PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Rozmaitości

Zakopiański OFFSET z Tauronem: młodzież zasadziła drzewa na Zoniówce

Czwartek, 13 maja 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka4 000 buków, jodeł, świerków, lip i klonów posadziła w ciągu dwóch dni w strefie ochronnej wokół Zakładu Utylizacji Odpadów na Zoniówce młodzież z zakopiańskiego Gimnazjum nr 2. Z pomocą przyszły także VIP-y. Z łopatami i sadzonkami w ręku na Zoniówce zjawili się sportowcy: Dariusz Goździak - pięcioboista nowoczesny, złoty medalista olimpijski, Franciszek Gąsienica Groń – narciarz, medalista olimpijski, snowboardzistka Jagna Marczułajtis oraz młoda kadra Ruchu Chorzów, a także przedstawiciele Urzędu Miasta Zakopane na czele z burmistrzem Januszem Majchrem, GOPR-owcy, przedstawiciele Fundacji Aeris Futuro oraz firmy Tauron Polska Energia S.A., czyli sponsora akcji. Imprezę poprowadził Krzysztof Trebunia-Tutka, który wraz z młodymi muzykantami góralską nutą zachęcał wszystkich do pracy.


Inicjatorem zakopiańskiego Offsetu jest Gimnazjum nr 2 w Zakopanem uczestniczące w projekcie ACT ECO, który inspiruje młodzież do podejmowania działań pro-ekologicznych we własnym środowisku. I to właśnie członkowie ACT ECO TEAM będą nadal dbać o posadzone z taki trudem drzewka, tak aby kiedyś w tym miejscu wyrósł piękny las. Dla uczestników akcji oprócz satysfakcji, nagrodą był piknik i pyszny poczęstunek, który na tę okazję przygotował Pensjonat Litworówka z Poronina. Akcji patronował Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.

- Mamy cztery żywioły – woda, ziemia, powietrze i ogień. Te cztery żywioły są nam niezbędne do życia. Musimy o nie dbać i korzystać z nich tak, żeby wystarczyły dla przyszłych pokoleń. Dzisiaj właśnie sadzone przez nas drzewa będą symbolizowały te cztery żywioły. Będziemy sadzić je w ziemi, będziemy dbać o wodę, która tuż obok przepływa i o powietrze, które nas otacza, tak żeby te drzewa dawały nam dużo pozytywnej energii – mówiła podczas oficjalnego rozpoczęcia akcji Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro.

Głos zabrała także Barbara Szarota, nauczycielka z Gimnazjum nr 2, autorka i koordynatora projektu ACT ECO. - W Gimnazjum nr 2 od dwóch lat prowadzimy projekt o nazwie Act Eco. Naszą inicjatywą chcemy uwrażliwiać młodzież szkolną i środowisko lokalne na problemy ekologiczne i zachęcać do pozytywnych działań na rzecz ochrony środowiska i do włączania się w światowe kampanie ekologiczne. W ciągu dwóch lat zorganizowaliśmy sześć wystaw ekologicznych, przeprowadziliśmy pięć konkursów. Zaczęliśmy działalność mocnym akcentem. W 2008 r. wzięliśmy udział w kampanii Unii Europejskiej „Ty też masz wpływ na zmiany klimatu” i zostaliśmy wyróżnieni przez komisarza UE za realne osiągnięcia. Potem zostaliśmy zwycięzcą konkursu „Be a Changer”. Co roku przeprowadzamy pod egidą ONZ kampanię Dzień Ochrony Środowiska. Dwa lata temu zwróciłam się z prośbą do burmistrza o wyznaczenie działek na posadzenie drzew. Uzyskałam pozytywną odpowiedź i właśnie na tym  terenie się znajdujemy. Piękna idea sadzenia drzew, poparta konsekwentnym i solidarnym działaniem wszystkich partnerów doprowadziła nas dzisiaj do tego wspaniałego finału. Jest to pierwsze tego typu obywatelskie oddolne działanie na naszym terenie. Wpisujemy się nim także w ogólnoświatową akcję „Miliard drzew dla planety” – opowiadała o ACT ECO i jego działaniach Barbara Szarota.

Idee ekologiczne tego dnia promowała także Jagna Marczułajtis. – Niezmiernie miło mi, że zostałam zaproszona do udziału w tej akcji. Sama bardzo wspieram takie poczynania. Różne negatywne działania na kuli ziemskiej powodują bowiem, że nie ma gdzie jeździć na desce i na nartach, a wielu z was, tak jak ja, lubi to robić. Kiedy sadzimy drzewka, to w jakiś sposób chronimy się przed tymi zagrożeniami. Każdy w swoim ogródku powinien mieć kilka drzewek, które będą chronić nasze życie i życie naszych dzieci. Tak, aby również przyszłe pokolenia mogły się nadal cieszyć zima, dzięki powstrzymaniu globalnego ocieplenia przekonywała snowboardzistka.

Pierwsze drzewko symbolicznie zasadził burmistrz Janusz Majcher wraz z Franciszkiem Gąsienicą Groniem. – Myślę, że wielu z was będzie tu wracało po latach i wspominało dzisiejszy dzień – dzień wspólnego sadzenia drzew. To jest wielka sprawa i życzę wam tego, abyście po latach mieli olbrzymią satysfakcję mogąc stwierdzić: to ja sadziłem – mówił burmistrz.

Z Gimnazjum nr 2 nawiązała współpracę Fundacja AERIS FUTURO, która włączyła się także w akcje sadzenia drzew. Fundacja zajmuje się skutecznym przeciwdziałaniem globalnym zmianom klimatu, ochroną i zwiększeniem różnorodności biologicznej i krajobrazowej, wspieraniem rozwoju społeczności lokalnych oraz promowaniem odpowiedzialnego biznesu. Od 2009 współpracuje z firmą TAURON Energia Polska, z którą to posadziła 16000 drzew w Karkonoskim i Ojcowskim Parku Narodowym.
Fundacja realizuje program „Czas na las”, w którym zachęcamy różne instytucje i osoby, aby razem z nami sądziły drzewa. Szukamy potrzeb lokalnych i dzięki ACT ECO oraz naszemu sponsorowi postanowiliśmy posadzić drzewa również tutaj – blisko składowiska odpadów, a także blisko TPN-u. Chcemy, by służyły one lokalnym mieszkańcom, a także w aspekcie globalnym przeciwdziałały zmianom klimatu. Zakopane i TP, to ewenement na skale naszego kraju. Stan środowiska wokół parku jest niezmiernie istotny. To jak mieszkańcy szanują przyrodę, ma przecież wpływ na dziedzictwo przyrodnicze, które pozostanie dla przyszłych pokoleń – wyjaśniała Joanna Mieszkowicz.

- Dla firmy Tauron ekologia jest bardzo ważna i nie tylko w takim aspekcie jak dzisiaj, czyli sadzenia drzewek i offsetowania. Tauron wykonuje bowiem szereg innych działań proekologicznych w przemyśle – są to instalacje odsiarczania w elektrowniach i elektrociepłowniach oraz spalarnie biomasy. Ponad połowa naszych bloków energetycznych jest już wyposażona w kotły do spalania biomasy. Są to również działania na rzecz odnawialnych źródeł energii. Mamy 35 elektrowni wodnych, myślimy też o farmach wiatrowych. Ekologia odgrywa więc dla nas dużą rolę i nakłady na takie działania są bardzo wysokie. Dzisiejsza  akcja jest wielopoziomowa - są tu przedstawiciele świata kultury, sportowcy, których sponsorujemy, GOPR, z którym także współpracujemy. Poprzez fundację AERIS FUTURO robimy coś także dla rodzinnych domów dziecka i dla edukacji młodego pokolenia. Te wszystkie działania łączą się ze sobą. A my mamy z tego i tę korzyść, że offsetujemy się, czyli w pewien sposób równoważymy skutki emisji – mówił Jacek Sakrejda reprezentujący firmę Tauron Polska Energia S.A.

Zobacz w naszym sklepie:
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Aniołek średni VAniołek średni VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.