PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2019 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

„Dzwony, dzwonki, turliki…” Ludwisarstwo Władysława Kulawiaka w Willi Czerwony Dwór.

Czwartek, 20 czerwca 2019 r.
Autor: Piotr Kyc

„Dzwony, dzwonki, turliki…” Ludwisarstwo Władysława Kulawiaka w Willi Czerwony Dwór.19 czerwca w Willi Czerwony Dwór w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy „Dzwony, dzwonki, turliki…” Ludwisarstwo Władysława Kulawiaka. Na wystawie czynnej do 3 sierpnia 2019 roku zobaczyć można m.in. dzwony, dzwonki, turliki, góralskie sprzączki, moździerze, krzyże, świeczniki. Pan Władysław jest cenionym metaloplastykiem, kowalem i jednym z ostatnich ludwisarzy wytwarzających dzwony metodą tradycyjną. Podczas spotkania w Czerwonym Dworze artysta opowiadał o początkach swojej pracy. Na filmie wykonanym przez Podhalański Serwis Informacyjny WATRA można było obejrzeć kolejne etapy sztuki ludwisarskiej Władysława Kulawiaka - topienie i obróbkę metalu do uzyskania końcowego produktu. Uzupełnieniem wystawy jest intersująca publikacja o Władysławie Kulawiaku i jego twórczości.


„Ludwisarstwo jest zawodem zanikającym, wypierają go nowe technologie.  Ród Kulawiaków od pokoleń zajmuje się ludwisarstwem. Dziadek Władysława po I Wojnie Światowej, kiedy czasy były trudne, szukał dodatkowych zajęć, żeby utrzymać rodzinę. Wykonywał przede wszystkim dzwonki janczarki do uprzęży końskich i dzwony do kościołów. Nie ma szkół ludwisarskich, więc umiejętności przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a ludwisarze ściśle strzegą swoich tajemnic. Władysław Kulawiak jest ostatnim ludwisarzem na Podhalu. Kultywuje tradycję, korzysta z form i wzorów wykonanych jeszcze przez dziadka i ojca, a jednocześnie tworzy własne projekty, próbując dostosować się do rynku. Został  uhonorowany prestiżowymi nagrodami dla twórców ludowych – Nagrodą Oskara Kolberga w 2001 r., Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2003 r. oraz Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007 r.  W pracy pomaga mu żona Maria, a także syn, który kontynuuje rodzinną tradycję. Źródło – materiały „Willi Czerwony Dwór”.

 

 

Organizatorem wernisażu był Burmistrz Miasta Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum -  Willa Czerwony  Dwór.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.