PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2018 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej

Poniedziałek, 12 marca 2018 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiejBurmistrz Miasta Zakopane ogłasza kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. Konkurs tradycyjnie już jest imprezą towarzyszącą Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i doskonale wpisuje się w jego klimat i przesłanie. Uczestniczyć w nim mogą wszyscy piszący w języku literackim lub w gwarze góralskiej. Termin nadsyłania utworów upływa z dniem 31 maja 2018 roku​. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czasie Uroczystych Posiadów Pisarzy Podhalańskich rozpoczynających jubileuszowy 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który odbędzie się w dniach 16 - 26 sierpnia 2018 r. Zapraszamy do zapoznania się z szczegółowymi warunkami uczestnictwa zawartymi w Regulaminie.


Tadeusz Staich (1913-1987) jest postacią niezwykle zasłużona dla kultury podhalańskiej. Był pisarzem, dziennikarzem, działaczem i honorowym członkiem Związku Podhalan, a także działaczem PTT i PTTK, przewodnikiem tatrzańskim i redaktorem naczelnym „Życia Zakopiańskiego”. Urodził się na ziemi krakowskiej, ale to właśnie Podhale wybrał na swoją małą ojczyznę. W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej prowadził „Studium Słowa”, w latach 70-tych był prezesem zakopiańskiego Klubu Literackiego. Został laureatem pierwszej nagrody literackiej Zakopanego za publikację „Drogami skalnej ziemi”, której współautorką była Hanna Pieńkowska. Uchodził za niekwestionowany autorytet w dziedzinie obyczajów i gwary góralskiej. W 1972 r. jako prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego był inicjatorem konkursu literackiego na wiersz o tematyce górskiej, któremu z czasem nadano jego imię.


XLVII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej  AD 2018
WARUNKI UCZESTNICTWA

1. W konkursie uczestniczyć mogą wszyscy piszący w języku polskim literackim lub w gwarze góralskiej. Rozpatrywane będą utwory nigdzie dotychczas nie publikowane.

2.Każdy Autor może przesłać maksymalnie trzy wiersze. Każdy z wierszy winien być podpisany wyłącznie godłem. Imię i nazwisko, dokładny adres, adres e-mail oraz numer telefonu Autora należy podać w osobnej zaklejonej kopercie opatrzonej godłem i włożonej do koperty zawierającej wiersze. Jeden Autor może występować pod jednym godłem. W przeciwnym wypadku Autor nie będzie uczestniczył w konkursie.

3. Każdy z utworów winien być przesłany w czterech egzemplarzach (oryginał i trzy kopie) pisanych na maszynie lub komputerze. Rękopisy dopuszczalne są jedynie w przypadku bardzo czytelnego pisma (pismo drukowane).

4. Wiersze oceniane są przez Jury składające się ze specjalistów w dwóch kategoriach: - poezji pisanej gwarą góralską - poezji pisanej językiem literackim

5. Termin nadsyłania utworów upływa z dniem 31 maja 2018 roku  Utwory prosimy przesyłać na adres: Urząd Miasta Zakopane  Wydział Kultury  ul. Kościuszki 13, 34-500 Zakopane z dopiskiem: KONKURS LITERACKI IM. TADEUSZA STAICHA

6. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czasie Uroczystych Posiadów Pisarzy Podhalańskich rozpoczynających Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w sierpniu b.r. w Zakopanem.

7. Organizator nie zwraca przesłanych prac oraz nie wysyła do Autorów prac werdyktu Jury (poza pracami nagrodzonymi). Ponadto organizatorzy zastrzegają sobie prawo nieodpłatnego publikowania nagrodzonych i wyróżnionych utworów w wydawnictwach Urzędu Miasta Zakopane, jednostek podległych oraz na stronach internetowych Urzędu Miasta Zakopane. Autor upoważnia Organizatora  do korzystania z dzieła w całości jak również w postaci dowolnego fragmentu na wszelkich dostępnych polach eksploatacji. polegających w szczególności na: - wydania dzieła  drukiem  w formie  publikacji książkowej  lub prasowej w całości lub częściowo - utrwalaniu i zwielokrotnianiu dowolną techniką, w  tym techniką komputerową,  - wprowadzania  do obrotu, - wprowadzania do  pamięci komputera - wprowadzania do sieci  komputerowych , w szczególności  Internetu - publicznego wystawiania, wyświetlania w szczególności za pośrednictwem  TV, kaset  video, DVD - najmie , dzierżawie, nadawaniu za pośrednictwem satelity, sieci komputerowych,  - eksploatację polegająca na wykorzystywaniu części  lub całości  dzieła dla celów  reklamowych, niezależnie od formy materiałów  reklamowych i ich wielkości - wszelką eksploatację części lub całości  dzieła  polegająca na  utrwalaniu na dokonywanym  w ramach ekspozycji reklamowych  albo zwielokrotniania i wprowadzenia do obrotu wszelkiego rodzaju  publikacji  

Załącznik nr 4 do zarządzenia  Burmistrza Miasta Zakopane nr 32/2018 i innych materiałów  reklamowych związanych  bezpośrednio  lub pośrednio z dziełem lub kampanią  reklamową  - wszelkich  innych dostępnych  polach eksploatacji wynikających z treści art. 50 ustawy  o prawie autorskim i prawach pokrewnych. 
 
8. Wykonawca wyraża zgodę na dalsze przenoszenie prac, o których mowa w pkt. 7, na osoby trzecie bez wynagrodzenia.

9. Organizator nie przewiduje autoryzacji prac przed ich publikacją.

10 Wysokość nagród pieniężnych zostanie ustalona przez Organizatora Konkursu po jego rozstrzygnięciu.

11. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na wykorzystanie swojego wizerunku i danych osobowych w środkach masowego przekazu i publikacjach wraz z informacją o konkursie zgodnie z ustawą z dnia 28.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2015r., poz. 2135). 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.