PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Muzeum Tatrzańskie - Wirtualna Noc Muzeów

Piątek, 15 maja 2020 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie - Wirtualna Noc MuzeówMuzeum Tatrzańskie zaprasza na tegoroczną, inną niż wszystkie Noc Muzeów. W związku z pandemią naszą aktywność tej nocy przenosimy do przestrzeni wirtualnej, ale zapewniamy Was, że atrakcji i tym razem nie zabraknie. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a oferta na Noc Muzeów jest naprawdę bardzo różnorodna. Zaczniemy od wspólnego czytania fragmentów dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza „Mister Price czyli Bzik Tropikalny”. Zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli różnych środowisk – naukowego, artystycznego, muzealnego, teatralnego.


Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zaprasza na tegoroczną, inną niż wszystkie Noc Muzeów. W związku z pandemią naszą aktywność tej nocy przenosimy do przestrzeni wirtualnej, ale zapewniamy Was, że atrakcji i tym razem nie zabraknie. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a oferta na Noc Muzeów jest naprawdę bardzo różnorodna.

Zaczniemy od wspólnego czytania fragmentów dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza „Mister Price czyli Bzik Tropikalny”. Zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli różnych środowisk – naukowego, artystycznego, muzealnego, teatralnego.  Oto dokładny plan emisji poszczególnych fragmentów 

19.00 Helena Agata Pitoń (Muzeum Tatrzańskie)

20.00 Andrzej St. Dziuk (Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza)

21.00 Zuzanna Dembiec (artystka)

22.00 Instytut Witkacego 

 Ellinor Golders - Kasia Kobro-Okołowicz
Mr. Price - Przemek Pawlak
Ryszard Golders - Marek Średniawa

23.00 Grzegorz Jarzyna (TR Warszawa)

24.00 Stefan Okołowicz witkacolog, Instytut Witkacego 

Ale to dopiero początek akcji, gdyż również internauci będą mogli na swoich profilach społecznościowym zamieszczać własne interpretacje tej sztuki Witkacego. 

Dzięki oznaczeniu publikowanych materiałów hasztagiem #MisterPriceZakopane poszczególne filmy będą widoczne dla całej społeczności biorącej udział w akcji. 

Kolejne wydarzenie to akcja botaniczna „Poznaj przyrodę, która cię otacza”. Zapraszamy do wspólnej przygody w kontakcie z przyrodą, która jest blisko nas. Bohaterem akcji botanicznej będzie Tytus Chałubiński – patron Muzeum Tatrzańskiego. Autorzy: Monika Pietraszko-Warchałowska i Marcin Warchałowski zaproszą wszystkich, aby wyszli z domów i poszukali mchów w swoim otoczeniu, zrobili im zdjęcie i wysłali je do publikacji. 

Będzie to forma poznawania przyrody, która jest wokół nas – tego na pewno życzyłby sobie patron Muzeum Tatrzańskiego. 

Zapraszamy do oglądania przygotowanego przez autorów filmu i wzięcie udziału w akcji poszukiwaniu mchów, które żyją blisko nas, o czym często nie mamy pojęcia. 

Zapowiedź: godzina 12.00 FB

Początek godzina 18.00 FB i YouTube 

Trzeci, ostatni projekt: „Wyjątkowe kobiety w dziejach Zakopanego” Wojciecha Szatkowskiego. Tutaj prezentujemy postacie pań, które miały największy wpływ na historię Zakopanego. W finale znalazło się pięć kobiet, oczywiście wybór ten jest subiektywnym autora. A my niezależnie od tego zachęcamy do zgłaszania przez naszych fanów swoich kandydatur kobiet, które odcisnęły największe piętno na dziejach stolicy Tatr.

Godzina 9.30 Maria Dembowska

Godzina 18.30 Barbara Grocholska-Kurkowiak

Godzina 21.30 Wanda Anna Gentil-Tippenhauer Widigierowa

Noc Muzeów to wielkie międzynarodowe święto instytucji kultury – mówi Anna Wende-Surmiak dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. – A ta noc jest szczególna – do tej pory co roku do muzeów przychodziły tłumy osób. U nas wydarzenie to organizowane jest już od ponad 10 lat i co jest dla nas bardzo fajne: w Noc Muzeów spotykamy Zakopiańczyków nie tylko tych, którzy często do nas przychodzą, ale też takich, którzy w ogóle nie pojawiliby się w muzeach, gdyby nie ta atrakcyjna nocna forma. W tym roku Noc Muzeów odbędzie się w najbliższą sobotę 16 maja i pierwszy raz niestety nie odbędzie się ona jak co roku, nie spotkamy się z naszymi przyjaciółmi, ze zwiedzającymi twarzą w twarz – będzie to spotkanie wirtualne. Przygotowaliśmy bardzo atrakcyjny program na tą szczególną okoliczność, a wszystko odbędzie się za pomocą naszych mediów społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wirtualnej Nocy Muzeów oraz do dyskusji – bo nie będzie to tylko wydarzenie, podczas którego przedstawiamy to co mamy zaplanowane, ale zapraszamy również wszystkich użytkowników Facebook o YouTube do aktywnego uczestnictwa w naszych działaniach.


 

W akcji wezmą udział: Andrzej Dziuk dyrektor, reżyser i twórca Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza i Grzegorz Jarzyna dyrektor artystyczny Teatru TR w Warszawie, Instytut Witkacego, którego Zarząd przeczyta fragment w podziale na role: Ellinor Golders - Kasia Kobro-Okołowicz
Mr. Price - Przemek Pawlak
Ryszard Golders - Marek Średniawa

Kolejne odcinki przygotują dla nas: zakopiańska artystka Zuzanna Dembiec i witkacolog Stefan Okołowicz. Nagrania będą również autorstwa pracowników Muzeum Tatrzańskiego. 

Ale to dopiero początek akcji, gdyż również internauci będą mogli na swoich profilach społecznościowym zamieszczać własne interpretacje tej sztuki Witkacego. Dzięki oznaczeniu publikowanych materiałów hasztagiem #MisterPriceZakopane poszczególne filmy będą widoczne dla całej społeczności biorącej udział w akcji. 

Kolejne wydarzenie to akcja botaniczna „Poznaj przyrodę, która cię otacza. Wydarzenie będzie zaproszeniem do wspólnej przygody w kontakcie z przyrodą, która jest blisko nas. Bohaterem akcji botanicznej będzie Tytus Chałubiński – patron Muzeum Tatrzańskiego. Autorzy: Monika Pietraszko-Warchałowska i Marcin Warchałowski zaproszą wszystkich, aby wyszli na zewnątrz i w bezpośredniej bliskości poszukali mchów w swoim otoczeniu, zrobili im zdjęcie i wysłali je do publikacji. Będzie to forma poznawania przyrody, która jest wokół nas – będzie to więc zgodne z tym czego chciałby patron Muzeum Tatrzańskiego. 

I trzeci, ostatni projekt: „Wyjątkowe kobiety w dziejach Zakopanego” Wojciecha Szatkowskiego. Tutaj zostaną zaprezentowane postacie pań, które miały największy wpływ na historię Zakopanego. W finale znajdzie się pięć kobiet, a łącznie zaprezentowanych zostanie osiem osób nominowanych. Niezależnie od typów autora, również internauci będą mogli zgłaszać swoje kandydatury kobiet, które odcisnęły największe piętno na dziejach stolicy Tatr.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.