PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Poniedziałek, 17 lipca 2017 r.
Autor: Joanna Domańska

40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, Zakopane 22 lipca - 4 sierpnia 2017 są centralnym punktem projektu „Karol Szymanowski i klimatyczne Zakopane. Sztuka i medycyna”. Projekt wpisuje się w obchody jubileuszu 40-lecia Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego oraz w obchody Roku Karola Szymanowskiego - Zakopane 2017. Rok 2017 ogłoszony został przez Radę Miasta Rokiem Karola Szymanowskiego w 135. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci największego kompozytora polskiego I połowy XX wieku, tak bardzo związanego z Zakopanem i kulturą Podhala. Oprócz 11 koncertów festiwalowych odbędą się prelekcje, spotkania dyskusyjne, projekcje filmów, wystawy, spektakle teatralne, koncerty oryginalnej i twórczo przetworzonej muzyki góralskiej, by w najróżniejszych aspektach przedstawić fascynującą osobowość Karola Szymanowskiego. Osią tematyczną jubileuszowego festiwalu są związki sztuki i medycyny.


Karol Szymanowski - największy polski kompozytor I połowy XX wieku - od wczesnego dzieciństwa zmagał się z gruźlicą. Walkę z chorobą przegrał w wieku 55 lat.

W latach 1930-35 mieszkał na stałe w Zakopanem w willi Atma przy ul. Kasprusie. 

Rozkwit sztuki i intensywny rozwój leczenia sanatoryjnego  miał miejsce w Zakopanem w czasach, gdy było ono uzdrowiskiem - o historii uzdrowiska opowiadają wystawy „Polskie Davos” w Galerii Władysława Hasiora oraz wystawa plenerowa przy górnej stacji PKL Gubałówka, zorganizowane przy współpracy z Muzeum Tatrzańskim i fundacją "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Mecenasem wystaw są Polskie Koleje Linowe  S.A.  (wystawy czynne: 30 czerwca - 31 sierpnia).

Inaugurację festiwalu w foyer Teatru Witkacego w dniu 22 lipca 2017 uświetni występ jednego z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych Meccore String Quartet. Wprowadzeniem do koncertu będzie opowieść pod tytułem " Karol Szymanowski i Doktor Olgierd Sokołowski – historia choroby i przyjaźni"  autorstwa Kuby Szpilki z fundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”.

W festiwalowych koncertach usłyszymy znakomitych artystów polskich i zagranicznych, których występy będą prawdziwą ucztą dla melomanów: repertuarową i artystyczną.

Ivo Kahanek (Czechy), jeden z najlepszych czeskich pianistów średniego pokolenia, specjalizujący się w interpretacji muzyki czeskiej wykona m.in. 4 Scherza Fryderyka Chopina. Skrzypcowe Duo Viennese (Austria) w składzie  Monika Hager  i Paweł Zalejski  wraz z pianistą Jakubem Tchorzewskim przedstawią utwory Romana Palestra. Kompozytor uważany za następcę Szymanowskiego został wymazany z historii muzyki polskiej z powodu swoich przekonań. Tę ciekawą postać „kompozytora wyklętego” w czasach PRL przybliży w prelekcji Lech Dzierżanowski - koordynator projektu „Roman Palester” realizowanego przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie.
Słuchacze będą mieli również okazję poznać kunszt  artystów  z Ukrainy. Nazarij Pylatiuk (skrzypce) i Petro Dovhan (fortepian) zaprezentują się w klasycznym repertuarze od Bacha do Skoryka.

Wysłuchamy  recitali  młodych, obiecujących pianistów: Jakuba Kuszlika
(AM Bydgoszcz), Andrzeja Wiercińskiego i Tymoteusza Biesa (AM Katowice), którzy w Galerii Ryszarda Orskiego oprócz utworów Karola Szymanowskiego wykonają największe dzieła  światowej literatury pianistycznej (m.in. zabrzmią Wariacje Goldbergowskie J. S. Bacha, III Sonata f-moll J. Brahmsa, Sonata Dantejska F. Liszta).

W Atmie wystąpią z recitalami wokalistki Anna Mikołajczyk - Niewiedział i Anna Radziejewska. Obie artystki mają w swoim dorobku płyty CD z pieśniami Szymanowskiego, docenione nagrodami fonograficznymi.

W Galerii Władysława Hasiora, wysłuchamy koncertu kameralnego w wykonaniu zespołu „3 x Krzeszowiec”. Galeria mieści się w leżakowni dawnego budynku hotelu „Warszawianka”. Leżakownia była przeznaczona do korzystania z „kąpieli słonecznych” w czasach, gdy Zakopane było uzdrowiskiem.

Zwieńczeniem festiwalu będzie występ Orkiestry Kameralnej PR Amadeus 4 sierpnia 2017 w  Kościele pw. Św. Krzyża pod batutą swojej legendarnej założycielki i kierownika artystycznego – Agnieszki Duczmal, a także pracującej z Amadeusem od kilkunastu lat dyrygentki Anny Duczmal-Mróz. Orkiestra Kameralna PR Amadeus to wyjątkowa w świecie orkiestra smyczkowa, założona w 1968 roku. Zespół, którego siedzibą niezmiennie jest Poznań, występował już w większości krajów europejskich, w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, na Tajwanie i w Japonii. Zagrał jak dotąd setki koncertów w najznakomitszych salach świata, dokonał nagrań płytowych, radiowych
i telewizyjnych w Polsce i za granicą, m.in. dla francuskiej TF1, japońskiej NHK, niemieckich stacji NDR, WDR, SFB londyńskiej BBC, kanadyjskiej CBC i radiofonii meksykańskiej. 

Stałym elementem festiwalu są posiady z muzyką góralską. Posiady odbędą się
w najstarszej restauracji w Zakopanem „U Wnuka” (rok założenia 1870), a ich gościem będzie dyrektor artystyczny Warszawskiej Jesieni Jerzy Kornowicz, którego utwór „Sceny z Witkacego” będzie miał swoje prawykonanie na koncercie finałowym festiwalu (4 sierpnia). W Galerii „U Wnuka” będzie też można obejrzeć wystawę grafik Joanny Tumiłowicz p.t.  „Stabat mater”, inspirowanych arcydziełem Karola Szymanowskiego.  

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszej widowni: 29 lipca  Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa zaprasza na interaktywne spotkanie dla dzieci zatytułowane „Opowieść o Wujciu Karolu”. Dopełnieniem programu festiwalowego będzie projekcja filmu „Powrót Rogera... czyli ...zdarzyło się w Palermo 11 lutego ’92” w kinie studyjnym „Miejsce”. Film opowiada o  premierze opery " Król Roger " Karola Szymanowskiego w reżyserii Krzysztofa Zanussiego i jest jednym z pięciu filmów prezentowanych w cyklu „Z Szymanowskim w tle”. Pozostałe tytuły to filmy  w reż. A.Wajdy na podstawie opowiadań J.Iwaszkiewicza: „Brzezina” - napisana w ATMIE,  „Panny z Wilka” - z muzyką Karola Szymanowskiego oraz „Pieśń o nocy. Portret Karola Szymanowskiego” w reż. P. Maniury (TVP/BBC)  i „Śmierć w Wenecji” w reż. L. Viscontiego.

Ponadto festiwalowi 40.Dni Muzyki Karola Szymanowskiego towarzyszą koncerty zespołów Trebunie Tutki (15 lipca - Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza) i Zakopower - w ramach Hej fest 2017 (19 sierpnia - Scena na Gubałówce) a także spektakl „Zośka”  - o niespełnionej miłości Zofii Nałkowskiej do Karola  Szymanowskiego, przygotowany przez Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa (8 lipca i 20 sierpnia).

Serdecznie zapraszam do Zakopanego!
Joanna Domańska - prezes Towarzystwa


22 lipca -  koncert kameralny
Inauguracja jubileuszowego 40. festiwalu
Teatr Witkacego, godz. 19.00
Wykonawcy: Meccore Quartet
W programie: Mozart, Szymanowski, Grieg

23 lipca - recital fortepianowy
Galeria Orskiego, godz. 19.00
Wykonawca: Jakub Kuszlik - fortepian
W programie: Szymanowski, Chopin

24 lipca - recital wokalny
Willa Atma, godz. 19.00      
Wykonawcy: Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, Ewa Seroka - fortepian
W programie: Nowowiejski, Szymanowski

25 lipca - posiady z muzyką góralską
Galeria „U Wnuka”, godz. 19.00
Gość: Jerzy Kornowicz, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Warszawska Jesień

26 lipca - recital fortepianowy
Galeria Orskiego, godz. 19.00
Wykonawca: Ivo Kahanek (Czechy) - fortepian
W programie: Chopin, Szymanowski, Martinu

27 lipca - recital skrzypcowy
Willa Atma, godz. 19.00
ykonawcy: Nazarij Pylatiuk (Ukraina) - skrzypce, Petro Dovhan (Ukraina) - fortepian
W programie: Bach, Szymanowski, Wieniawski, Skoryk

28 lipca - recital fortepianowy
Galeria Orskiego, godz. 19.00
Wykonawca: Andrzej Wierciński - fortepian
W programie: Prokofiew, Chopin, Szymanowski

29 lipca - „Opowieść o Wujciu Karolu” - interaktywne spotkanie dla dzieci
Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa, godz. 16.00
Wykonawcy: Hanna Zbyryt  i artyści Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa

30 lipca - recital wokalny
Willa Atma, godz. 19.00
Wykonawcy: Anna Radziejewska - sopran, Mariusz Rutkowski - fortepian
W programie: Szymanowski, Chopin, Paderewski

31 lipca - projekcja filmu
Kino „Miejsce”, godz. 19.00
Powrót Rogera... czyli ...zdarzyło się w Palermo 11 lutego ’92, reż. Stefan Szlachtycz

1 sierpnia - koncert kameralny
Galeria Orskiego, godz. 19.00
Wykonawcy: Duo Viennese (Austria) : Monika Hager - skrzypce / Paweł Zalejski - skrzypce,
Jakub Tchorzewski (Włochy) - fortepian
W programie: Palester, Szymanowski

2 sierpnia - recital fortepianowy
Galeria Orskiego, godz. 19.00
Wykonawcy: Tymoteusz Bies - fortepian
W programie: Bach, Szymanowski

3 sierpnia - koncert kameralny
Galeria Wł. Hasiora,  godz. 19.00
Wykonawcy: Zespół 3 x Krzeszowiec (fortepian/ skrzypce/ wiolonczela)
W programie: Kodaly, Szymanowski, Halvorsen, Beethoven

4 sierpnia – Koncert Finałowy
Kościół Św. Krzyża, godz. 20.00
Wykonawcy:  Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Agnieszki Duczmal
W programie: Kornowicz, Szymanowski, Nowowiejski, Górecki, Musorgski

Organizator: Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego

Współorganizatorzy:
Muzeum Tatrzańskie , Muzeum Narodowe w Krakowie, Teatr Witkacego, Galeria Orskiego, Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”, Galeria u Wnuka, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” / Kino „Miejsce”, RZT Szymaszkowa.

Mecenat:
MKiDN, IMIT, Polskie Koleje Linowe S.A.
Stowarzyszenie Autorów ZAIKS
Związek Wykonawców STOART
Zakopiańskie Centrum Kultury   
Projekt realizowany ze środków Miasta Zakopane za pośrednictwem Zakopiańskiego Centrum Kultury

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.