PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

"Jan Paweł II i Zakopane" Fotografie Pawła Murzyna

Poniedziałek, 23 listopada 2020 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

"Jan Paweł II i Zakopane" Fotografie Pawła MurzynaBurmistrz Zakopanego Leszek Dorula, ZCK, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór przedstawia cykl filmów towarzyszących wystawie fotograficznej Pawła Murzyna „Jan Paweł II i Zakopane”. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną zapraszamy do naszych aktywności online. Część pierwsza to prowadzanie kuratorskie Pawła Murzyna po wystawie „Jan Paweł II i Zakopane”. Warto wspomnieć, iż Paweł Murzyn to jeden z nielicznych fotografów, którzy uzyskali licencję na fotografowanie wizyty Papieża Polaka na Podhalu. Wędrując po ekspozycji, twórca wystawy opowiada o chwilach spędzonych z Ojcem Świętym and Morskim Okiem i Kasprowym Wierchu, o podarowanym różańcu przez Jana Pawła II w dniu urodzin, czy też powieszeniu flagi papieskiej na Giewoncie 4 czerwca 1997 roku.


Narciarz, wędrowiec, pasjonat i miłośnik Tatr, człowiek dialogu, nieustający katecheta, a przede wszystkim życzliwy  człowiek - tak mieszkańcy Podhala zapamiętali Jana Pawła II. W Zakopanem, u stóp Krzyża na Giewoncie odbyła się uroczysta Msza święta sprawowana przez Papieża Polaka, która była wielkim przeżyciem dla mieszkańców naszego miasta, a także najważniejszym wydarzeiem w całej jego historii. Kolejna wirtualna odsłona to spotkanie w Krzysztofem Owczarkiem - zastępcą Burmistrza Zakopanego w latach 1995 – 2006, osobą zaangażowaną w organizację wizyty Jana Pawła II pod Tatrami.

Maria Mateja-Torbiarz, wieloletni naczelnik Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Zakopanego, współorganizator wizyty Jana Pawła II w Zakopanem w 1997 roku oraz licznych pielgrzymek delegacji Zakopanego do Ojca Świętego. Autorka przekładu Pisma Świętego (Nowego Testamentu oraz Ewangelii) na gwarę górali skalnopodhalańskich. Ewangelię wręczyła Papieżowi w Watykanie w 2001 roku. Zapraszamy do prezentacji kolejnego reportażu filmowego, tym razem z udziałem pani Marii Mateji - Torbiarz w ramach wystawy „Jan Paweł II i Zakopane. Paweł Murzyn – fotografie”. Wieloletni sekretarz jury Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, przyjaciel artystów i wielka orędowniczka kultury Podhala. Inicjatorka wydarzeń kulturalnych w Zakopanem, juror konkursów i opiekun zespołów góralskich. Poetka i autorka pięknych, haftowanych obrazów.

Ewa Sterczyńska – założycielka i dyrygentka Podhalańskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego „Turliki”, działającego od 1997 roku. Pierwszy występ 160 osobowego chóru miał miejsce 6 czerwca 1997 roku podczas Mszy św. u stóp Wielkiej Krokwi z udziałem papieża Jana Pawła II. Zaśpiewał wówczas pieśń „Syćka se Wom zycom”, adaptację wiersza Heleny Bachledy-Księdzularz.

Wystawa fotografii Pawła Murzyna „Jan Paweł II i Zakopane” przypomina najważniejsze dni w historii Zakopanego. Wizyta Jana Pawła II niosła nadzieję, której dzisiaj brakuje. Prezentacja zatrzymanych w kadrze chwil służy podtrzymaniu tej nadziei i przypomnieniu złożonego przez ówczesnego burmistrza Zakopanego Adama Bachledę-Curusia Hołdu górali polskich. Zapraszamy na wirtualne oprowadzanie przez dr Małgorzatę Wonuczkę – Wnuk – kuratora wystawy „Jan Paweł II i Zakopane”. 

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.