PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2018 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Międzyszkolny Konkurs na interpretację utworów Wojciecha Młynarskiego

Czwartek, 7 czerwca 2018 r.
Autor: Piotr Kyc

Międzyszkolny Konkurs na interpretację utworów Wojciecha Młynarskiego30 maja 2018 r. w sali kinowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Zakopanem odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu na interpretację utworów Wojciecha Młynarskiego, skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Powiatu Tatrzańskiego. Konkurs został zorganizowany przez Zakopiańską Filię Biblioteki Pedagogicznej dla upamiętnienia zmarłego w zeszłym roku Wojciecha Młynarskiego (1941-2017), wybitnego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców tekstów polskiej piosenki. Honorowy Patronat nad Konkursem objął Starosta Tatrzański – pan Piotr Bąk, którego reprezentowała P. Helena Buńda, dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury. Celem konkursu było rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród młodzieży, a także uczenie świadomego odbioru kultury i kształtowanie wrażliwości na piękno języka poetyckiego.


(Autor:Elżbieta Kyc)Przygotowania do konkursu oraz jego przebieg dostarczyły uczestnikom wiedzy na temat życia i niezwykle bogatej twórczości Wojciecha Młynarskiego – poety, autora tekstów piosenek, tłumacza, artysty kabaretowego, satyryka. W marcu przypadła pierwsza rocznica śmierci artysty, który od lat zapisywał w piosenkach i wierszach historię naszego kraju, pobudzając tym samym do refleksji i zadumy nad zmiennością jej losów. Spośród powstałych spod jego pióra ponad dwóch tysięcy utworów, uczestnicy konkursu samodzielnie dokonywali wyboru tekstów, które były im szczególnie bliskie. Uczniowie mieli tym samym okazję poznać utwory, które tworzą nie tylko historię polskiej piosenki, ale nierozerwalnie związane są z historią naszego kraju. Młynarski za pomocą poetyckiego języka wielokrotnie komentował bieżące wydarzenia z historii Polski, w niezwykle trafny sposób obrazując obserwowaną przez siebie rzeczywistość. Mając na uwadze jego słowa: „Piosenka to jest to taki twór, który może pobudzić do myślenia, ale nie może go zastąpić”, wierzymy, że konkurs przyczynił się do rozwijania walorów poznawczych, zainteresowań i  kreatywności młodych ludzi.

Jurorzy wyłonili laureatów, którzy zostali uhonorowani nagrodami książkowymi. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali pamiątkowe dyplomy udziału w konkursie. Dodatkowym walorem edukacyjnym była możliwość poznania opinii profesjonalistów na temat zaprezentowanego przez uczestnika wykonania, co niewątpliwie zaowocuje lepszym przygotowaniem do następnych konkursów.

WYNIKI KONKURSU

Jury w składzie: Maciej Cisło – muzyk, Katarzyna Pietrzyk – aktorka teatru im. St. I. Witkiewicza, Helena Buńda – dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, wyłoniło laureatów w następujących kategoriach:

Kategoria recytatorska:

Szkoły gimnazjalne:

I miejsce – Michalina Tomaszewska - „Anioł i diabeł” (Zespół Szkół w Kościelisku)

II miejsce – Agnieszka Łukaszczyk-Capowska – „Bynajmniej”

(Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem)

III miejsce – Amelia Andrzejak – „Kuzynka Urszula”

(Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem)

Wyróżnienie – Dorota Szczerba – „Miasteczko pana Andersena”

(SP nr 5 w Zakopanem – klasy gimnazjalne)

 

Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – Karolina Fedorowicz – „Ballada o szachiście”

(Zespół Szkół Plastycznych w Zakopanem)

II miejsce – Natalia Skowyra – „Łoł” (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem)

III miejsce – Jan Wojtyła – „Co by tu jeszcze”

(Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem)

Wyróżnienie – Maria Koniuszy – „Z kim tak ci będzie źle, jak ze mną”

(Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem)

Kategoria wokalna:

I miejsce – Małgorzata Stępień – „Tak jak malował pan Chagall”

(Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem)

II miejsce – Dominika Budzyk – „Jeszcze w zielone gramy”

(SP nr 5 w Zakopanem – klasy gimnazjalne)

III miejsce – ex aequo:

Dominika Desperak - „Z kim tak ci będzie źle, jak ze mną”

(Zespół Szkół Plastycznych w Zakopanem)

Martyna Łukaszczyk – „Kocham cię życie”

(Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem)

 

Wyróżnienie – Beata Kowalczyk – „Jeszcze w zielone gramy”

(Gimnazjum nr 2 w Zakopanem)

 Autor:Elżbieta Kyc

 

 

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.