PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

39. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Niedziela, 31 lipca 2016 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

39. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego90. rocznica śmierci Bartusia Obrochty stała się pretekstem do zorganizowania w ramach 39. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego znakomitego wieczoru, który odbył się w Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Gości przywitała dyrektor muzeum Anna Wende-Surmiak oraz dyrektor festiwalu prof.Joanna Domańska. „O panach i góralach” opowiadał Kuba Szpilka, dr Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk prezentował fragmenty archiwalnych nagrań muzyki góralskiej w wykonaniu Bartusia Obrochty, które został nagrane przed ponad stu laty i odtworzone po raz pierwszy po ponad stu latach.


Grała muzyka Krzytsztofa Trebuni- Tutki, którą stanowili jego uczniowie z Tatrzańskiego Centrum kultury „Jutrzenka”. Dyskurs Kuby Szpilki i Krzysztofa Trebuni-Tutki o znajomości wielkiego kompozytora Karola Szymanowskiego i prostego górala jakim był Bartuś Obrochta został nagrodzony gorącymi brawami. Mieczysław Rytard (Wspomnienia o Karolu Szymanowskim): „(...) Szymanowski polubił bardzo od pierwszego wejrzenia tego sympatycznego drobnego staruszka. Siwiutki, zasuszony Bartuś, zawsze pełen humoru i wigoru, sypiący przednimi dowcipami góralskimi, był jednym z niewielu już staroświeckich chłopów, którzy dożyli naszych czasów. Obdarzony bystrą, wrodzoną inteligencją, interesował Szymanowskiego przede wszystkim jako świetny muzykant”. Szymanowski twierdził: „To jego (Bartusia) granie jest właściwie pewnego rodzaju improwizacją” Helena Roj-Rytardowa (Zakopiańskie dni Karola Szymanowskiego): Kiedyś spotkałam Obrochtę, idącego z gęślikami; pytam się: - „Dokąd to idziecie Dziadku- „Na koncert pana Szymanowskiego, bo jego cały świat słucha a on słucha mojego grania” – odpowiedział dumnie!

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.