PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Tam, gdzie górski szlak spotyka się z chicagowskim trotuarem – 16. Wiosna Jazzowa Zakopane

Niedziela, 5 maja 2019 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

Tam, gdzie górski szlak spotyka się z chicagowskim trotuarem – 16. Wiosna Jazzowa ZakopaneRóżnorodność, wielobarwność, otwarcie na prądy, podgatunki i mieszanki – to jedna z tendencji którą przypisać można doborowi muzycznemu na 16. Wiośnie Jazzowej Zakopane. Do tej pory mogliśmy usłyszeć na festiwalu całą paletę wariacji, nie tylko spod znaku czystego jazzu, ale również z jego bluesującą, fuzyjną, funkową, soulową i wieloraką naturą. Ta wielotematyczność, będąca poniekąd nieodłączną częścią gatunku, świetnie wyłoniła się czwartego dnia festiwalu.


  Wszystko zaczęło się pod wieczór, o godzinie 17:00, kiedy w Hotelu Aries & Spa zebrała się rekordowa liczba gości, aby zobaczyć koncert częstochowskiego Five O'Clock Orchestra, czyli wielokrotnie nagradzanego (m.in. Złotą Tarką) zespołu grającego jazz tradycyjny w stylu chicagowskim. Publika, naginając powierzchnię hotelowej restauracji do granic możliwości, nagradzała co chwilę poszczególnych muzyków sowitymi brawami. Frontman zespołu, Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski wykazał się świetnym instynktem komediowym, rzucając zabawnymi bon motami w przerwie każdego utworu. Repertuar natomiast był prawdziwą rewią jazzowych szlagierów, sentymentalnych songów i popisowych segmentów instrumentalnych.

    Późnym wieczorem scenę w Kawiarni Kmicic odwiedziła zjawiskowa Mili Morena, wraz z muzykami Teatru VIS a VIS. Występ SUMMERTIME można zasadniczo podsumować jako esencję kameralności, z eleganckim pianinem i saksofonem w ramach akompaniamentu. Zaciemniona sala, piękne oświetlenie, subtelne wrażenia muzykalne. Usłyszeliśmy nieśmiertelne utwory Billie Holliday, Franka Sinatry i wielu innych legendarnych artystów. Mili Morena, z jej rewelacyjnym wokalem, przełamanym kubańskim zabarwieniem, zrobiła ogromne wrażenie na licznej publiczności. Poza olśniewającą prezencją i świetnym głosem, zadbała również aby uczestnicy świetnie się bawili, zachęcając ich do ruchu w rytm jazzu w stylu latino.

    W tym samym czasie Kino Sokół ugościło na scenie Hanię Rybkę z jej zespołem jazzowo-regionalnym. To był pierwszy z dwóch koncertów występu Folk & Jazz pod Tatrami. W rzeczy samej, folklor w połączeniu z jazzowymi tematami wpadł do sali, niczym górski piorun. Hania Rybka, świetnie znana nie tylko na Podhalu, ale również w całej Polsce, od samego początku rozbroiła widownię góralskimi przyśpiewkami, a członkowie jej zespołu odnaleźli muzyczny złoty środek pomiędzy regionalną melodią, a synkopową kompozycją. Wspólnym mianownikiem okazała się tutaj spontaniczność, obecna przecież w korzeniach gatunku, jakim jest jazz.

    Drugi występ to była już czysta, jednolita próba jazzowego genre'u. Leszek Kułakowski wraz z zespołem zaprezentował trybut dla Krzysztofa Komedy w 50. rocznicę jego przedwczesnej śmierci. To, co zobaczyliśmy było przykładem jazzu gęstego, podwędzonego dymem cygara, solidnego niczym skrystalizowany blok muzyki. Skojarzenia z wielkomiejskim, nowojorskim spleenem nasuwały się samoistnie. Kułakowskiemu wraz z zespołem udało się oddać absolutny hołd genialnemu kompozytorowi, scalając jego dorobek z własną wirtuozerią sceniczną.

    To nadal nie koniec 16. Wiosny Jazzowej Zakopane. Przed nami wielkie zakończenie festiwalu, z kolejnymi wspaniałymi koncertami. Ostatniego dnia zobaczymy na scenach m.in. muzyków z Siegen, miasta partnerskiego dla Zakopanego, czyli SI FOUR Band. Usłyszymy też muzykę Staroniewicz NORTH PARK oraz Ilony Damięckiej z Bertazzo Hart Kwartet. Ostatnim występem w ramach Jazzowego Zakopanego będzie Sefardix w wykonaniu Jorgorsa Skoliasa oraz fantastycznych braci Oleś. Zapraszamy serdecznie!

Zapraszamy serdecznie na pozostałe wydarzenia Jazzowego Zakopanego oraz 16. Wiosny Jazzowej Zakopane. Więcej informacji, wraz z pełnym programem na www.festiwale.zakopane.pl.

Organizatorzy wydarzenia:  
Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury

Partnerzy wydarzenia: 
Hotel Aries & Spa, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór, Kino Miejsce, Związek Artystów Wykonawców STOART, Poznaj Smak Gruzji, Teatr Vis à Vis, Kawiarnia Kmicic, Karczma Pod Gontem, Piekiełko Kawiarnia & Drink Bar, Społem Zakopane, Gama, GuGu Park, Bilety24

Partnerzy medialni wydarzenia: 
Program Trzeci Polskiego Radia, TVP Kultura, TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Tatra Premium Magazine, Polska Press Grupa, Dziennik Polski, Tygodnik Podhalański, JazzPress, Jazz TV, jazzitup.pl, jazzsoul.pl, Kultura i Sztuka, malopolskaonline.pl, podhale24.pl, Podhale Region, 24tp.pl, TV Podhale, watra.pl, zakopiec.info

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.