PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

39. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Wtorek, 2 sierpnia 2016 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

39. Dni Muzyki Karola SzymanowskiegoInscenizacja wesela góralskiego w wykonaniu zespołu góralskiego im. Klimka Bachledy to kolejny, barwny punkt 39. Dni Karola Szymanowskiego w Zakopanem. W nawiązaniu do wesela Heleny Rojówny i warszawskiego literata Mieczysława Rytarda, które odbyło się w kwietniu 1923 roku, a na którym świadkiem był Karol Szymanowski spod muzeum im.Karola Szymanowskiego „Atma” ulicami miasta przejechało wesele góralskie by na scenie w namiocie festiwalowym przedstawić zebranej publiczności ciąg dalszy spektaklu.


Jarosław Iwaszkiewicz (Spotkania z Szymanowskim): “...Jedną z największych fet zakopiaskich było wesele Rytardów. To powtórzenie parady bronowickiej zyskiwało, być może, na górskiej atmosferze; na pięknie góralskiej muzyki, której przewodził stryjeczny dziadek panny młodej, Bartek Obrochta ze swoim kwartetem; na pięknej wiosennej pogodzie – wesele odbywało się w kwietniu. Góry były jeszcze białe od śniegu, a na dole było ciepło i zielono, kiedyśmy zmierzchem zajechali do hotelu Karpowicza. Późnym wieczorem dopiero przyjechali do nas drużbowie, Karol Szymanowski i Wojtek Wawrytko, zmęczeni całodziennym “pytaniem” gości, co jest drużbowskim obowiązkiem w wigilię ślubu. Ile przy tych zaprosinach wypito wszędzie wódki, próżno by rachować – humory drużbów były wspaniałe i reszta wieczoru przeszła znakomicie. Nazajutrz od rana nastrój był uroczysty. Panna młoda była czarowna w swojej staroświeckiej sukni, odziedziczonej po jednej z prababek, ze swoim dobrym humorem i umiechem jednej z najmilszych kobiet, jakie udało mi się spotkać w życiu. A już sam ślub i wesele były jednym barwnym obrazem, który zresztą dość prędko zlał się w mych oczach w kolorową mgłe. Muzyka grała, drużbowie śpiewali, nie obeszło się bez bitki, gdyż nawet sama panna młoda powiadała, że “rada widzę bitkę na weselu”, a oszołomione cepry kręciły się jak spłoszone ptactwo pomiędzy barwnym góralskim korowodem. Nie brakowało tutaj nikogo z zakopiańskich wielkości: Witkacy, Gucio Zamoyski, Stryjeńscy, Jan Mieczysławski z żoną, jednym słowem wszyscy...”

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    25 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.