PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Wspólne czytanie "Quo vadis„ w Zakopanem

Niedziela, 4 września 2016 r.
Autor: Piotr Kyc

Wspólne czytanie "Quo vadis„ w ZakopanemObchodzimy Rok Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest powieść „ Quo vadis”. Została ona wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Wspólne czytanie odbyło się w dniu 3 września. O historii miłości rzymskiego patrycjusza Winicjusza i pięknej Ligii czytała cała Polska - stołeczna, wojewódzka, powiatowa i gminna. Początki chrześcijaństwa w starożytnym cesarstwie rzymskim przypominali lektorzy - od Prezydenta w Warszawie - po szarego obywatela, który mieszka też i w Zakopanem. Henryk Sienkiewicz związany był z Zakopanem przez 20 lat swego życia. Tutaj powstały obszerne fragmenty tej wspaniałej powieści. To tu w Dworcu Tatrzańskim 15 sierpnia 1894 r. Henryk Sienkiewicz – na prośbę górali – odczytał epilog przyszłej powieści „Quo vadis”. Te fakty zobowiązują. Święto literatury rozpoczęła 2 września Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego. Wieczorem 3 września spotkano się w restauracji „U Wnuka”, gdzie Henryk Sienkiewicz również czytał fragmenty tworzonej powieści.


Wybrane przez dr Małgorzatę Wnuk obszerniejsze fragmenty powieści czytały następujące osoby, w kolejności: Piotr Dymek – mieszkaniec Wieliczki, prof. Jerzy Jędrysiak - wykładowca i artysta, Piotr Kyc – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza,  Joanna Staszak - Naczelnik Wydziału Kultury Miasta Zakopane, Jan Karpiel Bułecka – architekt, kulturoznawca, muzyk, Lucyna Galica-Jurecka – lekarz okulista, ksiądz Marcin Borowicz z parafii pw.św. Rodziny w Zakopanem, była Minister Kultury Joanna Wnuk – Nazarowa - dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, dr Małgorzata Wnuk  - pomysłodawczyni i organizatorka spotkania.

Gospodyni wieczoru dr Małgorzata Wnuk sprawiła posiadaczom egzemplarzy „Quo vadis” niespodziankę. Otrzymali oni pamiątkowy stempel przysłany z Kancelarii Prezydenta RP.

Czytanie dobrych książek przynosi radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą.Nie kończmy Narodowego Czytania 3 września. Siadajmy do lektury. Literatura polska i światowa to ogromny skarbie. Nie jesteśmy w stanie w ciągu życia przeczytać wszystkiego,  co tego warte, dlatego wybierajmy starannie. Dajmy się porwać książką na długie wieczory.

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy.

„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń – podkreślili senatorowie. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości – napisano w uchwale.

Henryk Sienkiewicz – jak głosi senacka uchwała – "w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy". W uchwale zaznaczono, że kolejne odcinki powieści Sienkiewicza publikowane w czasopismach gromadziły na wspólnej lekturze przedstawicieli wszystkich stanów, a wpływ języka Sienkiewicza na współczesną polszczyznę jest trudny do przecenienia. Był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści "Quo vadis", która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenie – napisano.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.