PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2019 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Podwieczorek jazzowy w Czerwonym Dworze

Piątek, 26 kwietnia 2019 r.
Autor: Piotr Korczak

Podwieczorek jazzowy w Czerwonym DworzeDługoletnia tradycja ożyła dzięki występowi Andrzeja Bachledy-Curusia, którego muzyka wypełniła długowieczne sale Czerwonego Dworu. To tutaj niegdyś grał Artur Rubinstein, Karol Szymanowski oraz przodkowie dzisiejszego gościa – Andrzej Bachleda-Curuś „Ałuś” oraz Andrzej Bachleda-Curuś senior. Nie był to więc zwykły koncert, ale raczej ewokacja wszystkiego, co dla folkloru zakopiańskiego ważne i istotne. Szczególnie, że muzyka tego artysty miesza gatunki jazzu oraz bluesu, otwierając się także na motywy góralskie.


Formalnie był to PROLOG Jazzowego Zakopanego, czyli projektu muzycznego, którego założeniem jest upowszechnienie muzyki jazzowej na ulicach całego miasta. Andrzej Bachleda nazwał jednak to spotkanie "podwieczorkiem", humorystycznie zwracając uwagę na porę wcześniejszą od wieczorowych występów klubowych. Faktycznie, było w atmosferze wydarzenia coś z luźnego klimatu kończącego się dnia, oczywiście okraszonego piękną muzyką akustyczną, z kameralnym trio gitary, trąbki i kontrabasu.

Andrzej (bądź Andre) Bachleda to były narciarz alpejski, który po wyjeździe do Francji osiągnął wiele sukcesów na polu kariery muzycznej. Jego talent wokalny, instrumentalny i kompozytorski odzwierciedlił się w licznych albumach muzycznych, wydanych na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. W trakcie koncertu ujawniły się wszystkie cechy charakterystyczne jego twórczości: połączenie folkowych motywów z frywolnym, niekiedy bluesującym jazzem. Towarzyszył mu Jacques Kuba Séguin, fenomenalny kanadyjski trębacz o polskich korzeniach oraz Michał Kapczuk, zdolny basista i kontrabasista, laureat wielu nagród w świecie muzyki.

Członkowie trzyosobowego zespołu umiejętnie współpracowali ze sobą, zostawiając również pole na indywidualne brzmienia. Raz były to nastrojowe riffy akustycznej gitary Bachledy, innym razem spektakularnie dynamiczne dźwięki trąbki SéguinaKapczuk dołał uzyskać imponujący rezonans, szarpiąc żywiołowo struny swojego kontrabasu. Całość rzeczywiście stworzyła doskonałą syntezę, zwieńczoną równie pasjonującym bisem na życzenie publiczności.

Goście przybyli na PROLOG licznie, pokazując że muzyka jazzowa zawsze będzie przyciągać uwagę. Artystów na scenę wprowadziła pani Małgorzata Wonuczka-Wnuk. Nie obyło się bez wspomnień, niekiedy spontanicznie przywoływanych przez osoby z publiczności, pamiętające jeszcze dziecięce lata Andrzeja. Jeżeli sam wstęp do Jazzowego Zakopanego prezentował się tak atrakcyjnie, możemy spodziewać się w tym roku prawdziwej uczty muzycznej.

Tekst: ZCK 

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.