PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Jubileusz 80-lecia „Święta Gór” w Zakopanem

Niedziela, 9 sierpnia 2015 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka - Kierownik Biura Prasowego 47.MFFZG

Jubileusz 80-lecia „Święta Gór” w ZakopanemOrganizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w tym roku chcą w sposób szczególny odwołać się do jego początków i nieco zapomnianych już korzeni, przypominając o „Święcie Gór”, które odbyło się 80 lat temu w pierwszych dniach sierpnia. Temu wyjątkowemu Jubileuszowi poświęcony będzie 27 sierpnia. Jeden festiwalowy dzień wypełni specjalnie przygotowany program zakończony „Hołdem górom”. Zakopiańskie „Święto Gór” z 1935r. było ważnym dla całego kraju wydarzeniem, symbolicznym w swej wymowie i zorganizowanym jak na tamte czasy z ogromnym rozmachem. Jego bogaty 8-dniowy program wypełniały wystawy, koncerty, przedstawienia, odczyty, pochody, wieczornice, wycieczki i zawody sportowe. Jak podaje ówczesny dwutygodnik „Echo zdrojowe”, choć brak szczegółowych statystyk, do Zakopanego z tej okazji mogło przyjechać nawet 50.000 osób – uczestników i publiczności. Było to prawdziwe święto gór i górali, którzy przybyli tu z różnych regionów II Rzeczpospolitej od Czeremoszu aż po Olzę, by zaprezentować bogactwo swoich tradycji.


Idea święta nawiązywała bowiem do ruchu regionalnego i działalności Władysława Orkana.
W jego organizację oprócz Komitetu Głównego pod przewodnictwem generała Tadeusza Kasprzyckiego włączyły się także liczne komitety powiatowe, m.in. z Cieszyna, Bielska, Żywca, Wadowic, Nowego Targu, Limanowej, Nowego Sącza, Jasła, Krosna, Leska, Sanoku, Sambora, Stanisławowa, Stryja i Kołomyi, a także Towarzystwo Przyjaciół Huculszczyzny i Związek Podhalan. Honorowym patronatem objął je Prezydent Ignacy Mościcki, który osobiście wziął w nim udział.

- Pierwsze „Święto Gór” miało się odbyć pod Giewontem w 1934 roku, jednakże katastrofalna powódź jaka nawiedziła Podhale uniemożliwiła te zamiary. Święto szczęśliwie odbyło się w dniach 4 – 11 sierpnia 1935 roku. Najważniejszym jego punktem była niedziela 11 sierpnia uświetniona obecnością Prezydenta Mościckiego. Tego dnia rano obok Kościółka na Jaszczurówce miał miejsce historyczny „Hołd Górom”. W południe złożono wieniec pod pomnikiem Tytusa Chałubińskiego, wieczorem zapalono sobótki na szczytach górskich oraz odbyła się pamiętna Iluminacja Tatr. Od 1968 roku namiastką „Święta Gór” była „Jesień Tatrzańska”, a następnie Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – przypomina honorowy Gazda „Święta Gór” Franciszek Bachleda–Księdzularz.

Tegoroczne „Święto Gór” organizowane przez Burmistrza Miasta Zakopane i Biuro Promocji Zakopanego przy współpracy z zakopiańskim Związkiem Podhalan, tak samo jak 80-lat temu, będzie popularyzować góry oraz Zakopane, a przede wszystkim świadczyć o wspólnocie wszystkich górali, wyrażać miłość do ojczystej ziemi oraz dumę z tradycji praojców, z kultywowania cennego dziedzictwa, jakim wciąż są tutaj góralska muzyka, śpiew, taniec i gwara.

Jubileusz 80–lecia „Święta Gór” w Zakopanem (1935-2015)
27 sierpnia (czwartek) 2015, godz. 14:00-17:00, wioska festiwalowa, scena plenerowa

Program:
14:00 Wjazd dra Tytusa Chałubińskiego (1820-1889) do Zakopanego w wykonaniu Teatru Scena A2
14:15 Promocja publikacji oraz płyty Góry moje góry mnie tęskno za wami - śpiewki góralskie, wydanych przez Fundację im. Zofii i Witolda Paryskich w ramach projektu „Śpiewki góralskie dla dzieci i młodzieży”
14:30 Koncert górali żywieckich, Grojcowianie z Wieprza
14:45 Prezentacja dud podhalańskich, występ muzyki dudziarskiej Zornica pod kierunkiem Szymona Bafii z TCKiS „Jutrzenka”
15:15 Prezentacja laureatek konkursu Nośwarniejso górolecka 2015
16:00 Koncert górali podhalańskich, Biołodunajcanie z Białego Dunajca
16:30 Hołd górom. Dolna Rówień Krupowa

Ponadto w godz. 14:00-17:00

Plenerowa wystawa archiwalnej fotografii „Święto Gór 1935”

Prezentacja podhalańskiej twórczości ludowej i rzemiosła artystycznego

Prezentacja specjałów kuchni regionalnej, degustacja potraw. Zapraszają Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości: Biały Dunajec, Czorsztyn, Kluszkowce, Łopuszna, Maniowy, Poronin, Sromowce Niżne, Sromowce Wyżne

Ogniska w wiosce festiwalowej

Gazda Święta Gór: Franciszek Bachleda-Księdzularz

Organizator: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Biuro Promocji Zakopanego

Współorganizator: Związek Podhalan Oddział Zakopane

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.