PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Freestyle Orkiestra

Niedziela, 24 lipca 2016 r.
Autor: Adam Kitkowski

Freestyle OrkiestraDeszcz lipcowy w Zakopanem nie jest czymś wyjątkowym. W tym czasie często pada, grzmi, a czasem porządnie leje. Tak było i tym razem w sobotę, 16 lipca 2016 roku na całym Podhalu. Pogoda nie zachęcała do wyjścia na wieczorny koncert. A jednak miłośnicy muzyki kameralnej przybyli do zakopiańskiego kościoła, położonego w malowniczym miejscu na Cyrhli, które od dawna mieszkańcy nazywają Hrube Wyżne. Jakże to urokliwe w języku polskim – łączenie nazw gwarowych z językiem literackim.


Tego dnia, w ramach cyklu „Koncerty w Zakopanem – lato 2016” wystąpiła muzyczna formacja z Łodzi pod dyrekcją Agnieszki Szymańskiej. Formacja, która z angielska nazywa się Freestyle Orkiestra działa już od kilku lat i drugi rok z rzędu pojawia się pod Giewontem, by koncertować i zbierać środki na budowę ośrodka, w którym będzie można leczyć nerwice u dzieci i młodzieży.
- Moim marzeniem jest, by taki ośrodek powstał pod Łodzią jak najszybciej – mówi liderka orkiestry, która gra na skrzypcach, wiolonczeli, perkusji, gitarze i czasem śpiewa.
- Taki ośrodek jest bardzo potrzebny i to nie tylko dla młodych mieszkańców Łodzi – dodaje.

Zespół w nieco okrojonym składzie, ale z gościnnym wsparciem skrzypka z Kościeliska, Wojciecha Jakubiaka zagrał kilka utworów religijnych, w tym słynną „Barkę”. Ponadto młodzi muzycy wykonali utwory w języku włoskim. Był to fragment oratorium. Koncert, tak jak cały cykl wakacyjnych i jesiennych wydarzeń, dedykowany jest Henrykowi Sienkiewiczowi w 100. rocznicę śmierci wielkiego, polskiego pisarza. Polski parlament ogłosił oficjalnie te obchody już w ubiegłym roku.  Patronat honorowy nad całością imprezy objęli: Leszek Dorula – burmistrz Miasta Zakopanego, Grzegorz Jóźkiewicz – przewodniczący Rady Miasta Zakopanego i Juliusz Sienkiewicz – wnuk pisarza, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Koszalinie. Organizatorem wszystkich wydarzeń jest stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, a sponsorem pensjonat „Wojnar".

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.