PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Duet Klawesynowy w Atmie

Sobota, 6 sierpnia 2016 r.
Autor: Piotr Korczak

Duet Klawesynowy w AtmieW Muzeum Karola Szymanowskiego w Atmie odbył się koncert połączony z pokazem staropolskiego tańca szlacheckiego. Na klawesynie wystąpiły Elżbieta Stefańska & Mariko, tańce zaprezentowali Romana Agnel & Dariusz Brojek. Elżbieta Stefańska urodziła się w Krakowie jako córka słynnej pianistki Haliny Czerny-Stefańskiej i profesora fortepianu Ludwika Stefańskiego.


Studia ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem wybitnego klawesynisty niemiec-kiego, profesora Hansa Pischnera z Berlina. W roku 1964 otrzymała dwie pierwsze nagrody na Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi za wykonanie utworów kompozytorów epoki baroku. W roku 1965 została laureatką głównej nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie, otrzymując równocześnie nagrodę specjalną im. Henri Ghez dla najlepszego klawesynisty konkursu. W repertuarze artystki znajdują się utwory solowe i kameralne epoki renesansu, baroku, klasycyzmu, jak również XX-wieczne, także kompozytorów polskich dawnych i współczesnych. Elżbieta Stefańska dokonała licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, jak również płytowych dla Polskich Nagrań, Emi Elektroli, Decca, Fonit Cetra. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu. W latach 1981-90 pełniła funkcję kierownika Katedry Klawesynu i Instrumentów Dawnych. W ostatnich latach na szlakach jej koncertowych podróży pojawia się wielokrotnie Japonia, Korea Południowa i Tajwan. Z okazji Roku Mozartowskiego w firmie fonograficznej Pony Canyon (Tokio) nagrała 18 Sonat W. A. Mozarta (6 CD) na pianoforte – instrumencie z czasów kompozytora. Otrzymała m.in. Nagrodę Wojewody Krakowskiego w  dziedzinie Kultury i Sztuki za rok 1998 oraz Nagrodę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa w dziedzinie Kultury i Sztuki za rok 2003.

Mariko Kato urodziła się na Hokkaido w Japonii. Studia pianistyczne odbyła w School of Music w UOZU w Japonii u Prof. Jiro Yamamoto i w tym czasie została laureatką konkursów pianistycznych. Była również uczestniczką międzynarodowych kursów muzycznych prowadzonych przez prof. Halinę-Czerny-Stefańską. Ukończyła studia w zakresie gry na fortepianie u prof. Stefana Wojtasa oraz klawesyn u prof. Elżbiety Stefańskiej w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertuje na fortepianie i klawesynie, również w duecie z Elżbietą Stefańską – w Polsce, Francji, na Ukrainie i w Japonii. Od 2010 roku pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej II st. Im. W. Żeleńskiego w Krakowie jako nauczycielka i akompaniatorka. W roku 2015 wzięła udział w koncertach poświęconych M.K. Ogińskiemu (250. rocznica urodzin) wraz z Profesor Stefańską i zespołem Cracovia Danza.  Razem z Elżbietą Stefańską otrzymała nagrodę województwa małopolskiego ARS QUAERENDI.

Romana Agnel – tancerka, choreograf, pedagog, historyk sztuki. Założycielka i dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie (klasa prof. M. Mirockiej). Podczas pobytu we Francji, gdzie na Uniwersytecie Paryskim (Sorbona) studiowała historię sztuki, zdobyła umiejętności w zakresie tańców charakterystycznych oraz historycznych. Wykonuje także klasyczny taniec indyjski Bharata Natyam (Mistrzyni Smt. M.K. Saroja, Madras). Jest autorką choreografii do wielu przedstawień baletowych i operowych wystawianych w Polsce i za granicą, a także do ponad 20 spektakli tanecznych prowadzonego przez nią zespołu Cracovia Danza. Współpracuje z wieloma znakomitymi artystami różnych dziedzin – tańca, teatru i muzyki. Jest wykładowcą i autorką publikacji z historii tańca. Wśród wielu odznaczeń, którymi została uhonorowana znajduje się między innymi Order Legii Honorowej i Srebrny Krzyż Zasługi.

Dariusz Brojek Tancerz i asystent choreografa Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku (klasa U. Azimowa). Doświadczenia w zakresie tańca klasycznego zdobywał w  zespołach baletowych oper Bałtyckiej oraz Dolnośląskiej. Umiejętności w zakresie techniki tańca dawnego doskonalił pod okiem Romany Agnel, a także podczas wielu warsztatów prowadzonych przez mistrzów z Francji i  Włoch. Wraz z zespołem bierze udział w licznych koncertach i spektaklach w kraju i za granicą. Współpracuje z Warszawską Operą Kameralną, Teatrem im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Syrena, w Londynie, a także z młodzie-żowymi zespołami muzyki i tańca dawnego w Polsce. Jego zainteresowania obejmują także taniec hinduski, flamenco, a nawet taniec jazzowy.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.