PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„GALERIA JEDNEGO AUTORA”- Ryszard Żaba

Czwartek, 5 lutego 2015 r.
Autor: Piotr Kyc, Ewa Czamańska

„GALERIA JEDNEGO AUTORA”- Ryszard ŻabaW ostatnia środę 4 lutego, w sali lustrzanej DW „Jasny Pałac ” w Zakopanem odbyło się kolejne spotkanie z interesującym artystą. Gościem „Galerii Jednego Autora” był zakopiański lekarz, grafik, poeta dr Ryszard Żaba. Ewa Czamańska, która prowadzi ten autorski cykl spotkań nazwała kiedyś pana Ryszarda człowiekiem renesansu. Racja. Jest to postać niewątpliwe barwna i nietuzinkowa. Można było nie tylko posłuchać interdyscyplinarnej opowieści autora dzieł plastycznych, czy literackich. Przeczytano też parę wierszy. Wystawiono kilkanaście ciekawych obrazów. W większości prac dominowały „kocie klimaty” rysowane lekką, miękką „nieprzegadaną” kreską.


Estetyczny klimat spotkania dopełnili dwaj młodzi muzycy. Utwory klasyczne na fortepian zagrali Jan Kudasik i Daniel Prusinowski. Panowie nie po raz pierwszy towarzyszą spotkaniom w Galerii Jednego Autora, co zasługuje ma pochwałę, uznanie i podziękowanie.

Spotkanie zorganizowała Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Turystyki.


Spotkanie z dr Ryszardem  Żabą – lekarzem, poetą grafikiem

W środowy wieczór GALERIA JEDNEGO AUTORA gościła niezwykłą postać: dr Ryszarda Żabę – lekarza,  poetę, grafika, społecznika, menadżera. Pan dr Żaba jest doktorem nauk medycznych, pediatrą, specjalistą rehabilitacji, ordynatorem  Oddziału Rehabilitacji Ogólnej  Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Zakopanem - absolwentem śląskiej medycznej  Alma Mater oraz absolwentem  ASP w Krakowie., uczeniem  prof. Jury.

Jako poeta, jest członkiem Lekarzy piszący, którzy  zaczęli się zrzeszać przed 50 laty. Jednym z inicjatorów powołania Europejskiej Unii Lekarzy Piszących w Paryżu był Polak prof. dr Henryk Gaertner z Krakowa. W miarę jak przybywało lekarzy spoza Europy zmieniła się i jej nazwa: UPPL – Unia Polskich Pisarzy Lekarzy.

Jako społecznik był organizatorem m.in. wiosennego sympozjum pisarzy – lekarzy w Zakopanem p.n. „Tatrzanskie inspiracje „ w 2007 w Zakopanem . Z okazji Jubileuszu Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego był pomysłodawcą i organizatorem koncertu muzycznego, który wspominany jest do dzisiaj. 

Talentami natura obdarzyła Go szczodrze. I w każdej z wymienionych dziedzin wkroczył na szczeble dla wielu nieosiągalne. Bo przecież nie każdy lekarz robi doktorat i broni go za granicą; nie każdy ma w dorobku kilka tomików wierszy; nie każdy zdobywał laury w ogólnopolskich konkursach plastycznych; rzadko kto prowadził obozy dla niepełnosprawnych; a już jeden na stu ma w życiorysie funkcję dyrektorską.

Malarskie wystawy indywidualne miał od 1987 m.in. w Bytomiu , Warszawie . Pradze , Montrealu , Belgii, Szwecji, Wielkiej Brytanii -  Oksfordzie, Moskwie, Austrii, podczas Światowych Kongresach Lekarzy.

W 2014 r. na zaproszenie prezydenta UMEM, dr Haralda Rauchfussa został oddelegowany  do Norymberii na  uczestniczył w 57 . Kongresie Światowej Unii Lekarzy Piszących.

Informacja na podstawie materiałów dr Ryszarda Żaby

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.