PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Siła Miłości

Środa, 8 maja 2019 r.
Autor: Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ Gniazdo w Zakopanem

Siła MiłościMagiczny wieczór, poezji w wykonaniu niesamowitych artystów scen krakowskich w połączeniu z historią opowiedzianą przez profesor Wandę Półtawską, na długo pozostanie w pamięci licznie zgromadzonych uczestników, którym nie przeszkodziły zawieje śnieżne by wysłuchać obozowego świadectwa Pani Wandy. Reżyserem wydarzenia jest znany z krakowskiego Teatru STU Andrzej Róg, a gościem specjalnym była Honorowa Obywatelka Miasta Zakopane, prof. Wanda Półtawska, więźniarka obozu w Ravensbrück.


Na scenie wystąpiło blisko 20 wybitnych artystów z krakowskiego świata teatralnego. Przy akompaniuje zespołu "Piwnica św. Norberta" twórczość obozową prezentowały znane w całym kraju solistki scen krakowskich: Desisława Christozowa-Gurgul, Kamila Klimczak, Monika Kępka, Maria Lamers, Ewa Landowska, Ewa Romaniak.
W pierwszej części spotkania uczestnicy usłyszeli śpiewaną i mówioną poezję o tematyce obozowej, wiersze tworzone w przestrzeniach obozowych wprowadziły słuchaczy w świat tworzących je więźniarek Obozu w Ravensbrück, niosąc ze sobą wiele przesłań i wątków w których szczególnie widoczna była tęsknota do wolności, strach i nadzieja. Śpiewane i recytowane były pieśni i wiersze Pani Grażyny Chrostowskiej, rozstrzelanej wraz z siostrą Polą i koleżankami z Pierwszego Transportu Lubelskiego dn.ia 18 kwietnia 1942 r. Usłyszeliśmy także poezję Zofii Górskiej, Haliny Golczowej, Marii Rutkowskiej-Kurcjuszowej, Zofii Pociłowskiej-Kann i Teresy Harsdorf-Bromowicz nauczycielki, harcerki z Zakopanego aresztowanej przez gestapo w sierpniu 1944 roku i osadzonej w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.
 
Na zakończenie wieczoru Pani profesor Wanda Półtawska, autorka wspomnień z obozu pt. „I boję się snów”, opowiedziała o swoich przeżyciach i o filozofii życia zgodnie z naukami Jana Pawła II.
 
Pani profesor mówiła o tym, że miłość to potęga, której prawdziwe oblicze ukazuje się dopiero w najbardziej krytycznych momentach. Publiczność pożegnała 98 letnią przyjaciółkę Jana Padała II owacjami na stojąco.
Koncerty i spotkania odbywają się w Zakopanym od 2015 roku, a ich organizatorem jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem, wydarzenie zorganizowane zostało w ramach 125-lecia działalności Zakopiańskiego Sokoła, z inicjatywy wnuka Pani Wandy.
 
Zwykły język nie odnajduje słów, które miałyby określić rozmiar zbrodni Holocaustu. Jedyne, co może zbliżyć nas do tego niemożliwego zagadnienia, to subtelność poezji oraz wymowność utworów muzycznych powstających w obozowej rzeczywiści.
 
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.