PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Środa, 2 sierpnia 2017 r.
Autor: Karol Bula

40. Dni Muzyki Karola SzymanowskiegoW dwu kolejnych dniach 40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem miłośnikom muzyki pogoda płatała nie lada figle. Gdy nadchodziła godzina rozpoczęcia koncertów niebo zaciągało się czarnymi chmurami i po chwili lały się z niego strugi deszczu. Co bardziej przezorni melomani jednak już wcześniej zajmowali miejsca w niezbyt przecież przestronnych wnętrzach Atmy (27 lipca) i bardziej pod tym względem łaskawej Galerii Orskiego (28 lipca). Tak więc, mimo kaprysów pogody, w obydwu przypadkach występom towarzyszył komplet odbiorców.


Willa Atma gościła  w czwartek dwóch przesympatycznych, a przy tym doskonałych muzyków z Ukrainy. Dwaj profesorowie Narodowej Akademii Muzycznej we Lwowie, występujący na światowych estradach koncertowych – skrzypek Nazarij Pylatiuk i pianista Petro Dovhan w recitalu skrzypcowym zaprezentowali  przekrojowy program od baroku do współczesności. Nazarij Pylatiuk wzniósł się na szczyty wirtuozerii skrzypcowej prezentując Chaconnę z Partity BWV 10004 Bacha, „Taniec czarownic” Paganiniego, „Paganinianę” Milsteina oraz Nokturn i Tarantelę Szymanowskiego. Artystyczna ekwilibrystyka została wspaniale zrównoważona przez stylowe wykonanie Sonaty Vivaldiego oraz piękne, szerokie kantyleny Karpackiej Rapsodii ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka. Rozentuzjazmowana publiczność obdarzyła wykonawców szalonymi brawami - były bisy z Kujawiakiem Wieniawskiego, oryginalnym  Medi Tangiem Piazolli oraz  Melodią Skorka. To był wspaniały wieczór…. I deszcz przestał padać!

Następnego dnia wystąpił z recitalem fortepianowym Andrzej Wierciński - student Wojciecha Świtały w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Młody pianista swoją grą wprawił słuchaczy w zdumienie, podobnie jak kilka dni wcześniej jego o rok młodszy kolega Jakub Kusznik. Te występy młodych pozwalają ze spokojem patrzeć w przyszłość polskiej pianistyki.

Andrzej Wierciński rozpoczął swój występ od Sonaty Es-dur op.7 Beethovena i dwóch Etiud z op.4 Karola Szymanowskiego. Grał znakomicie, zwłaszcza piekielnie trudne  kompozycje Franciszka Liszta, które wypełniły druga część recitalu. XII Rapsodia oraz Sonata Dantejska wywarły na odbiorcach ogromne wrażenie. Najeżone technicznymi fajerwerkami, zagrane zostały z temperamentem i pełnym panowaniem nad wszelkimi wirtuozowskimi pułapkami. Na bis, jak przystało na laureata I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Fortepianowym im. Fryderyka Chopina w 2015 roku, zagrał ku zadowoleniu słuchaczy dwa piękne Mazurki kompozytora z op. 17 i 24.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.