PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Muzyka jest dobra na wszystko!

Sobota, 20 września 2014 r.
Autor: Ada Ginał-Zwolińska

Muzyka jest dobra na wszystko!W 10-lecie działalności pojawili się na 6. Festiwalu Muzyka na Szczytach - Straszni Panowie Trzej. Wybitni artyści polskiej sceny jazzowej: Janusz Szrom, Andrzej Jagodziński oraz Andrzej Łukasik dali koncert z największymi przebojami legendarnego kabaretu Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. W historii polskiego jazzu było już parę „zamachów“ na twórczość Starszych Panów. Sięgali po nią Magda Umer, Grzegorz Turnau, zakopiański Teatr Witkacego, a nawet Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Dziesięć lat temu piosenki autorskiego duetu Waskowski-Przybora postanowili zaaranżować na jazzową nutę Straszni Panowie Trzej. Projekt powstał za sprawą Janusza Szroma, od kilku lat okupującego tytuł polskiego jazzowego wokalisty roku, który zaprosił do współpracy dwóch znakomitych muzyków: Jagodzińskiego (fortepian) i Łukasika (kontrabas). Nazwę formacji nadał Bogdan Hołownia, bo w niej, jak podkreśla: „jest zakodowana afirmacja, pochwała, uznanie. Być może nawet nuta pozytywnej jazzowej zazdrości“.

W 2006 r. zespół nagrał płytę z najsłynniejszymi piosenkami Kabaretu, w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego, Henryka Miśkiewicza i Janusza Szroma. Album błyskawicznie osiągnął status Złotej Płyty, a koncerty zespołu wciąż przyciągają publiczność.

Nie inaczej było podczas Festiwalu Muzyka na Szczytach. Straszni Panowie Trzej wystapili w Grand Nosalowym Dworze i stworzyli wspaniałą amtosferę. W ich wykonaniu usłyszeliśmy takie przeboje, jak m.in. Dzień Dobry Mr. Blues, Zmierzch, Po kompocie, Herbatka, Dobranoc, już czas na sen. Wspaniałe, błyskotliwe aranżacje, w subtelny sposób podkreśliły znane melodie, a Janusz Szrom zarówno wokalnie, jak i aktorsko kapitalnie oddał wszelkie cudowne niuanse zawarte w tekstach Przybory. Wokalista okazał się też doskonałym narratorem całego koncertu, wciągając publiczność w świetną zabawę.

Koncert Strasznych Panów Trzech stał się postludium do odbywającej się wcześniej  festiwalowej debaty pt. Czy w XXI wieku potrzebujemy jeszcze muzyki?

Spotkanie zainicjowało Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, w ramach „Obywatelskiego kształtowania polityki kulturalnej Podhala“. Do projektu przystąpiły: Urząd Miasta Zakopane oraz Starostwo Tatrzańskie.

- O kulturze dyskutuje się od zarania dziejów, ale po pierwsze ta dyskusja ma na pomóc w budowaniu świadomości społecznej, po drugie w tym projekcie mamy szansę uzyskać nie złote recepty, ale wartościowe wskazówki dla wszystkich, którzy tę kulturę w naszym regionie tworzą – mówił na spotkaniu Mariusz Koperski, zastępca burmistrza miasta Zakopane.

W debacie wzięli udział: ks. prof. Tomasz Dąbek z Opactwa oo. Benedyktynów w Tyńcu, prof. Robert Piłat z Instytutu Filozofii UKSW w Warszawie, dr Marcin Trzęsiok z Akademii Muzycznej w Katowicach oraz dr Antoni Stańczyk, autor książki Filozoficzne inspiracje rozumienia czasu muzycznego. Spotkanie prowadziła redaktor Agata Kwiecińska (Narodowy Instytut Audiowizualny, Program II Polswikiego Radia). Debatę wzbogacił chorał gregoriański w wykonaniu chóru Ojców Benedyktynów z Tyńca.

Prelegenci, podając liczne przykłady z historii, teologii czy filozofii, zgodzili się co do tego, że muzyka w XXI wieku przetrwa - od czasów antycznych było przecież wiele przełomowych momentów, gdy była na zagrożonej pozycji. Z drugiej strony Schopenhauer dopuszczał nawet taką możliwość, że nie istnieje świat, a istnieje muzyka. Jednak zdecydowanie łatwiej byłoby dziś muzyce, gdyby wciąż pełniła “rolę służebną” w społeczeństwie – przyznali na finał debatujący.

Starsi Panowie Dwaj mieli  tezę: Piosenka jest dobra na wszystko, więc może ją sparafrazować i propagować inne hasło: Muzyka jest dobra na wszystko?

Na zdjęciu od lewej: Koncert Strasznych Panów Trzech oraz festiwalowa debata / Fot. Mateusz Skwarczek

Bilety dostępne są w:
Punkcie Informacji Turystycznej, ul. Kościeliska 7, tel.: +48 (18) 20 120 04
Centrum Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 17, tel.: +48 (18) 20 122 11
W trakcie Festiwalu bilety będzie można kupić w miejscach imprez festiwalowych na godzinę przed ich rozpoczęciem.


6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza, potrwa w Zakopanem od 13 do 20 września 2014 r. Głównym Partnerem Festiwalu jest Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra!

Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Patronat nad wydarzeniem sprawują również: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Kardynał Stanisław Dziwisz, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica-Makowski oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Janusz Majcher.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.

Sponsorzy: ZEW Niedzica Srebrny Sponsor, Bank Zachodni WBK, Tauron Polska Energia, BP Polska oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerami festiwalu są: Biuro Promocji Zakopanego, Instytut Adama Mickiewicza i CULTURE.pl, Narodowy Instytut Audiowizualny, British Council, Instytut Muzyki i Tańca, Hotel Nosalowy Dwór, Kino SOKÓŁ, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Stowarzyszenie Dom pod Jedlami, Parafia Tatrzańska św. Krzyża, Kościół św. Rodziny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, YAMAHA, firma LAVARD, “Angela” Przedsiębiorstwo Andrzej Stoch oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Kraków, Polskie Radio Program II, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Karnet, ZakopanedlaCiebie.pl, INFOGRAM oraz Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Wsparcie redakcyjne RMF Classic.

Program oraz informacje o festiwalu:

www.muzykanaszczytach.com

www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.