Jana Pawła II i Benedykta XVI z pewnością zostanie także potwierdzona przez synod, który odbędzie się  w październiku 2014 roku. Sprawą priorytetową jest dla papieża Franciszka pochylenie się nad najuboższymi mieszkańcami.

Ks.Zarebczan podczas spotkania w Białej Izbie wspominał swoje wstąpienie do Związku Podhalan w Zakopanem, odpowiadał także na liczne , czasem trudne pytania zebranych. Mówił m.in. o roli kościoła polskiego i papiestwa.

Zobacz w naszym sklepie:
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. J...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.