PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Apollon Musagete Quartett podbiło Tatry!

Sobota, 20 września 2014 r.
Autor: Ada Ginał-Zwolińska

Apollon Musagete Quartett podbiło Tatry!Mistrzowski występ Apollon Musagete Quartett na 6. Festiwalu Muzyka na Szczytach w Zakopanem na długo zostanie w pamięci. Flagowy kwartet Franza Schuberta „Śmierć i dziewczyna“ w ich interpretacji kompletnie podbił publiczność. Jeżeli ktokolwiek nie wiedział, dlaczego zespół po ledwie kilku latach działalności wszedł do światowej czołówki – już wie! Apollon Musagete Quartett założyli w 2006 r. w Wiedniu wychowankowie warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego.


Studia kameralistyki skrzypkowie Paweł Zalejski i Bartosz Zachłod, altowiolista Piotr Szumieł i wiolonczelista Piotr Skweres kontynuowali u legendarnego Alban Berg Quartett. Historia zespołu jest krótka, za to wyjątkowo bogata. Pełna prestiżowych nagród i koncertów na najlepszych scenach. Zwycięstwo w konkursie ARD w Monachium w 2008 r., współpraca z Tori Amos, tegoroczne: Paszport Polityki i brytyjska Borletti-Buitoni Trust Award – to tylko niektóre laury polskich muzyków, objętych przez BBC Radio 3 programem New Generation Artists.

- Parę lat temu postawiliśmy sobie jasny cel – wygrać konkurs ARD – wspominał podczas spotkania z publicznością przed koncertem Bartosz Zachłod. – W kręgu znajomych zasłynęliśmy wtedy z szaleńczej, wręcz katorżniczej pracy. Każdą chwilę poświęcaliśmy dążeniu do ideału.

Te słowa idealnie oddają charakter kwartetu. Choć każdy z muzyków mógłby z powodzeniem odnosić sukcesy jako solista, od początku wiedzieli, że chcą pracować razem i razem dążyć do doskonałości. Słychać to w każdej ich interpretacji.

- Jesteśmy jak czwórka solistów, z których każdy ma bardzo osobisty stosunek do tego co gra, ale chce też doskonale współbrzmieć – podkreślał w Klubie rozmów na szczytach Paweł Zalejski. – Nie chcemy być kwartetem jednego nurtu i szufladkować samych siebie. Gramy muzykę od Wacława z Szamotuł po współczesną, jednak interesuje nas też wszystko co wartościowe pomiędzy.

Apollon Musagete Quartett na zakopiański festiwal przygotował specjalny program. W pierwszej części koncertu zabrzmiały III Kwartet smyczkowy “Kartki z nienapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego oraz rzadko wykonywane i bardzo piękne Trzy madrygały na skrzypce i altówkę Bohuslava Martinů. Misterną konstrukcję dzieł czeskiego kompozytora perfekcyjnie i porywająco ukazali skrzypek Bartosz Zachłod i altowiolista Piotr Szumiel.

Drugą część wieczoru otworzyło krótkie i błyskotliwe Concertiono na kwartet smyczkowy Igora Strawińskiego, które miało być wykonane na finał. Jednak artyści zdecydowali, że koncert zamknie wielki Kwartet smyczkowy d-moll “Śmierć i dziewczyna” Schuberta. Mieli rację, bo po ich interpretacji tego dzieła, jakikolwiek inny utwór nie miałby racji bytu…

Naładowany burzliwymi emocjami, pulsujący niespokojnym rytmem utwór pokazał, jaką maestrią, doskonałym brzmieniem i ogromną skalą dynamiki dysponuje Apollon Musagete Quartett. Fascynujące, że pozostając w stylu epoki, muzycy brzmią niezwykle nowatorsko i świeżo.

Bezkompromisowa, wyrazista część pierwsza dzieła Schuberta, idealnie przygotowująca centralny punkt – pojawienie się melodii pieśni Der Tod und das Mädchen; groteskowy taniec śmierci w Scherzo i finał: zagrane niemal na granicy prędkości, perfekcyjne Prestissimo…

Emocji, które towarzyszyły temu koncertowi, nie da się zamknąć w słowach, Apollonów trzeba po prostu słuchać. Muzycy już nagrywają kolejny album, i choć wszyscy mieszkają za granicą, z pewnością do Polski będą wracać. Tak obiecali w Zakopanem.

Na zdjęciu: Apollon Musagete Quartett / Fot. Mateusz Skwarczek


6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza, potrwa w Zakopanem od 13 do 20 września 2014 r. Głównym Partnerem Festiwalu jest Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra!

Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Patronat nad wydarzeniem sprawują również: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Kardynał Stanisław Dziwisz, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica-Makowski oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Janusz Majcher.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.

Sponsorzy: ZEW Niedzica Srebrny Sponsor, Bank Zachodni WBK, Tauron Polska Energia, BP Polska oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerami festiwalu są: Biuro Promocji Zakopanego, Instytut Adama Mickiewicza i CULTURE.pl, Narodowy Instytut Audiowizualny, British Council, Instytut Muzyki i Tańca, Hotel Nosalowy Dwór, Kino SOKÓŁ, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Stowarzyszenie Dom pod Jedlami, Parafia Tatrzańska św. Krzyża, Kościół św. Rodziny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, YAMAHA, firma LAVARD, “Angela” Przedsiębiorstwo Andrzej Stoch oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Kraków, Polskie Radio Program II, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Karnet, ZakopanedlaCiebie.pl, INFOGRAM oraz Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Wsparcie redakcyjne RMF Classic.

Program oraz informacje o festiwalu:

www.muzykanaszczytach.com

www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.