PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

BETLEJEMSKA ZORNICA

Piątek, 30 stycznia 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

BETLEJEMSKA ZORNICAW piątek 23 stycznia w Sanktuarium Matki Bożej na zakopiańskiej Olczy odbył się II Podhalański Przegląd Grup Kolędniczych <BETLEJEMSKA ZORNICA> organizowanego przez TCKiS „Jutrzenka”. Przegląd stanowi eliminacje do ogólnopolskich konkursów grup kolędniczych: Pastuszkowe Kolędowanie w Podegrodziu i Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej. W serwisie Watra protokół z posiedzenia komisji artystycznej oraz obszerna foto-relacja...


Komisja artystyczna w składzie:

1. przewodniczący etnograf mgr Benedykt Kafel z MCK SOKÓL w Nowym Sączu
2. etnograf mgr Anna Kozak z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
3. regionalista, leśnik, przewodnik tatrzański dr inż. Wojciech Gąsienica – Byrcyn 
4. sekretarz jury, regionalista i animator kultury w ziemi Sądeckiej Andrzej Mliczek.

Po obejrzeniu i wnikliwej ocenie dziewięciu dziecięcych, młodzieżowych i odrosłych grup kolędniczych z Podhala, komisja artystyczna postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Grand Prix, ceramiczną statuetkę „Betlejemska Zornica” grupie kolędniczej z zespołu Zornica z Zakopanego - kategoria dorosła, oraz nagrody w postaci: 400 zł, dwie czapki „fijokierki”, torba juhaska oraz książka TPN.

Pierwsze miejsce w kategorii dziecięcej, nagrodę 300 zł, koszula góralska, album „Tatry” otrzymała grupa kolędnicza z zespołu Zornica z Zakopanego

Dwa równorzędne drugie miejsca i nagrody rzeczowe – czapki „fijokierki”, zbiór śpiewek góralskich otrzymały grupy z zespołów:
Ździarnaczek ze Zdziaru
Zyngierki z Maruszyny

Dwa równorzędne trzecie miejsca i nagrody – czapki „fijokierki” album „Świat zwierząt” otrzymały zespoły:
Mali Szaflarzanie z Szaflar
Mali Bystrzanie z Nowego Bystrego    

Specjalne wyróżnienie za walory artystyczne widowiska Bożonarodzeniowego oraz nagrody w postaci: Śpiewnik Karpacki i gra edukacyjna TPN jury przyznało zespołowi Mali Śwarni z Nowego Targu.       

W kategorii młodzieżowej pierwsze miejsce oraz nagrody rzeczowe – czapka „fijokierka”, gra edukacyjna TPN oraz książka TPN jury przyznało grupie kolędniczej z zespołu Giewont z Olczy.

Wyróżnienie w tej kategorii oraz nagrody w postacie: Śpiewnik górali polskich, książka TPN komisja przyznała grupie kolędniczej z zespołu Siumni z Chochołowa.    

Komisja artystyczna stwierdziła, że organizowanie przeglądu kolędniczego na Podhalu, stanowiącego eliminacje do dwóch przeglądów ogólnopolskich jest bardzo potrzebne. „Tradycyjne kolędnicze odwiedziny niegdyś na Skalnym Podhalu bardzo żywe, współcześnie to rzadkość dlatego ważne jest podtrzymywanie, krzewienie i uczenie młodego pokolenia poprawności wykonywania tych przedstawień. W okolicach Zakopanego najbardziej popularne były przedstawienia kolędnicze z dziadem. Na Podhalu chodzono również z szopką, gwiazdą, capem. Popularne zwłaszcza w okolicach Nowego Targu były tak zwane Herody – czyli widowiska kolędnicze, w których główną rolę odgrywał biblijny król Herod” – mówił przewodniczący jury, etnograf Benedykt Kafel. „Kolędnicy to orędownicy szczęścia i pomyślności, dlatego ważny jest gest sypania owsem i winszowanie gospodarzom” – dodał.

Etnograf Anna Kozak z Muzeum Tatrzańskiego zwróciła uwagę, na dbałość o typowe dla kolędników, niepowtarzalne stroje i rekwizyty. „W przedstawieniach kolędniczych, równie ważna co czystość gwary czy śpiew jest gra aktorska. Kolędnicy, aby przypodobać się widzom niejednokrotnie odgrywali komiczne sceny z udziałem dziada nazywanego też psem” – mówiła etnograf z Muzeum Tatrzańskiego.

Leśnik i regionalista Wojciech Gąsienica – Byrcyn wspominał czasy swojego dzieciństwa, kiedy z kolegami chodził z szopką w kolędnicze odwiedziny. „Choć tradycja odwiedzin kolędniczych jest u nas żywa, ważne jest, aby była przekazywana w swojej najdawniejszej formie” – mówił i dziękował grupom i instruktorom zespołów za podjęcie tematyki kolędniczej.

Organizatorami imprezy są: Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem we współpracy z Sanktuarium na Olczy, Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Biurem Promocji Zakopanego i Starostwem Tatrzańskim. 

Do udziału w Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej została nominowana grupa kolędnicza dorosła z zespołu Zornica z Zakopanego.

Do udziału w Pastuszkowym Kolędowaniu zostały nominowane grupy:

Dziecięca z zespołu Zornica z Zakopanego

Młodzieżowa z zespołu Giewont z Olczy

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł
  • Spinka góralska VIIISpinka góralska VIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.