PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Konferencja tatrzańska - publikacja

Środa, 23 grudnia 2015 r.
Autor: Olga Hadowska

Konferencja tatrzańska - publikacja15 grudnia 2015 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie miała miejsce premiera wydawnictwa „Konferencja tatrzańska. Wokół Zakopanego i sztuki Władysława Hasiora”, które jest rezultatem zeszłorocznej wizyty badaczy i artystów, która odbyła się w Galerii Władysława Hasiora w dniach 4-6 grudnia. „Publikacja „Konferencja tatrzańska. Wokół Zakopanego i sztuki Władysława Hasiora” zbiera materiały z sympozjum zorganizowanego podczas Konferencji tatrzańskiej, spotkania twórców i teoretyków sztuki w górskim kurorcie, Zakopanem. Ich prace, dyskusje i prezentacje poświęcone były awangardowej tradycji miejsca, artystom z nim związanym, a także mitologii miasta i otaczającej go natury. Nawiązując do historii zakopiańskiej kolonii artystycznej - grupy pisarzy i artystów, dla których u schyłku dziewiętnastego wieku Zakopane stało się centrum intelektualnej debaty i źródłem inspiracji, Konferencja stawiała pytanie o jego twórczy potencjał.


Punkt wyjścia dla rozważań stanowiła twórczość rzeźbiarza, Władysława Hasiora (1928 – 1999). Przez całe życie związany z Zakopanem, był jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów powojennej Polski. Charyzmatyczny autor pomników, rzeźb, assamblaży, akcji efemerycznych i scenografii, podróżując i czerpiąc z zagranicznych doświadczeń, w swej sztuce pozostawał zawsze bliski tatrzańskiej kulturze materialnej, obrzędowości i symbolice. Prowadzony przez Muzeum Tatrzańskie remont autorskiej galerii artysty i związane z nim prace nad jego archiwum zaowocowały nowymi badaniami nad jego twórczością i działalnością edukacyjną.” /ze Wstępu kuratorki Konferencji tatrzańskiej Kasi Redzisz/

Publikacja „Konferencja tatrzańska. Wokół Zakopanego i sztuki Władysława Hasiora” została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego w ramach programu „Otoczenie. Wokół Władysława Hasiora”.

Konferencja tatrzańska (4-6 grudnia 2014 r.) zrealizowana została z dotacji Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, dofinansowana ze środków Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego
 
Program artystyczny dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego i Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.
 
Partnerzy organizacyjni: Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Kino Sokół, Dworzec Tatrzański
 
Zrealizowano przy wsparciu Instytutów Kultury Polskiej w Londynie, Sztokholmie i Paryżu
 
Dodatkowe wsparcie: Grand Hotel Stamary, Centralny Ośrodek Sportu Zakopane, Hotel Skalny, Restauracja Konstantynówka, Karpla Konsulting, Osman Djajadisastra, Future Tech Marcin Słodyczka, Maciej Stasiński, Kropla Krynicy, Sabała Karczma – 1879 – Hotel.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    170 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.