PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Memoriał Jana Fudali

Poniedziałek, 7 grudnia 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

Memoriał Jana FudaliGóralski taniec i śpiew to część naszej narodowej tradycji. Musimy o nią dbać i zabiegać by międzypokoleniowy przekaz nie został przerwany – mówił Krzysztof Trebunia – Tutka z Centrum Kultury „Jutrzenka” otwierając 7. Memoriał Jana Fudali. Wydarzenie w sobotę 5 grudnia wypełniło szczelnie salę kina Giewont. W Memoriale wzięło udział blisko 80 dzieci i młodzieży, którzy rywalizowali w konkursie tańca góralskiego. Taneczną rywalizację poprzedził występ trzech generacji zespołu góralskiego „Zornica”, który w 1988 r. zakładał wszechstronny artysta i sportowiec Jan Fudala.


Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością córka Jaśka z Gorców, Katarzyna Fudala – Tęcza. „Memoriał to niezwykły żywy pomnik mojego ojca budowany przez dzieci, który z roku na rok przynosi większe owoce” – mówiła wzruszona córka artysty.
Pomysłodawca Memoriału Szymon Bafia z TCKiS „Jutrzenka”, kierownik zespołu Zornica i wychowanek Jana Fudali przypomniał, że 6 stycznia roku minie ósma rocznica tragicznej śmierci Fudali - nauczyciela, trenera sportowego, tancerza, poety, satyryka, malarza, organizatora zespołów regionalnych oraz twórcy muzeum kultury zagórzańskiej i wołoskiej. „Jan Fudala to postać niezapomniana. W swojej twórczości wyrażał niezwykłą ekspresję, był mistrzem tańca góralskiego. Jego osobowość można było właśnie ocenić po charakterystycznym sposobie wykonywania tańca góralskiego” – wspominał Bafia.

Za działalność artystyczną i sportową Jan Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ostatnią nagrodą, odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci, jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.

Memoriałowe jury w składzie Iwona Gał-Dobrowolska i Krzysztof Trebunia – Tutka, pierwsze miejsce w kategorii dziecięcej przyznało Frankowi Suchowianowi, który zatańczył z Karoliną Świeczak. Główną nagroda w kat. młodzieżowej przyznano ex aequo Danielowi Stramie z Patrycją Gał oraz Piotrowi Zubkowi z Martyną Galicą. Drugie miejsce w kat. dziecięcej przypadł Krzysztofowi Bafii i Karolinie Kosut, a w kat. młodzieżowej Klemensowi Hubickiemu i Annie Łabunowicz. Trzecie miejsce otrzymali Oskar Sikorski z Marysią Sieczką oraz Szymon Kluś z Joanną Topór – Orawiec. Memoriał Artystyczny Jana Fudali jest organizowany przez Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.