PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Zakopane we wrześniu 1939 roku

Sobota, 7 września 2019 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

Zakopane we wrześniu 1939 rokuPoczątek września ewokuje zawsze wspomnienia tragicznych wydarzeń 1939 roku. 2 września br. podczas kolejnego Wieczoru w Czerwonym Dworze z okazji 80-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej odbyło się spotkanie z Lesławem Dallem zatytułowane „Zakopane we wrześniu 1939 r.” Prelekcja Lesława Dalla dotyczyła pierwszych czterech tygodni okupacji Zakopanego przez wojska niemieckie i słowackie.


Lesław Dall przypomniał  przyczyny konfliktu, który doprowadził do wybuchu wojny oraz ogólny obraz Zakopanego na tle tych wydarzeń.  Szeroko również przedstawił sytuację w państwach sąsiadujących z  Polską – w Czechosłowacji i późniejszej Słowacji.  W czasie prelekcji zostały pokazane  mało znane fotografie przedstawiające m.in. zwycięską defiladę armii słowackiej  20.09.1939. 

W ciekawej dyskusji  wzięli również udział starosta Piotr Bąk oraz Lucyna Galica-Jurecka przewodnicząca Komisji Kultury oraz prezes Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa Palace Katownia Podhala.

Lesław Dall jest historykiem, regionalistą i wieloletnim nauczycielem historii w zakopiańskich szkołach. W latach 2006-2013 był kierownikiem Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem. W latach 1965-1989 działał w Związku Harcerstwa Polskiego. Od 1995 roku jest  prezesem Stowarzyszenia - Muzeum Harcerskiego im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.