PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

172. Wieczór na Harendzie - „ Jan Kasprowicz. Opowieść biograficzna”

Poniedziałek, 14 grudnia 2015 r.
Autor: Piotr Kyc

172. Wieczór na Harendzie - „ Jan Kasprowicz. Opowieść biograficzna”Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zorganizowało ostatni w tym roku - 172. Wieczór na Harendzie. Był on poświęcony promocji książki „ Jan Kasprowicz. Opowieść biograficzna”. Spotkanie z Mirosławem Sosnowskim, autorem najnowszej książki o Janie Kasprowiczu (wydanej nakładem SPTJK w 2015 r.) prowadziła Beata Denis-Jastrzębska. Podczas spotkania wystąpił duet Jakub i Kacper Hubiccy (akordeon i skrzypce). "Wieczór na Harendzie" został dofinansowany z budżetu Gminy Miasta Zakopane Przypominamy, że tego dnia wypadła 155. rocznica urodzin Jana Kasprowicza oraz 47. rocznica śmierci jego żony – Marii.


172 Wieczór na Harendzie był częścią obchodzonego 12 grudnia 50-lecia działalności Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza w Zakopanem, do powstania której przyczyniła się i Maria Kasprowiczowa – żona poety.

Książkę dr Mirosława Sosnowskiego będzie można nabyć zarówno na kiermaszu w budynku Szkoły Podstawowej nr 9 od godziny 10.00 jak i w Muzeum Jana Kasprowicza od godziny 17.00.

Z recenzji dr. hab. Grzegorza Iglińskiego, prof. UWM „W tej interesującej biografii życie poety pokazywane jest z różnej perspektywy: beletrysty, eseisty, naukowca. I ten ostatni przesądza o dokładności i szczegółowości wypowiedzi – żaden fakt nie umknął uwadze autora.

Skrupulatnie prześledził on dostępne źródła, pragnąc w sposób drobiazgowy i w miarę wyczerpujący przybliżyć rozwój niezwykłej, nietuzinkowej osobowości Kasprowicza. I to się udało. Posunął się jeszcze dalej, bowiem w niektórych miejscach ucieka się do przypuszczeń, hipotez i prawdopodobnych, ale niepoświadczonych żadną zachowaną dokumentacją wypadków lub zachowań. Na to pozwala konwencja beletrystyczna. Zgrabnie łącząc różne techniki wypowiedzi, autor zyskał w ten sposób większą swobodę – może on powiedzieć więcej, niż mógłby to zrobić, trzymając się konsekwentnie wybranej metody czy stylu. Żywot Kasprowicza pokazany zostaje z różnych punktów widzenia [...]

Biografię tę można chyba nazwać „biografią totalną”, bo używając różnych narzędzi do przybliżenia sylwetki poety, pragnącą zarejestrować wszelkie przeżycia i wydarzenia jego dotyczące, oświetlić je z różnych stron, dopowiedzieć niektóre fakty. Ujęcie beletrystyczne spotyka się tutaj z ujęciem naukowym i popularyzatorskim. Takie rozwiązanie ma swoje zalety ale jest tez dyskusyjne, gdyż biografie przyzwyczaiły nas do wyboru ściśle określonej konwencji, biorącej pod uwagę typ czytelnika. Najnowsza biografia Kasprowicza przełamuje ten trend, prowadząc do rozważań nad przyszłością gatunku.”

Z recenzji dr. hab. Grzegorza Iglińskiego, prof. UWM

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    45 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.