PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

Środa, 10 lipca 2019 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

Koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i KameralnejSanktuarium Matki Bożej Fatimskiej to piękna, monumentalna świątynia, charakteryzująca się regionalnym wykończeniem. To tam odbył się drugi koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, czyli blisko dwumiesięcznego wydarzenia skoncentrowanego na muzyce poważnej najwyższej klasy. Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury we współpracy z Sanktuarium na Krzeptówkach zapewnili słuchaczom pasjonujące wrażenia za sprawą koncertu Pieśni biblijnych i kościelnych.


Pierwsze spotkanie z muzyką organową i kameralną w Zakopanem miało miejsce w willi Czerwony Dwór, gdzie usłyszeliśmy wspaniały koncert na pianino i wiolonczelę „Wajnberg vs Mendelssohn”. Tym razem występy przeniosły się do wnętrza świątyni, czyli naturalnie najlepszego miejsca na kompozycje organowe. W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, o godzinie 15:30, goście zebrali się nie tylko w celach duchowych, ale przede wszystkim dla muzycznej uczty, której motywem przewodnim była poetycka wędrówka przez tematy biblijne. 

Otwarcie spotkania należało do samej parafii, kiedy podkreślono historię Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, która szła w parze z rozwojem Sanktuarium jako miejsca kultury wysokiej. Następnie zabrał głos dyrektor artystyczny festiwalu, Rafała Monita, przybliżający tematykę, repertuar oraz sylwetki wykonawców koncertu. Tym razem program przewidywał utwory o tematyce religijnej i biblijnej autorstwa wybitnych kompozytorów, w tym Stanisława Moniuszki, Antonina Dwořáka i Johanna Segera. 

Wirtuozami koncertu byli Wacław Golonka na organach, Marcin Wolak jako bas oraz Grażyna Syrzistie w roli recytatorskiej. Już pierwsze chwile koncertu to był instrumentalny grom ze strony potężnych organów. Pierwsze dźwięki tego aerofonicznego kolosa wprawiły słuchaczy w nastrój pobożnego patosu. Niedługo potem towarzyszył im krzepki wokal Marcina Wolaka, który idealnie komponował się z organowym przepychem. Barokowy nastrój podsyciła Grażyna Syrzistie, z aktorską artykulacją pięknych fragmentów Pisma Świętego. Widzowie schodzili się całymi grupami aby doświadczyć tego bogactwa na żywo.

Na zakończenie wykonawcy otrzymali wielkie brawa, a Adam Zaleski z Zakopiańskiego Centrum Kultury podziękował zebranym za uczestnictwo, zachęcając do obecności na kolejnych koncertach festiwalu.

To był dopiero drugi koncert długiego cyklu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Już w sobotę 13 lipca, w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik usłyszymy „Cztery pory roku” w wykonaniu Rafała Zembrzyckiego i Kameralistów NOSPR. Dzień po tym koncercie, w niedzielę 14 lipca, czekać nas będzie organowa podróż muzyczna w Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach. Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowy program www.festiwale.zakopane.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.