PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Góry moje góry mnie tęskno za wami” podczas 47.MFFZG

Niedziela, 19 lipca 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Góry moje góry mnie tęskno za wami” podczas 47.MFFZGZespół Góralski Zornica z Zakopanego zakończył nagrywanie wybranych góralskich śpiewek zebranych przez Zofię i Witolda Paryskich w latach 1935-1944. Nagranie było możliwe dzięki współpracy Fundacji im. Paryskich z Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”. Promocja płyty zatytułowanej „Góry moje góry mnie tęskno za wami” nastąpi podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.


„Współczesne pokolenie młodych górali może jedynie wyobrazić sobie, jak niegdyś piękne tatrzańskie hale tętniły życiem. Płyta „Góry moje góry mnie tęskno za wami” może przywołać namiastkę dawnego żywobycia górali w Tatrach” – powiedział inicjator projektu, szef Fundacji im. Zofii i Witolda Paryskich Marcin Guzik. 

Na płycie znalazło się 27 nagrań śpiewek góralskich wykonanych przez członków zespołu Zornica pod wodzą Szymona Bafii. Nagranie wzbogacił dźwięk instrumentów pasterskich: dud podhalańskich, piszczałki wielkopostnej czy dwojnicy.  

Wydanie ozdobią ilustracje wykonane przez dzieci, wyłonione podczas konkursu plastycznego "Na hali - codzienne życie górali". Wystawę prac będzie można podziwiać podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
Projekt „Śpiewki góralskie dla dzieci i młodzieży” jest realizowany przez Fundację im. Zofii i Witolda Paryskich przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Zakopane. 

Zespół Góralski Zornica działa przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem od 1988 roku. Zespół został założony przez znanego podhalańskiego artystę i sportowca Jana Fudalę. „Zornica” prezentuje folklor Skalnego Podhala: śpiew, taniec, muzykę, zwyczaje i zabawy dziecięce, a także poezję gwarową i gawędy góralskie oraz prezentuje grę na instrumentach pasterskich. 

Zespół skupia uzdolnione góralskie dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat pochodzącą z Zakopanego i okolic. Obecnie w „Zornicy” w trzech grupach tańczy i śpiewa blisko 70 młodych góralek i górali.

Oprócz pracy artystycznej, zespół działa wychowawczo na młodych górali, dając im urozmaicenie czasu wolnego rozmiłowując jednocześnie w rodzimej kulturze regionalnej. Poprzez prace w zespole dzieci poznają nie tylko taniec i muzykę góralską, ale i odchodzącą gwarę, dawne obyczaje i tradycje. Zespół daje również możliwość poznawania innych krajów, kultur, narodów - ich życia i obyczajów.

Od 2007 roku kierownikiem i choreografem zespołu jest regionalista, artysta lutnik, budowniczy instrumentów pasterskich, dziennikarz Szymon Bafia, który przy Zornicy założył szkółkę dudziarską. Swoją wiedzę o grze na dudach podhalańskich Szymon przekazuje następnemu pokoleniu. „Zornica” w swoim repertuarze ma wile programów tematycznych jak np. „Przy szlaku na Giewont”, „Polewacka”, „Fakły”, „Śmierztecka”, „Przy sianie”.

Ważniejsze osiągnięcia Zornicy z ostatnich lat: 1-sze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 2011r. i 2014r oraz główna nagroda tego festiwalu „Baszta” dla kierownika zespołu Szymona Bafii. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” 2012r. 1-sze miejsce śpiew pasterski oraz 1-sze miejsce za grę na dudach podhalańskich. Jesień Tatrzańska 2011 r. 1-sz miejsce śpiew pasterski. „Przednówek w Polanach” 1-sze miejsce śpiew pasterski w 2012 r. oraz 1-sze miejsce za grę na dudach podhalańskich w 2010, 2012 i 2015 r. Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Złote Kierpce” w Zakopanem – 1-sze miejsca w 2014r. i 2015r. Festiwalu Górali Polskich w Żywcu – 1-sze miejsce w 2014r. za grę na dudach. Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej – 1-sze miejsce w 2015r.

W nagraniu uczestniczyli:
Anna Zubek 14 lat
Martyna Galica 15 lat
Natalia Guziak 15 lat
Patrycja Gał 14 lat
Joanna Topór-Orawiec 15 lat
Karolina Topór-Orawiec 14 lat
Paulina Węgrzyniak 15 lat
Anna Łabunowicz 17 lat
Dorota Stachoń 14 lat
Daniel Strama 16 lat
Jakub Kluś 17 lat
Szymon Kluś 16 lat
Michał Pawlikowski 17 lat
Roman Obrochta 16 lat
Jan Loley 16 lat
Piotr Zubek 13 lat
Klemens Hubicki 15 lat
Klemens Siatkowski 17 lat

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.