PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Wystawa plastyczna Wołanie w górach w 110. rocznicę powstania TOPR

Wtorek, 23 lipca 2019 r.
Autor: Adam Kitkowski

Wystawa plastyczna Wołanie w górach w 110. rocznicę powstania TOPR15 lipca 2019 roku otwarto wystawę plastyczną Wołanie w górach, która jest impreza towarzyszącą projektowi „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”. Już po raz dwudziesty pod Tatrami rozbrzmiewa muzyka różnych epok i różnych stylów. Tym razem całość artystycznych prezentacji dedykowana jest ratownikom górskim w 11O. rocznicę powstania TOPR.


Wyrazem pamięci o odważnych i ofiarnych ludziach gór jest ta wystawa, którą można oglądać codziennie (w godzinach 8.00 - 20.00) w dolnym kościele Księży Misjonarzy w Zakopanem – Olczy. Wystawę otworzył ks. Jerzy Grzyb, proboszcz parafii p.w. M.B. Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy.

Ten artystyczny projekt honorowym patronatem objęli:   

Wiele lat temu publicysta, taternik, ratownik TOPR Michał Jagiełło napisał książkę Wołanie w górach. Przez te kilkadziesiąt lat ukazało się bodaj dziewięć wydań tej opowieści o tragicznych wypadkach w Tatrach i codziennej pracy - pełnej pasji i poświecenia – ratowników górskich. Wystawa plastyczna, którą będzie można oglądać codziennie od połowy lipca do końca września 2019 roku w kościele Księży Misjonarzy w Zakopanem – Olczy, nawiązuje do tej literackiej opowieści o górskiej krainie piękna i niebezpieczeństwa, mistyki i ciszy, wędrowania i zapatrzenia.

Ekspozycja obejmuje prace malarskie, rzeźbiarskie, rysunkowe zakopiańskich i podhalańskich artystów plastyków, prace uczniów Szkoły Sztuk Plastycznych im. A. Kenara oraz zdjęcia z archiwum TOPR i PTTK. Temat wystawy podkreśla instalacja artystyczna zatytułowana „Lina – linia życia”. Ciekawostką na wystawie są ostatnie rysunki (wykonane w Zakopanem) Wiktora Zina. Swoje prace na wystawie prezentują, m. in.: Stanisław Cukier - Przewodnicy, Wędrowiec, Czesław Jałowiecki – Lawina, Zaruski, Jan Jachymiak Brońcie pasterstwa, Zofia Majerczyk-Owczarek Taniec zbójników, Jacek Wiśniewski cykl Berbeka zdobywa Himalaje, Julian Klamerus Jagiełło, Anna Zielińska - Uniesienie, Bronisław Kłossowski – Smreczyński Staw, Klimek Bachleda. 
Otwarcie wystawy uświetniła prezentacja multimedialna zatytułowana Orla Perć przygotowana przez mobilne kino 3D trzeciWYMIAR (kontakt@trzeciwymiar.net) z Zakopanego. Pokaz, rodzaj impresji obraz – muzyka – słowo, przedstawił Marek Zaniewski, który zajmuję się tą techniką wizualną od wielu lat.

PRZESŁANIE
Wystawa Wołanie w górach jest próbą spojrzenia na nasz górski (przede wszystkim tatrzański) świat na wiele sposobów i pod różnym kątem. To, co widzimy za oknem w Zakopanem, Kościelisku czy Bukowinie Tatrzańskiej wywołuje w nas refleksję – świat jest piękny, by więcej piękna zobaczyć, trzeba „wdrapać się” na szczyt góry.

Droga na szczyt jest zawsze wielkim wyzwaniem dla każdego śmiertelnika, a sukces zdobycia wierzchołka zależy od jego umiejętności, charakteru czy odwagi. Jeśli dobrze przygotujemy się do tej drogi – sprzęt, nastawienie, warunki pogodowe, to jesteśmy w stanie być w każdej dolinę i zdobyć niejedną górę. Tytuł wystawy jest zapożyczeniem z książki Michała Jagiełły (publicysty, taternika, alpinisty, ratownika TOPR, przewodnika tatrzańskiego), który w kolejnych wydaniach opisywał dramatyczne zdarzenia w Tatrach i ofiarność ratowników górskich.

Każdy z nas chciałby „góry przenosić” i zdobywać codziennie jakiś „Everest”. Jednak wiemy, że jest to trudne, a czasem niemożliwe, ale człowiek (taka już jego natura) od zawsze chciał wejść wyżej, dojść dalej, wyprzedzić światło, pokonać czas. Wielu z nas, mieszkańców dziedzin pod Tatrami i siedlisk odległych od gór, mając świadomość, że droga  na szczyt jest mozolna i niebezpieczna, jednak podejmuje to ryzyko w imię … – motywacja bywa  różna! Niebezpieczeństwo nas nie zniechęca, czasem wręcz fascynuje. Ale niektórzy płacą wysoką cenę. Ot choćby Tatry, zbierają „żniwo” ludzkich istnień każdego roku. Smutne statystyki odnotowują kroniki wypadków po obu stronach naszych gór, podobnie kroniki wypadków w Alpach czy Himalajach. Wychodzimy rano w tę górską krainę piękna i ciszy z nadzieją szczęśliwego powrotu wieczorem. Ale tragedie zdarzają się … I o tym aspekcie „wołania w górach” jest nasza ekspozycja.

Góry inspirują, fascynuję, mobilizują zarówno mieszkańców podhalańskich wiosek, jak i ludzi z nizin, którzy po wielokroć wracają na tatrzańskie szlaki. Wystawa jest artystyczną podpowiedzią jak można patrzeć na szczyty gór, na szczyty naszych możliwości, oddając się marzeniom, iż być może „za górami, za lasami” jest lepszy, ciekawszy świat.

Wystawa „Wołanie w górach” kieruje nas na wiele refleksyjnych ścieżek. Jej autorzy wybrali zaledwie kilka – wołanie o pomoc, wędrówka w znane i nieznane, wołanie do Boga, juhaskie życie na hali, wspinaczka na grani, impresjonistyczne bądź ekspresjonistyczne zmaganie się z dziełem malarskim.                                                                                                

Adam Kitkowski – dyrektor projektu „Koncerty w Zakopanem, lato 2019”, XX edycja

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.