PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr”

Piątek, 20 listopada 2020 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr”Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na kolejną wystawę – tym razem wirtualną. Wystawy czasowe oraz stałe organizowane w nawet największych budynkach mają swoje ograniczenia, przestrzenne i techniczne. Istnieją bowiem takie eksponaty, które trudno jest zaprezentować bez specjalnych i bardzo drogich urządzeń lub ich rozmiar i ilość nie pozwalają na prezentowane całej kolekcji. Bariery te możemy przełamać dzięki internetowi, który umożliwia nam na pokazanie rzeczy do tej pory nigdy nie prezentowanych.


„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” to wirtualna wystawa dająca unikatową szansę zapoznania się z kompletną kolekcją okazów geologicznych Muzeum Tatrzańskiego, zebranych przez Chałubińskiego w Tatrach. Na wystawie prezentowane są mikroskopowe zdjęcia preparatów mchów oraz szereg dokumentów związanych z eksponatami, których zazwyczaj się nie pokazuje na tradycyjnych ekspozycjach. Czasami dokumenty te są równie interesujące co same eksponaty. Świetnym przykładem są tak zwane „sygnaturki”, czyli małe karteczki z podstawowymi informacjami dotyczącymi poszczególnych eksponatów. Dziś prezentujemy Wam jedną z nich.

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” to pierwsza wirtualna wystawa o doktorze Tytusie Chałubińskim. Wyjątkowość tej wystawy polega nie tylko na tym, że odbywa się w 200. lecie urodzin patrona Muzeum Tatrzańskiego. Jej głównym atutem jest jej otwarty charakter. Wystawa jest dofinansowana ze środków Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultury w sieci”. 
 
Doktora Tytusa Chałubińskiego, najczęściej przedstawiamy jako wybitnego lekarza i społecznika. Czasami jako wielkiego miłośnika Tatr i Zakopanego. Często zapominając o jego osiągnięciach jako biologa. Tworząc naszą wystawę postawiliśmy sobie za zadanie przypomnieć naukowe dziedzictwo Chałubińskiego. Dziedzictwo, które zazwyczaj zamknięte jest w ciemnych i niedostępnych magazynach Muzeum, do których dostęp mają tylko wybrani. Chcemy pokaż artefakty, które pokolenia muzealników pieczołowicie opisywało, zabezpieczało oraz układało w szufladach i półkach regałów. Eksponatów niezwykle delikatnych i po dziś dzień cennych naukowo.

W 200. lecie urodzin Tytusa Chałubińskiego, dzięki magii Internetu, prezentujemy kompletną tatrzańską kolekcję geologiczną oraz część z kolekcji botanicznej przechowywanej w Muzeum Tatrzańskim. Pokazujemy nie tylko eksponaty w skali makroskopowej, ale też te których nie możemy zobaczyć nieuzbrojonym okiem. Udostępniamy bowiem, zdjęcie preparatów mchów wykonanych przez Chałubińskiego.

Pragniemy też przybliżyć historię potomków Tytusa Chałubińskiego, do dziś w sposób magiczny i nierozerwalny związanych z Zakopanem i Tatrami. Jednym z nich jest prawnuczka Tytusa, Kinga Chałubińska. Podobnie jak jej pradziadek, również uniwersytecki profesor nauk medycznych.

Chcemy wspólnie przypomnieć miejsca związane z patronem Muzeum. Tajemnicze, nieznane a może trochę zapomniane. Jednym z nich jest Las Chałubińskich pomnik przyrody, w samym sercu Zakopanego.
Kolejnym zachwycającym miejscem są Wrota Chałubińskiego. Z tej granicznej przełęczy w głównej grani Tatr Rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Na symboliczną dla Kingi Chałubińskiej. Dolinę Ciemnosmreczyńską.
Mam nadzieję, że ta wirtualna wystawa przełamie nie tylko bariery geograficzne, ale będzie inspiracją dla współczesnych badaczy i miłośników Tatr. Będzie przypominać o przyrodniczym dziedzictwie pozostawionym przez „Króla Tatr”, patrona Muzeum Tatrzańskiego.
dr Marcin Warchałowski

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Spinka góralska XIIISpinka góralska XIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.