Zakopane
Kultura
„Koncerty w Zakopanem – lato 2016”
Autor: Adam Kitkowski
Pogodny, letni dzień zachęcał zakopiańczyków i turystów, by we środę, 8 lipca 2016 roku nawiedzić kaplicę p.w. Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce. Okazją był wieczór muzyczny inaugurujący cykliczną imprezę „Koncerty w Zakopanem – lato 2016”. Po raz pierwszy w kilkunastoletniej historii występów młodych muzyków pod Tatrami w ramach tego projektu zaprezentował się zespół wokalno – gitarowy z Ukrainy.
W tym roku – koncerty oraz wydarzenia literackie i popularno-naukowe poświęcone są wielkiemu pisarzowi i działaczowi społecznemu, Henrykowi Sienkiewiczowi w 100. rocznicę jego śmierci. Należy przypomnieć, że twórca literatury pozytywistycznej, znanych powieści historycznych, perełek nowelistyki polskiej i wielu artykułów prasowych bywał w Zakopanem przez dwadzieścia lat. W czasie pierwszego pobytu mieszkał u zakopiańskiego proboszcza ks. Józefa Stolarczyka, później w kilku miejscach „górnego” Zakopanego. Lubił góry, lubił Zakopane, chodził na wycieczki w towarzystwie góralskich przewodników. Na pamiątkę jego pobytów pensjonat przy dzisiejszej ulicy Zamoyskiego nazwano „Sienkiewiczówką”.
Honorowy patronat nad cyklem koncertów i wydarzeń towarzyszących objęli:
Leszek Dorula – Burmistrz Zakopanego, Grzegorz Jóźkiewicz – Przewodniczący Rady Miasta Zakopanego i Juliusz Sienkiewicz – wnuk pisarza, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Koszalinie. Na koncercie obecni byli, m. in. radni Rady Miasta Zakopanego – Jan Gluc i Stanisław Majerczyk, księża ze Zgromadzenia Księży Marianów, którzy posługują w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego na Cyrhli. Organizatorem wszystkich wydarzeń tego cyklu jest stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, a sponsorem pensjonat „Wojnar".
W kaplicy zaprojektowanej przez Stanisława Witkiewicza wystąpiło trio wokalno - gitarowe z Ukrainy, z miejscowości Krzywy Róg (Krivy Roh) położonej między Lwowem a Kijowem. Muzykalna rodzina Koziupów zaprezentowała bardzo nastrojowy program. Gościnnie wystąpiła Marietta Rogowska ze Szczecina, wielokrotna laureatka konkursów gitarowych i chóralnych. Wieczór rozpoczął utwór „Ave Maria”, którego kompozytorem jest Arvo Pårt z Estonii. Potem wybrzmiały dwie pieśni religijne, często śpiewane w cerkwiach na Ukrainie. Natomiast w drugiej części wieczoru trio wokalno – gitarowe zaprezentowało zbiór ludowych pieśni ukraińskich, zwanych dumkami. Znamy ten „zasmucony” śpiew choćby z filmu Jerzego Hofmana Ogniem i mieczem. Nastrojowość utworów w pełni udzieliła się słuchaczom, którzy dwukrotnie wywołali artystów do bisu.
Na wszystkie koncerty wstep jest wolny.
- „Baby i Dezerterzy”
Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
40 zł - Flakon szklany III
Falkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
130 zł - Zbójnickie czako
Zbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
950 zł