PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Złóbcoki” – o kawałku drewna z duszą

Czwartek, 27 października 2016 r.
Autor: IMIT

„Złóbcoki” – o kawałku drewna z dusząW kolejnym odcinku serii filmowej „Instrumenty z duszą” o złóbcokach opowiada znany muzyk i nauczyciel muzyki góralskiej, Krzysztof Trebunia-Tutka. Złóbcoki to charakterystyczny dla regionu Podhala instrument zrobiony z jednego kawałka drewna. Jak opowiada Krzysztof Trebunia-Tutka w kolejnym filmie z serii „Instrumenty z duszą”, złóbcoki trzyma się na piersi, „co by nuta prosto z serca wychodziła”. Wraz ze zmianami w kulturze góralskiej, zmieniła się też funkcja złóbcoków.


Dziś nie gra się na nich na halach, na potańcówkach, weselach i chrzcinach, skąd zostały wyparte przez skrzypce, ale złóbcoki – jak żaden instrument – nadają się do opowieści o starodawnych czasach, sabałowych bajek, gawęd, legend. Związek złobcoków z idiomem kultury góralskiej i ich archaiczne, przejmujące, jakby „płaczliwe” brzmienie sprawiają, że dziś szczególnie chętnie powraca się do nich w ruchu folklorystycznym i nawiązuje w muzyce inspirowanej tradycją.

 

W filmowo-muzycznej opowieści o złóbcokach Krzysztofowi Trebuni-Tutce, towarzyszy Jan Trebunia-Tutka.

Film o złóbcokach wyreżyserował Maciej Stasiński (WATRA). Producentem serii jest Instytut Muzyki i Tańca.

Film można obejrzeć na kanale filmowym youtube IMITpolska, na stronie internetowej IMiT w zakładce materiały oraz w zakładce „edukacja” na wortalu Instrumenty muzyczne.

Zapraszamy również na portal „Polskie ludowe instrumenty muzyczne” (http://www.ludowe.instrumenty.edu.pl) gdzie znajdują się opisy i zdjęcia złóbcoków z największych polskich kolekcji muzealnych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.