Zakopane
Kultura
Muzeum Tatrzańskie. Wernisaż wystawy “August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”.
Autor: Piotr Kyc
30 kwietnia 2025 w Muzeum Tatrzańskim miał miejsc wernisaż wystawy “August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”. Po raz pierwszy po ponad stu latach można było podziwiać dzieła wybitnego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego. Wystawę w imieniu dyrektora Muzeum Tatrzańskiego otworzyła Anna Jarząbek zastępca dyrektora ds. rozwoju i inwestycji Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
(tekst Muzeum tatrzańskie)
O kulisach postania wystawy opowiedziały dr Beata Michalec – Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, dr hab. Agnieszka Lajus – Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, Joanna Staszak – naczelnik Wydziału Kultury i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Zakopane oraz dr Anna Lipa – jedna z kuratorek wystawy, kustosz dyplomowana Muzeum Literatury.
Po części oficjalnej przyszedł czas na zwiedzanie nowej ekspozycji, na którą serdecznie zapraszamy!
Wystawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” to wielowątkowa opowieść prezentująca zarówno twórczość, jak i barwne życie artysty. Narracja ekspozycji poprowadzona została nie tylko za pomocą dzieł sztuki, ale też bogatej archiwalnej spuścizny twórcy ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, zawierającej jego amatorskie filmy, fotografie, notatki, korespondencję i szkicowniki.
Wystawa ta jest projektem, który ukazuje sylwetkę i dorobek artystyczny najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, tworzącego przede wszystkim na emigracji we Francji i w Brazylii. Obok materiałów archiwalnych na wystawie zaprezentowane zostały 24 rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Są one odzwierciedleniem wszystkich okresów w twórczości Zamoyskiego – od czasów formizmu, kiedy jego prace są najbardziej eksperymentalne, poprzez okres klasycyzujący – gdzie osiąga pełnię dojrzałości i indywidualizm, aż do ekspresjonizmu, który przynosi ostre deformacje, dotąd nieobecne w jego dorobku. Nie jest to klasyczny, muzealny pokaz, lecz próba stworzenia portretu artysty z historią w tle – z panoramą miejsc, środowisk artystycznych, prezentacją niezwykle interesujących przyjaciół otaczających rzeźbiarza.
Ekspozycji rzeźb towarzyszy pokaz obrazów wybitnych malarzy i przyjaciół artysty z okresu zakopiańskiego: Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) – w tym słynny autoportret Ostatni papieros skazańca ze zbiorów Muzeum Literatury – oraz seria kompozycji pastelowych tego twórcy, a także dzieła Rafała Malczewskiego, Leona Chwistka i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Kuratorki wystawy:
dr Anna Lipa – Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Helena Pitoń – Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Wystawę można oglądać do 28 września 2025 r. w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10.”
Zakopiańska edycja wystawy “August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” jest współorganizowana przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach PROJEKTU ZAMOYSKI 2017-2021.
- Torebka filcowa II
Torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
160 zł - Bransoletka "Czerwona"
Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
55 zł - Magnes Folk na lodówkę IX
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł
- Muzeum Tatrzańskie. Wernisaż wystawy “August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”.Autor zdjęć: Piotr Kycobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 78