PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Apollon Musagete Quartett podbiło Tatry!

Sobota, 20 września 2014 r.
Autor: Ada Ginał-Zwolińska

Apollon Musagete Quartett podbiło Tatry!Mistrzowski występ Apollon Musagete Quartett na 6. Festiwalu Muzyka na Szczytach w Zakopanem na długo zostanie w pamięci. Flagowy kwartet Franza Schuberta „Śmierć i dziewczyna“ w ich interpretacji kompletnie podbił publiczność. Jeżeli ktokolwiek nie wiedział, dlaczego zespół po ledwie kilku latach działalności wszedł do światowej czołówki – już wie! Apollon Musagete Quartett założyli w 2006 r. w Wiedniu wychowankowie warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego.


Studia kameralistyki skrzypkowie Paweł Zalejski i Bartosz Zachłod, altowiolista Piotr Szumieł i wiolonczelista Piotr Skweres kontynuowali u legendarnego Alban Berg Quartett. Historia zespołu jest krótka, za to wyjątkowo bogata. Pełna prestiżowych nagród i koncertów na najlepszych scenach. Zwycięstwo w konkursie ARD w Monachium w 2008 r., współpraca z Tori Amos, tegoroczne: Paszport Polityki i brytyjska Borletti-Buitoni Trust Award – to tylko niektóre laury polskich muzyków, objętych przez BBC Radio 3 programem New Generation Artists.

- Parę lat temu postawiliśmy sobie jasny cel – wygrać konkurs ARD – wspominał podczas spotkania z publicznością przed koncertem Bartosz Zachłod. – W kręgu znajomych zasłynęliśmy wtedy z szaleńczej, wręcz katorżniczej pracy. Każdą chwilę poświęcaliśmy dążeniu do ideału.

Te słowa idealnie oddają charakter kwartetu. Choć każdy z muzyków mógłby z powodzeniem odnosić sukcesy jako solista, od początku wiedzieli, że chcą pracować razem i razem dążyć do doskonałości. Słychać to w każdej ich interpretacji.

- Jesteśmy jak czwórka solistów, z których każdy ma bardzo osobisty stosunek do tego co gra, ale chce też doskonale współbrzmieć – podkreślał w Klubie rozmów na szczytach Paweł Zalejski. – Nie chcemy być kwartetem jednego nurtu i szufladkować samych siebie. Gramy muzykę od Wacława z Szamotuł po współczesną, jednak interesuje nas też wszystko co wartościowe pomiędzy.

Apollon Musagete Quartett na zakopiański festiwal przygotował specjalny program. W pierwszej części koncertu zabrzmiały III Kwartet smyczkowy “Kartki z nienapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego oraz rzadko wykonywane i bardzo piękne Trzy madrygały na skrzypce i altówkę Bohuslava Martinů. Misterną konstrukcję dzieł czeskiego kompozytora perfekcyjnie i porywająco ukazali skrzypek Bartosz Zachłod i altowiolista Piotr Szumiel.

Drugą część wieczoru otworzyło krótkie i błyskotliwe Concertiono na kwartet smyczkowy Igora Strawińskiego, które miało być wykonane na finał. Jednak artyści zdecydowali, że koncert zamknie wielki Kwartet smyczkowy d-moll “Śmierć i dziewczyna” Schuberta. Mieli rację, bo po ich interpretacji tego dzieła, jakikolwiek inny utwór nie miałby racji bytu…

Naładowany burzliwymi emocjami, pulsujący niespokojnym rytmem utwór pokazał, jaką maestrią, doskonałym brzmieniem i ogromną skalą dynamiki dysponuje Apollon Musagete Quartett. Fascynujące, że pozostając w stylu epoki, muzycy brzmią niezwykle nowatorsko i świeżo.

Bezkompromisowa, wyrazista część pierwsza dzieła Schuberta, idealnie przygotowująca centralny punkt – pojawienie się melodii pieśni Der Tod und das Mädchen; groteskowy taniec śmierci w Scherzo i finał: zagrane niemal na granicy prędkości, perfekcyjne Prestissimo…

Emocji, które towarzyszyły temu koncertowi, nie da się zamknąć w słowach, Apollonów trzeba po prostu słuchać. Muzycy już nagrywają kolejny album, i choć wszyscy mieszkają za granicą, z pewnością do Polski będą wracać. Tak obiecali w Zakopanem.

Na zdjęciu: Apollon Musagete Quartett / Fot. Mateusz Skwarczek


6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza, potrwa w Zakopanem od 13 do 20 września 2014 r. Głównym Partnerem Festiwalu jest Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra!

Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Patronat nad wydarzeniem sprawują również: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Kardynał Stanisław Dziwisz, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica-Makowski oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Janusz Majcher.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.

Sponsorzy: ZEW Niedzica Srebrny Sponsor, Bank Zachodni WBK, Tauron Polska Energia, BP Polska oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerami festiwalu są: Biuro Promocji Zakopanego, Instytut Adama Mickiewicza i CULTURE.pl, Narodowy Instytut Audiowizualny, British Council, Instytut Muzyki i Tańca, Hotel Nosalowy Dwór, Kino SOKÓŁ, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Stowarzyszenie Dom pod Jedlami, Parafia Tatrzańska św. Krzyża, Kościół św. Rodziny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, YAMAHA, firma LAVARD, “Angela” Przedsiębiorstwo Andrzej Stoch oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Kraków, Polskie Radio Program II, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Karnet, ZakopanedlaCiebie.pl, INFOGRAM oraz Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Wsparcie redakcyjne RMF Classic.

Program oraz informacje o festiwalu:

www.muzykanaszczytach.com

www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.