Zakopane
Kultura
Muzyka zaklęta w drewnie
Autor: Piotr Korczak
Rozalia Kierc - 17-letnia pianistka wystąpiła podczas Festiwalu "Muzyka Zaklęta w Drewnie". 7 sierpnia w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie w Zakopanem zaprezentowała recital fortepianowy pt. "...między graniami...". Koncertem Rozalii Kierc „Muzyka Zaklęta w Drewnie” upamiętniła 90. rocznicę śmierci Jana Kasprowicza – poety, dramaturga, krytyka literackiego i tłumacza, przedstawiciela Młodej Polski.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego Jan Kasprowicz zamieszkał w willi „Harenda” (obecnie mieści się w niej poświęcone poecie Muzeum). Drewniany kościółek na Harendzie związany jest swymi dziejami z mieszkańcami willi. Maria Kasprowiczowa – żona poety przekazała parcelę pod kościół. Dzięki staraniom zięcia Kasprowicza prof. Władysława Jarockiego i miejscowego proboszcza Jana Tobolaka nieużywany i niszczejący kościół z Zakrzowa koło Kalwarii Zebrzydowskiej przeniesiono do Zakopanego i poświęcono w 1950 r. W wyposażeniu świątyni znajdują się trzy drewniane barokowe ołtarze z XVIII w., sprowadzone z Książa Wielkiego w miejsce zniszczonych zakrzowskich. Obrazy do wszystkich ołtarzy namalował Władysław Jarocki. Wnętrze świątyni pokrywa późnobarokowa polichromia przedstawiająca m.in. postacie św. Anny i św. Jana Chrzciciela., wykonana w XVIII w. przez nieznanych malarzy cechowych, uzupełniona w latach 1948–1950 o nowe motywy przez Władysława Jarockiego.
- Korale folkowe I
Korale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
70 zł - Poduszka brązowa II
Poduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
100 zł - Słownik biograficzny "Podhalanie" tom III
Ludzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
90 zł