PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Czwartek, 20 października 2016 r.
Autor: Piotr Kyc

Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”19 października Sali Lustrzanej Jasnego Pałacu odbyła się uroczystość wręczenia odznak honorowych „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. Otrzymali je mieszkańcy Powiatu Tatrzańskiego w uznaniu za zasługi w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Odznakę przyznał profesor Piotr Gliński Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość wręczenia była połączona z promocją książki Pana Władysława Motyki "Beskidy i Tatry - straż góralskiej watry"


/materialy organizatora/

Monika Stanisławska – Pitoń – wszechstronna artystka, zajmująca się rysunkiem, malarstwem, fotografią oraz tkaniną artystyczną. Absolwentka Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych – wydział tkaniny i ubioru. Członek Związku Artystów Plastyków. Swe prace przedstawiła na licznych wystawach indywidualnych i grupowych.

 

Anna Stopka-Słowińska – urodzona i wychowana w Kościelisku ; pod wpływem znanego artysty malarza Adama Słowińskiego (który był jej stryjem) zaczęła malować na szkle w 1987 roku, jej prace przedstawiają sceny rodzajowe z życia mieszkańców Podhala(wesela, tańce, polowania) a także portrety górali Zbójnickich „frajerek”, legendarnych postaci. Obecnie artystkę fascynują postaci świętych, szczególnie upodobała sobie madonny, najczęściej przedstawiane w góralskim odzieniu lub w szatach królewskich. Prócz tematyki sakralnej przedstawia także ptaki i kwiaty. Głównie na tle pejzażu górskiego. Artystka ma w swym dorobku szereg nagród i wyróżnień. Obrazy Anny Stopki Słowińskiej trafiły do Watykanu. Zostały wręczone papieżowi Janowi Pawłowi II.

Piotr Haza – muzyk góralski; prymista grający też na instrumentach pasterskich (koza i piszczałki). Członek zespołu „Giewont”. Uczy młodzież gry tradycyjnej. Laureat konkursów kapel podkreślając troskę o dziedzictwo czyli między innymi nuty starodawne; członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Tadeusz Bukowski-Grosek- piewca kultury podhalańskiej, instruktor i członek zespołów regionalnych. Także poeta i autor książek o tematyce regionalnej oraz sztuk teatralnych. Absolwent Studium Folklorystycznego w Nowym Sączu. Działacz społeczny. Jest znawcą instruktażu tańca, śpiewu i obyczajów góralskich. Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Laureat nagrody Honorowej im. Oskara Kolberga. Członek jury przeglądów zespołów regionalnych.

Zofia Fortecka – mieszka i tworzy w Zakopanem na Krzeptówkach obok własnej Galerii, którą prowadzi Malarka ściśle związana z Podhalem, tworzy miniatury na szkle, komponując tryptyki, krzyże, inspiruje się także sztuką bizantyjską, romańską i gotycką. W miniaturach doszukać się można wątków biblijnych, żywotów świętych, średniowiecznych legend. Pracownia Artystki znajduje się na Szlaku Dziedzictwa Kulturowego. Prace Pani Zofii Forteckiej można oglądać między innymi w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego, Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Miejskim w Hama-mat-su (Japonia), w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (USA, Izrael, Meksyk , Australia). Promotorka naszego regionu i ambasadorka podhalańskiej ziemi.

Polaniorze –Zespół Polaniorze powstał w dniu 13 czerwca 1977roku na wniosek członków Związku Podhalan. Nieprzerwanie od tego czasu do dzisiaj działają bardzo prężnie. Od roku 1998 zespół Polaniorze prowadzą Maria i Stanisław Krupowie. Zespół nieprzerwanie odgrywa bardzo ważną rolę społeczną i integruje środowisko lokalne w dbałości o tradycję. Zespół skupia w swym składzie rody Sobczyków, Kordusiów, Karpieli, Bukowskich, Łukaszczyków, Stopków
i innych.
Laureaci licznych nagród:

  • 1978 MFFZG- I nagroda Złota Ciupaga

  • 1979 – Festiwal na Węgrzech I nagroda

  • 2016- I miejsce- Taniec Zbójnicki

Współorganizatorzy cyklicznych imprez- Przednówek w Polanach, Święto Lasu, Watra Tatrzańska, Polaniarski Osod, Majowe Granie , Letnie Spotkania z Folklorem.

 

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.