PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Rozmaitości

Gra Kościuszki

Poniedziałek, 28 czerwca 2010 r.
Autor: Wisz Orłowski

Gra KościuszkiW miniony weekend grą opartą na kanwie Insurekcji Kościuszkowskiej harcerki i harcerze Obwodu Tatrzańskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zakończyli i podsumowali kolejny rok swojej harcerskiej działalności na terenie Zakopanego i okolic.


Rodacy!

Czarne chmury zebrały się nad Ojczyzną naszą, wróg wkroczył na ziemie naszych ojców. Siły nasze szczupłe, ale nie raz już garstka obrońców potężne siły wroga odeprzeć potrafiła. Tak i my, tu na ziemi podhalańskiej, odeprzemy wrogą nam tyranię, niesieni na skrzydłach zwycięstwa i bohaterskich czynów naszych braci spod Racławic.

Nieprzyjacielskie siły ufortyfikowały się na Galicowej Grapie. Baterie artylerii moskiewskiej rozlokowane są w dziesięciu strategicznych punktach. Należy je zlokalizować i zdobyć.

Pamiętajcie! Nie ten wygrywa, kto szablą doskonale włada, ale ten, kto razem z szablą rozumu używa.

Tadeusz Kościuszko
Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej

Taką oto odezwę usłyszały harcerki i harcerze Obwodu Tatrzańskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w miniony weekend. Grą opartą na kanwie Insurekcji Kościuszkowskiej zakończyli i podsumowali oni kolejny rok swojej harcerskiej działalności na terenie Zakopanego i okolic.

Rankiem 26 czerwca około 50 umundurowanych harcerek i harcerzy podzielonych na oddziały ruszyło w trasę, by stawić się na wezwanie Naczelnika Kościuszki w obozie powstańczym. Przemierzyli trasę od Zakopanego przez Gubałówkę, Harendę, Suche aż do Poronina, gdzie rozbili swój obóz i po Mszy Świętej pod Krzyżem Grunwaldzkim oddali się odpoczynkowi przy ognisku, aby nabrać sił przed ostatecznym starciem z wrogiem.

W niedzielę oddziały ruszyły do boju. Pokonując kolejne artylerie moskali poprzez wykonywanie harców (czyli zadań logicznych wymagających sprytu i przebiegłości, a także wprawy i obycia harcerskiego), zdobywali działa, które przybliżały ich do zwycięstwa. Około godziny trzynastej wrogie bataliony zostały pokonane, a bitwa zakończona. Na Galicowej Grapie odbył się uroczysty apel podsumowujący zmagania. Zwyciężył zastęp „Rysi” z zastępowym Maciejem Hagowskim wyw. na czele, któremu komendant gry Wisz Orłowski HO wręczył trofeum - czapkę kościuszkowską, która w przyszłym roku zostanie przekazana kolejnemu zwycięskiemu zastępowi. Cały zastęp „Rysi” został mianowany na kosynierów.

W grze wzięły udział harcerki z 12 Zakopiańskiej Drużyny Harcerek im. Olgi Małkowskiej, 3 Zakopiańskiej Drużyny Harcerzy „Górska Ostoja” im. Tadeusza Kościuszki, 6 Zakopiańskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego i 4 Zakopiańskiego Samodzielnego Zastępu Harcerzy. Na apelu obecni byli również komendant Tatrzańskiego Związku Drużyn Harcerzy, hufcowa Tatrzańskiego Hufca Harcerek i Zuchów oraz goście.

W przygotowywaniu i przeprowadzaniu gry pomagali wszyscy drużynowi i przyboczni z drużyn zakopiańskich.

Była to ostatnia przed wakacjami akcja Obwodu Tatrzańskiego, który już 5 lipca wyrusza na 3-tygodniowy obóz do Lubniewic w województwie lubuskim.

Od września rozpoczną się nabory do drużyn. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych w wieku 12–16 do wstąpienie w nasze szeregi.

Drużynowy 3 ZDH „Górska Ostoja” im. Tadeusza Kościuszki
Organizator Gry
Wisz Orłowski HO

Zobacz w naszym sklepie:
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.