PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Niedziela, 27 sierpnia 2017 r.
Autor: Piotr Korczak

49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w ZakopanemZakończył się 49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Święto góralskiego folkloru trwało aż 9 dni, wzięło w nim udział ponad 1200 artystów z 14 zespołów zagranicznych i 4 polskich. Pod okiem międzynarodowego jury walczyli oni o złote, srebrne i brązowe ciupagi. Prezentowane na scenie oraz podczas wydarzeń towarzyszących piękne stroje, zwyczaje, muzyka i taniec, a także liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych zachwyciły festiwalową publiczność i wszystkich odpoczywających w tym czasie pod Tatrami. W piątek 25 sierpnia podczas finałowego koncertu laureaci otrzymali nagrody i ostatni raz dali popis swoich muzycznych i tanecznych umiejętności, żegnając się z zakopiańskim festiwalem, który za rok obchodzić będzie złoty jubileusz.


Złote Ciupagi otrzymały zespoły: w kategorii tradycyjnej „Magurzanie” (Polska-
Łodygowice), w kategorii artystycznie opracowanej: „Nevrokopski Ensemble” (Bułgaria), w kategorii stylizowanej: „Yenimahalle Belediyesi Tubil Halk Danslari Topluluğu” (Turcja).

Srebrne Ciupagi: w kategorii tradycyjnej: „Giewont” (Polska-Zakopane), w kategorii artystycznie opracowanej: „Sárréti Csókavirág Folk Ensemble” (Węgry), w kategorii stylizowanej: „Zobor” (Słowacja).

Brązowe Ciupagi: w kategorii tradycyjnej: „Jakubkowianie” (Polska-Łososina Dolna), w kategorii artystycznie opracowanej: „Wanta” (USA), w kategorii stylizowanej: “Skopje” (Macedonia).

Z kolei wyróżnienia regulaminowe w postaci Parzenicy Góralskiej jury przyznało zespołom z Portugalii, Polski, Rosji, Francji, Rumunii, Kazachstanu, Serbii, Tajwanu i Ukrainy. Ponadto Jury ustanowioną po raz pierwszy w tym roku nagrodą im. Jeana Roche’a uhonorowało zespół ”Severnaya Raduga” (Rosja-
Jakucja) za wprowadzanie w świat odmiennych wierzeń, magii i tradycji.

Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane otrzymały zespoły z Ukrainy i Rumunii. Nagroda Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego, wręczona przez dziennikarza TVP Marka Durmałę, wraz z pysznym tortem od portalu Podhale Region powędrowała do zespołu La Savoie z Francji.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.