PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Jubileusz 80-lecia „Święta Gór” w Zakopanem

Niedziela, 9 sierpnia 2015 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka - Kierownik Biura Prasowego 47.MFFZG

Jubileusz 80-lecia „Święta Gór” w ZakopanemOrganizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w tym roku chcą w sposób szczególny odwołać się do jego początków i nieco zapomnianych już korzeni, przypominając o „Święcie Gór”, które odbyło się 80 lat temu w pierwszych dniach sierpnia. Temu wyjątkowemu Jubileuszowi poświęcony będzie 27 sierpnia. Jeden festiwalowy dzień wypełni specjalnie przygotowany program zakończony „Hołdem górom”. Zakopiańskie „Święto Gór” z 1935r. było ważnym dla całego kraju wydarzeniem, symbolicznym w swej wymowie i zorganizowanym jak na tamte czasy z ogromnym rozmachem. Jego bogaty 8-dniowy program wypełniały wystawy, koncerty, przedstawienia, odczyty, pochody, wieczornice, wycieczki i zawody sportowe. Jak podaje ówczesny dwutygodnik „Echo zdrojowe”, choć brak szczegółowych statystyk, do Zakopanego z tej okazji mogło przyjechać nawet 50.000 osób – uczestników i publiczności. Było to prawdziwe święto gór i górali, którzy przybyli tu z różnych regionów II Rzeczpospolitej od Czeremoszu aż po Olzę, by zaprezentować bogactwo swoich tradycji.


Idea święta nawiązywała bowiem do ruchu regionalnego i działalności Władysława Orkana.
W jego organizację oprócz Komitetu Głównego pod przewodnictwem generała Tadeusza Kasprzyckiego włączyły się także liczne komitety powiatowe, m.in. z Cieszyna, Bielska, Żywca, Wadowic, Nowego Targu, Limanowej, Nowego Sącza, Jasła, Krosna, Leska, Sanoku, Sambora, Stanisławowa, Stryja i Kołomyi, a także Towarzystwo Przyjaciół Huculszczyzny i Związek Podhalan. Honorowym patronatem objął je Prezydent Ignacy Mościcki, który osobiście wziął w nim udział.

- Pierwsze „Święto Gór” miało się odbyć pod Giewontem w 1934 roku, jednakże katastrofalna powódź jaka nawiedziła Podhale uniemożliwiła te zamiary. Święto szczęśliwie odbyło się w dniach 4 – 11 sierpnia 1935 roku. Najważniejszym jego punktem była niedziela 11 sierpnia uświetniona obecnością Prezydenta Mościckiego. Tego dnia rano obok Kościółka na Jaszczurówce miał miejsce historyczny „Hołd Górom”. W południe złożono wieniec pod pomnikiem Tytusa Chałubińskiego, wieczorem zapalono sobótki na szczytach górskich oraz odbyła się pamiętna Iluminacja Tatr. Od 1968 roku namiastką „Święta Gór” była „Jesień Tatrzańska”, a następnie Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – przypomina honorowy Gazda „Święta Gór” Franciszek Bachleda–Księdzularz.

Tegoroczne „Święto Gór” organizowane przez Burmistrza Miasta Zakopane i Biuro Promocji Zakopanego przy współpracy z zakopiańskim Związkiem Podhalan, tak samo jak 80-lat temu, będzie popularyzować góry oraz Zakopane, a przede wszystkim świadczyć o wspólnocie wszystkich górali, wyrażać miłość do ojczystej ziemi oraz dumę z tradycji praojców, z kultywowania cennego dziedzictwa, jakim wciąż są tutaj góralska muzyka, śpiew, taniec i gwara.

Jubileusz 80–lecia „Święta Gór” w Zakopanem (1935-2015)
27 sierpnia (czwartek) 2015, godz. 14:00-17:00, wioska festiwalowa, scena plenerowa

Program:
14:00 Wjazd dra Tytusa Chałubińskiego (1820-1889) do Zakopanego w wykonaniu Teatru Scena A2
14:15 Promocja publikacji oraz płyty Góry moje góry mnie tęskno za wami - śpiewki góralskie, wydanych przez Fundację im. Zofii i Witolda Paryskich w ramach projektu „Śpiewki góralskie dla dzieci i młodzieży”
14:30 Koncert górali żywieckich, Grojcowianie z Wieprza
14:45 Prezentacja dud podhalańskich, występ muzyki dudziarskiej Zornica pod kierunkiem Szymona Bafii z TCKiS „Jutrzenka”
15:15 Prezentacja laureatek konkursu Nośwarniejso górolecka 2015
16:00 Koncert górali podhalańskich, Biołodunajcanie z Białego Dunajca
16:30 Hołd górom. Dolna Rówień Krupowa

Ponadto w godz. 14:00-17:00

Plenerowa wystawa archiwalnej fotografii „Święto Gór 1935”

Prezentacja podhalańskiej twórczości ludowej i rzemiosła artystycznego

Prezentacja specjałów kuchni regionalnej, degustacja potraw. Zapraszają Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości: Biały Dunajec, Czorsztyn, Kluszkowce, Łopuszna, Maniowy, Poronin, Sromowce Niżne, Sromowce Wyżne

Ogniska w wiosce festiwalowej

Gazda Święta Gór: Franciszek Bachleda-Księdzularz

Organizator: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Biuro Promocji Zakopanego

Współorganizator: Związek Podhalan Oddział Zakopane

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.