PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2018 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Zakopiańskie malarstwo na szkle. Zdzisław Walczak i Marta Walczak Stasiowska

Środa, 5 września 2018 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Zakopiańskie malarstwo na szkle. Zdzisław Walczak i Marta Walczak StasiowskaW Centrum Kultury Rodzimej mieszczącej się w willi Czerwony Dwór w Zakopanem odbyła się promocja albumu wydanego przez tę nową zakopiańską placówkę kultury zatytułowanego Zakopiańskie malarstwo na szkle. Zdzisław Walczak i Marta Walczak-Stasiowska. To pierwszy album z planowanej serii wydawnictw ukazujących zakopiańskich twórców witrochromii. W spotkaniu prowadzonym przez dr Małgorzatę Wnuk, inicjatorkę i pomysłodawczynię publikacji, uczestniczyła artystka Marta Walczak Stasiowska, Anna Kozak oraz dr Magdalena Kwiecińska z Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego. Obecny był także Paweł Murzyn, autor zdjęć, jakie znalazły się w albumie.


Oprawę muzyczną zapewnił zespół „9 siył”, laureat Złotego Zbyrkadła w Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Solistów im. Władysława Trebuni Tutki odbywającego się podczas 50. MFFZG w Zakopanem. 

Anna Kozak przybliżyła historię malarstwa na szkle na Podhalu, wskazując na jej źródła oraz podkreślając wielość artystów malujących na szkle w chwili obecnej. Renesans tej dziedziny sztuki wiąże się też z dużym zainteresowaniem tego rodzaju sztuką.

Dr Magdalena Kwiecińska przybliżyła postać Marty Walczak Stasiowskiej podkreślając jej cechy osobowościowe oraz charakterystyczny sposób malowania. Marta Walczak Stasiowska odznaczona m.in. Glorią Artis w roku 2018 otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuki ludowej. Przez specjalistów jest uznawana za najbardziej tradycyjnie malującą na szkle artystkę podhalańską.

Rozmowa o malarstwie na szkle przerodziła się w dyskurs o kondycji artysty, człowieka . Nie zabrakło wzruszeń i opowieści pełnych humoru.

Album został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.