PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Z Józefem Krzeptowskim "Ujkiem" o kurierach tatrzańskich

Poniedziałek, 31 października 2016 r.
Autor: Piotr Korczak

Z Józefem Krzeptowskim "Ujkiem" o kurierach tatrzańskichUczniowie zakopiańskiego "Hotelarza" po raz kolejny pokazali swoje zaangażowanie udowadniając, że pamiętają o najważniejszych dla historii Zakopanego postaciach. Tym razem przygotowanym przez siebie spektaklem uczcili pamięć o kurierach tatrzańskich. Młodzież przypomniała, że główne szlaki kurierów tatrzańskich, wychodzące z Warszawy lub Krakowa, biegły albo przez Podhale do Zakopanego lub w jego okolice, albo przez Sądecczyznę.


Szlaki te przecinały Słowację i przekraczały granicę węgierską koło Koszyc lub Rożniawy (oba te miasta leżały wówczas na Węgrzech). Punktami wyjściowymi dla kurierów na Podhalu były głównie Zakopane, Chochołów i Waksmund.
 
Wspomniała nazwiska wielu kurierów, którzy z narażeniem życia, wielokrotnie pokonywali tatrzańskie szlaki. Byli to między innymi: Bronek Czech Bronisław Przybylski, Andrzej Krzysiak, Franciszek Frączysty, Józef Beresko, Julian Hoły, Stanisław Motyka  i wielu innych.
 
W zakończeniu przedstawienia, ze sceny padły ważne słowa – przesłanie skierowane głównie do młodzieży: "Moim marzeniem jest, żeby młodzi ludzie - tacy jak wy - pamiętali o zasługach tatrzańskich kurierów zarówno tych, którzy urodzili się tutaj - pod Tatrami, jak i tych pochodzących z innych regionów Polski. Znacie nazwiska i zasługi tylko niektórych z nich. Pamiętajcie, kurierów było  wielu. Dużo  więcej, niż dzisiaj wspomnieliśmy. Nie pozwólcie,  aby ich poświęcenie i imiona zostały zapomniane”.
 
W spektaklu wzięli udział:
Krystian Gąsienica - Józef Krzeptowski „Ujek”, Łukasz Zarycki – stary gazda, Ewelina Pawlikowska, Paulina Chowaniec i Maciek Stołowski – młodzi ludzie, Kuba Lasak – młody góral,  Michał Pawlikowski – reporter, Klaudia Luranc, Klaudia Węgrzyn - młode góralki, Hubert Marduła – skoczek narciarski, Członkowie zespołu „ Hotelorze”, Narratorzy: Monika Pawlikowska i Ewelina Gał.
 
Opieka artystyczna: Stanisława Łukaszczyk i Maciej Walczak, scenariusz i reżyseria: Jolanta Dolińska i Aleksandra Bort

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.