PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Pierwsze wydarzenia Festiwalu Folkloru

Piątek, 12 sierpnia 2016 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

Pierwsze wydarzenia Festiwalu Folkloru11 sierpnia odbyły się w Zakopanem dwa pierwsze wydarzenia 48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Na Krupówkach poniżej oczka wodnego otwarta została wystawa „Żywioł folkloru” prezentująca prace laureatów drugiej edycji konkursu fotograficznego wykonane podczas zeszłorocznego festiwalu. Natomiast podczas wernisażu wystawy „Góry w szkle Henryka Trebuni-Tutki. Unikatowe podhalańskie rękodzieło” swoją kulturalną działalność zainaugurowało nowe miejsce – willa „Czerwony Dwór”.


Wystawa prezentowana na Krupówkach do 30 sierpnia przedstawia radość tańca, bogate stroje, zamiłowanie do tradycji i folkloru zatrzymane w kadrze przez laureatów konkursu fotograficznego: Karolinę Kacperek, Agnieszkę Stępień, Julię Zabrodzką, Małgorzatę Falecką, Tomasza Osuchowskiego, Agnieszkę Sulikowską, Rafała Jabłońskiego-Zelka i Karolinę Barciszewską-Kozioł. Dodatkowo indywidualną częścią wystawy uhonorowany został Marcin Szkodziński – laureat I miejsca w kategorii fotoreporterów. Wystawa jest zaproszeniem na zbliżający się Festiwal, a także zachętą do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego dla wszystkich, którzy pasjonują się fotografią i folklorem lub po prostu zachwycą się festiwalowymi występami i w pewnej chwili sięgną po aparat fotograficzny lub komórkę.

Natomiast wystawę unikatowego na skalę Polski i Europy rękodzieła wykonywanego przez Henryka Trebunię-Tutkę w „Czerwonym Dworze” uroczyście otworzyła Zastępca Burmistrza Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica, jednocześnie inaugurując kulturalną działalność tego miejsca.
Prezentowana w pięknych zabytkowych wnętrzach rzeźba w szkle wykonywana jest obecnie przez jednego tylko artystę Henryka Trebunię-Tutkę – znanego twórcę ludowego, muzykanta i rękodzielnika. Stosowana przez niego technika rzeźbienia przy pomocy twardych kamieni szlifierskich jest trudna i wymaga precyzji oraz doskonałego wyobrażenia o projektowanym wzorze. W swojej twórczości artysta wykorzystuje motywy podhalańskie, takie jak: parzenica, leluja, rozeta, dziewięćsił. Ukazuje tatrzańską roślinność, krajobrazy, zwierzęta. Charakterystyczne dla jego prac są również sceny rodzajowe z życia górali. Artysta podczas wernisażu zagrał także wraz z muzyką w rodzinnym składzie Trebuniów-Tutków.

Druga część wystawy, na którą składają się festiwalowe pamiątki oraz multimedialna projekcja, przybliża historię Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. 

Autorem scenariusza wystawy jest dyrektor artystyczna Festiwalu Agnieszka Gąsienica-Giewont, a aranżację plastyczną przygotowała Ewa Dyakowska-Berbeka. Ekspozycję można oglądać do 15 września. W willi "Czerwony Dwór" organizowane są także prelekcje z cyklu "Spotkania z tradycyjną kulturą Podhala".

Obydwie festiwalowe wystawy poprzedził charakterystyczny sygnał festiwalowych trombit wykonany przez muzykantów w nowym składzie. Już wkrótce będą oni rozpoczynać kolejne festiwalowe koncerty.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.