PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Złote Kierpce dla „Małych Wiyrchowianów” i „Majeranków”

Środa, 8 czerwca 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

Złote Kierpce dla „Małych Wiyrchowianów” i „Majeranków”Zespoły góralskie „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny T. oraz „Majeranki” z Chabówki otrzymały Złote Kierpce w tegorocznym 7. Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który odbył się 4 i 5 czerwca w Zakopane. Srebrne Kierpce komisja przyznała zespołowi „Mały Zbójnicek” z Zębu a Brązowe Kierpce równorzędnie otrzymały trzy zespoły: „Zornica” z Zakopanego, „Polany” z Kościeliska i „Mali Harnasie” z Suchego. W protokole jury konkursowe zaznaczyło, że zespoły występujące w tegorocznej edycji festiwalu prezentowały dobry poziom artystyczny.


„Nie wszystkie zespoły spełniły wymogi regulaminowe mówiące o przygotowaniu programów, których tematem powinien być folklor dziecięcy. Dopracowania w programach wymagają: reżyseria, scenografia i rekwizyty oraz technika wokalna i taneczna. Należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność etnograficzną, zwłaszcza w prezentacjach opartych na obrzędowości dorocznej” – napisano w protokole.

Komisja artystyczna złożyła serdeczne podziękowania organizatorom, uczestnikom i fundator nagród.
 
Do udziału w koncercie Mali Górale podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jury wytypowało następujące zespoły: „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, „Mały Zbójnicek” z Zębu, „Polany” z Kościeliska, „Zornica” z Zakopanego i „Małe Harnasie” z Suchego.

Nagroda Tygodnika Podhalańskiego – album oraz wywiad i sesja fotograficzna – przypadła zespołowi „Polany” z Kościeliska.

Ponadto jury nominowało laureatów „Złotych Kierpcy” do udziału w Karpackim Festiwalu w Rabce Zdroju.

Jury postanowiło także wyróżnić zespoły: „Jaferniocek” z Ostrowska, „Mała Harenda” z Zakopanego, „Mali Marusynianie” z Maruszyny i „Orlynta” z Bukowiny Tatrzańskiej.

Prezentacje zespołów oceniała komisja artystyczna w składzie: przewodnicząca – etnolog – Dorota Majerczyk, etnolog –Agnieszka Gąsienica – Giewont, muzyk, regionalista - Krzysztof Trebunia – Tutka, sekretarz jury – Michaela Topór-Orawiec oraz jury dziennikarskie – Jolanta Flach z Tygodnika Podhalańskiego. 

W ocenie  zespołu „Majeranki” nie brała udziału Dorota Majerczyk, a jej miejsce zajął w komisji Szymon Bafia. 

Wydarzenie jest organizowane przez Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka” wraz z partnerami: Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu i Zakopiańskim Centrum Kultury. Nagrody ufundowali: Burmistrz Miasta Zakopane, Starosta Tatrzański, Kąpielisko Geotermalne Gorący Potok w Szaflarach i Tatrzański Park Narodowy. Nagrodę dziennikarzy ufundował Tygodnik Podhalański.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.