PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Na przełęczy współczesnych dźwięków

Czwartek, 18 września 2014 r.
Autor: Ada Ginał-Zwolińska

Na przełęczy współczesnych dźwiękówFestiwal Muzyka na Szczytach w Zakopanem stawia na nowe muzyczne projekty. Stąd specjalnie przygotowane na ten festiwal koncerty, stąd wyjątkowe zestawienia zarówno programów, jak i artystycznych konstelacji. W środowym koncercie na jednej scenie zagrali duet Fluent Ensemble oraz Trio BLUette – oryginalne połącznie zespołów z przeciwnych biegunów współczesnej kameralistyki. Fluent Ensemble to team, którego niecodzienne instrumentarium zobowiązuje do muzycznych poszukiwań. Tworzą go dwaj niedawni absolwenci Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie: akordeonista Paweł Janas i saksofonista Wojciech Psiuk.


Obaj już utytułowani, z licznymi nagrodami na koncie, pełni energii i pasji. Repertuar zdobywają sami – albo przygotowując transkrypcje utworów, które ich zainteresują, albo współpracując ze współczesnymi twórcami, m.in. z Dariuszem Przbylskim, Zbigniewem Bagińskim, Wojciechem Blecharzem, Rafałem Janiakiem, Mikołajem Majkusiakiem, Krzysztofem A. Janczakiem. Wkrótce ukaże się ich płyta z tymi utworami. Podczas festiwalowego koncertu można było posłuchać kompozycji, stanowiących przegląd tego, co można zrobić mając do dyspozycji dwa saksofony i akordeon. A okazuje się, że można naprawdę wiele...

Fluent Ensemble zagrało dedykowany im piękny utwór Krzysztofa A. Janczaka, kompozytora, kształconego w Paryżu, działającego na różnych polach muzycznych, najbardziej znanego z  muzyki filmowej i do gier komputerowych. Efektowna Musica Fluente zadziwiła i zachwyciła festiwalową publiczność wspaniałą melodyką i niespotykanymi brzmieniami. W programie duetu znalazły się też: autorskie aranżacje fortepianowej Sonatiny Maurice’a Ravela oraz Tableaux de Provence - Obrazów Prowansji Paule Maurice, w oryginale przeznaczonych na saksofon i orkiestrę.

We wszystkich mogliśmy podziwiać nie tylko mistrzostwo techniczne muzyków, ale ich fantastyczne, niespotykane brzmienie. Fluent Ensemble to prawdziwy powiew świeżości w świecie kameralistyki. Na finał występu wybrali szczyty wirtuozerii – The Elements (Żywioły) Mikołaja Majkusiaka. Ostatnia część utworu – Ogień, wymaga od saksofonisty tzw. slap-tongue, czyli specjalnej techniki uderzania językiem o stroik przez ponad dwie minuty (!). Ale jak twierdzi kompozytor, to utwór nie dla każdego, tylko dla najlepszych!

Występ Tria BLUette: Piotr Lato (klarnet), Beata Urbanek (wiolonczela) oraz Anna Boczar (fortepian) w drugiej części wieczoru przyniósł kontrastowy program, złożony z utworów należących do kanonu współczesnej kameralistyki.

Zabrzmiało arcyciekawe Trio d-moll op. 3 Alexandra von Zemlinsky’ego, napisane przez zaledwie 25-letniego kompozytora oraz Recitativa i ariosa „Lerchenmusik“ op. 53 Henryka Mikołaja Góreckiego. Ponad 40-minutowy utwór Góreckiego powstał w 1983 r. na zamówienie hrabiny Louise Lerche-Lerchenborg, wdowy po kompozytorze Poulu Rovsingu Olsenie. Składa się z trzech części o charakterze powolnych medytacji, pozbytych cech wirtuozowskich, za to mocno nasyconych ekspresją. W finale słychać cytat melodii niedzielnych nieszporów Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu…, co jest również aluzją do początku IV Koncertu fortepianowego Ludwiga van Beethovena, dziwnie zbieżnego z melodią śpiewaną w polskich kościołach...

Kolejny wieczór 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza, został przyjęty przez publiczność długą owacją.

Na zdjęciu od lewej: Fluent Ensemble i Trio BLUette / Fot. Mateusza Skwarczek

Bilety dostępne są w:
Punkcie Informacji Turystycznej, ul. Kościeliska 7, tel.: +48 (18) 20 120 04
Centrum Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 17, tel.: +48 (18) 20 122 11
W trakcie Festiwalu bilety będzie można kupić w miejscach imprez festiwalowych na godzinę przed ich rozpoczęciem.


6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza, potrwa w Zakopanem od 13 do 20 września 2014 r. Głównym Partnerem Festiwalu jest Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra!

Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Patronat nad wydarzeniem sprawują również: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Kardynał Stanisław Dziwisz, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica-Makowski oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Janusz Majcher.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.

Sponsorzy: ZEW Niedzica Srebrny Sponsor, Bank Zachodni WBK, Tauron Polska Energia, BP Polska oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerami festiwalu są: Biuro Promocji Zakopanego, Instytut Adama Mickiewicza i CULTURE.pl, Narodowy Instytut Audiowizualny, British Council, Instytut Muzyki i Tańca, Hotel Nosalowy Dwór, Kino SOKÓŁ, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Stowarzyszenie Dom pod Jedlami, Parafia Tatrzańska św. Krzyża, Kościół św. Rodziny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, YAMAHA, firma LAVARD, “Angela” Przedsiębiorstwo Andrzej Stoch oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Kraków, Polskie Radio Program II, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Karnet, ZakopanedlaCiebie.pl, INFOGRAM oraz Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Wsparcie redakcyjne RMF Classic.

Program oraz informacje o festiwalu:

www.muzykanaszczytach.com

www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    25 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.