PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

"Wigilie wielkich Polaków"

Sobota, 24 stycznia 2015 r.
Autor: Ewa Czamańska

"Wigilie wielkich Polaków""Pisarka polskiego losu" - jak zwykle nazywana jest przez krytyków, od wielu lat współpracuje z zakopiańskimi szkołami - ZSHT i ZSO. Wielokrotnie już angażowała naszą młodzież, która brała udział w spektaklach przez nią organizowanych. Wspomnieć można choćby "Redutę Żeromskiego", czy "Mój cały górski świat". Reżyseria widowiska, na podstawie scenariusza B. Wachowicz - Jolanta Dolińska, nauczycielka j. polskiego w ZSHT, w Zakopanem. Wykonawcami byli uczniowie klas II, III i IV ZSHT w Zakopanem. Nie zabrakło także mocnego akcentu góralskiego. Z jasełkami wystąpił zespół Małe Klimki z Zakopanego, kierowany przez Zofię Kubiniec Stanuch.


Wykonawcami byli uczniowie klas II, III i IV ZSHT w Zakopanem
Klasa IV b:
1. Karolina Burnos
2. Krystyna Biernat
3. Krzysztof Miśkowicz
4. Piotr Pawlica
Klasa IV c:
1. Barbara Wajdner
2. Jan Jarząbek
3. Grzegorz Piątek
Klasa IV e:
1. Maciej Piczura
III G1
1. Iwona Gombos
2. Małgorzata Waliczek
Klasa III  I:
1. Kamil Sikorski
Klasa III b:
1. Anna Stanuch
Klasa II a:
1. Dominika Stopka – Faktor
Klasa II G:
1. Dorota Trebunia
Klasa II G1:
1. Michał Pawlikowski
2. Mateusz Trzciński

Znaczna część młodzieży biorącej udział w przedstawieniu, to uczniowie klas IV - tegoroczni    maturzyści. Pomimo rozlicznych zajęć szkolnych, zawsze znajdowali czas i nigdy nie odmawiali swego udziału w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przeze mnie, powiedziała Jolanta Dolińska, reżyser spektaklu. Uczniowie wielokrotnie  występowali zarówno w szkole, jak i na terenie miasta. Przedstawienie "Wigilie wielkich Polaków" jest próbą podsumowania naszej współpracy, a jednocześnie pożegnania się ze szkołą, może nawet formą podsumowania pewnego okresu życia tych młodych ludzi. Za to wszystko składam im moje serdeczne podziękowania, dodała jeszcze Jolanta  Dolińska i powiedziała także, że  GALERIĘ JEDNEGO AUTORA tworzą nie tylko twórcy, którzy tu przychodzą, wystawiają swoje prace czy prezentują osiągnięcia. GALERIA to także, a może przede wszystkim, prowadząca ją -  pani Ewa Czamańska  – gospodyni tego miejsca. Osoba, która GALERII  poświęciła, i poświęca nadal, wiele swego czasu i  energii. To właśnie dzięki niej, miejsce to emanuje niezwykłą wprost energią, to właśnie pani Ewa tworzy wyjątkowy i   niepowtarzalny klimat. To miejsce żyje i jest jest jednym z kilku na mapie Zakopanego miejsc, które zawsze warto odwiedzić!

Zaproszenie do udziału w Wieczorze  Wigilijnym przyjął również zespół regionalny „Małe Klimki”, który wystawił „Jasełka”, na podstawie projektu Anieli Gut Stapińskiej.

Na potrzeby wieczoru kapelę muzyczną utworzyli: Anna Stasińska Rybka , Maciej Gąsienica Mracielnik  i Jasiek Stanuch.
„Małe Klimki”, pod kierownictwem Marii Krupy i Andrzeja Jakubiec Kuboska,  powstały w 1988 r. przy Związku Podhalan Ogniska Zakopane.
Od 1992 kierownikiem zespołu jest Zofia Kubiniec Stanuch. 

GALERIĘ JEDNEGO AUTORA zaszczycił swoim udziałem Wice Starosta Tatrzański, Jerzy Zacharko, a Anna Pęksa, Naczelnik Wydziału Edukacji , Kultury i Sportu,  wręczyła młodym artystom słodkie prezenty.

Sala Lustrzana „Jasnego Pałacu”, jak zawsze gościnna, wypełniona była po brzegi. Widzowie wykorzystali nawet „specjalne” miejsca na schodach i z dużym zainteresowanie poddawali się magicznemu wieczorowi wspomnień o wielkich Polakach: Kochanowskim, Mickiewiczu, Słowackim, Chopinie. Zwrócili  uwagę na to, że  byli  oni ludźmi niezwykle wrażliwymi, przeżywali rozterki, chwile słabości, mieli swoje radości i smutki, przeżywali osobiste dramaty.
Wysłuchali także wspomnień o okrutnych czasach II wojny światowej i wigiliach w obozie koncentracyjnym w Ravensbrick
 
GALERIA pragnie złożyć szczególne podziękowania sponsorowi słodkiego poczęstunku, pani Teresie Mądry z Karczmy „Biały Potok”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.