PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Zakopane we wrześniu 1939 roku

Sobota, 7 września 2019 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

Zakopane we wrześniu 1939 rokuPoczątek września ewokuje zawsze wspomnienia tragicznych wydarzeń 1939 roku. 2 września br. podczas kolejnego Wieczoru w Czerwonym Dworze z okazji 80-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej odbyło się spotkanie z Lesławem Dallem zatytułowane „Zakopane we wrześniu 1939 r.” Prelekcja Lesława Dalla dotyczyła pierwszych czterech tygodni okupacji Zakopanego przez wojska niemieckie i słowackie.


Lesław Dall przypomniał  przyczyny konfliktu, który doprowadził do wybuchu wojny oraz ogólny obraz Zakopanego na tle tych wydarzeń.  Szeroko również przedstawił sytuację w państwach sąsiadujących z  Polską – w Czechosłowacji i późniejszej Słowacji.  W czasie prelekcji zostały pokazane  mało znane fotografie przedstawiające m.in. zwycięską defiladę armii słowackiej  20.09.1939. 

W ciekawej dyskusji  wzięli również udział starosta Piotr Bąk oraz Lucyna Galica-Jurecka przewodnicząca Komisji Kultury oraz prezes Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa Palace Katownia Podhala.

Lesław Dall jest historykiem, regionalistą i wieloletnim nauczycielem historii w zakopiańskich szkołach. W latach 2006-2013 był kierownikiem Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem. W latach 1965-1989 działał w Związku Harcerstwa Polskiego. Od 1995 roku jest  prezesem Stowarzyszenia - Muzeum Harcerskiego im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.