Zakopane
Kultura
Koza, czyli dudy podhalańskie wpisane na Krajowa Listę dziedzictwa kulturowego!
Autor: Piotr Kyc
Według zespołu, który pracował nad wnioskiem o wpisanie „umiejętności wytwarzania instrumentu i praktyki gry na kozie” na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wszystko zaczęło się od Anny Wende-Surmiak, Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, która zachęciła do jego napisania. Praca członków Związku Podhalan w Zakopanem w składzie Szymon Bafia, Edward Chyc-Magdzin, Małgorzata Wnuk, Maciej Stasiński przy współpracy innych osób przyniosła efekty. Wniosek rozpatrzono pozytywnie. Z tej okazji Związek Podhalan oddział Zakopane zaprosił w dniu 27 stycznia media oraz zainteresowane osoby na konferencję prasową i posiady do Białej Izby.
Podczas spotkania nie zbrakło muzyki wykonywanej na tym starożytnym instrumencie. Grali uczniowie Szymona Bafii.
Dr Małgorzata Wonuczka -Wnuk, która prowadziła wtorkowe posiady zwróciła się z apelem do wszystkich, którzy posiadają stare fotografie, ilustracje oraz jakiekolwiek informacje dotyczące wytwarzania i używania „kozy”o kontakt ze Związkiem Podhalan w Zakopanem.
- Portfel III
Portfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki. Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
35 zł - Ludowe etui na tablet IV
Ludowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
60 zł - Ludowe etui na telefon II
Ludowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
25 zł
- Koza, czyli dudy podhalańskie wpisane na Krajowa Listę dziedzictwa kulturowego!Autor zdjęć: Piotr Kycobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 59