PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„III Międzynarodowego Trienale Drzeworytu”

Poniedziałek, 13 lipca 2015 r.
Autor: Adam Kitkowski

„III Międzynarodowego Trienale Drzeworytu”Ciepły, letni wieczór 8 lipca b.r. zachęcał do wyjścia na zakopiańskie wernisaże. Tego dnia można było uczestniczyć w otwarciu wystawy „III Międzynarodowego Trienale Drzeworytu w Zakopanem” oraz w otwarciu wystawy poświęconej Władysławowi Jarockiemu. Ta pierwsza miała miejsce w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej przy ulicy Kasprusie 35a. W hallu centrum zaprezentowano ponad 150 prac drzeworytniczych uczniów szkół artystycznych z kilku krajów Europy, np. Słowacji, Białorusi, Słowenii, Rosji, Polski, a nawet odległych Indii.


Jest to wynik konkursu, który został rozstrzygnięty w grudniu ubiegłego roku. W tym czasie wystawiono wszystkie prace w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenera w Zakopanem. Kuratorem wystawy był Marek Król-Józaga. Z kolei wiosną bieżącego roku dzieła drzeworytnicze młodych artystów mogli obejrzeć mieszkańcy Krosna i Tarnowa.

Wernisaż otworzyła dyrektorka ZCE, Małgorzata Bachleda-Szeliga, która przywitała przybyłych gości i podziękowała dyrekcji Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenera za udostępnienie wystawy. Dyrektorka nie omieszkała zaprosić zebranych na kolejne wydarzenia organizowane w Zakopiańskim Centrum Edukacji. Tego dnia, wśród zwiedzających wystawę byli, m. in. Grzegorz Juźkiewicz – przewodniczący Rady Miasta Zakopanego, Stanisław Majerczyk – radny Rady Miasta Zakopanego, Marek Trzaskoś – komendant  straży miejskiej.

Następnie głos zabrał nauczyciel i kierownik warsztatów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenera, Janusz Jędrzejowski:
- Drzeworyt jest jedną z najstarszych technik artystycznych. Tą techniką posługiwano się m.in. w antyku, średniowieczu, modernizmie – powiedział pedagog.
- Dzisiaj drzeworyt przeżywa swój renesans i jest to w zasadzie linoryt, bo łatwiej o materiał, i nieco łatwiej wykonać twórczą pracę.  Dla drzeworytnika trudniejsze do obróbki jest drewno. Od dziewięciu lat nasza szkoła organizuje międzynarodowy konkurs dzreworytu. Pomysłodawcą takiej artystycznej imprezy był Marek Król- Józaga, wicedyrektor naszej szkoły. Dzisiaj macie Państwo okazję obejrzeć ciekawe prace młodych artystów z kilku krajów – dodał zakopiański rzeźbiarz.

Natomiast kurator wystawy, Adam Kitkowski przypomniał historię powstawania szkół artystycznych w Zakopanem, opowiedział o rzeżbach figuralnych (ubarwiają wystawę drzeworytu), wykonanych jako prace dyplomowe pod kierunkiem nauczyciela rzeźby, Andrzeja Mrowcy. Artystyczne spotkanie uświetniła wiolonczelistka z Łodzi – Agnieszka Szymańska, której towarzyszył na gitarze Paweł Lange. Wśród przybyłych na wernisaż gości był również Iwan Koziupa z Ukrainy. Akompaniując sobie na gitarze, zaśpiewał kilka ukraińskich dumek, za co otrzymał duże brawa.

Wystawę drzeworytu w ZCE można oglądać codzienie do 30 sierpnia 2015 roku (także w niedziele i święta) od godziny 8.00 do 20.00, wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.