PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Rozmaitości

Ustawimy mały obóz, bramę zbudujemy z serc…

Czwartek, 12 sierpnia 2010 r.
Autor: phm. Helena Orłowska

fot. Maciej SadyDługo myślałam nad tym, jak przejrzyście opisać, to co działo się tego lata na naszym obozie. Doszłam do wniosku, że zwykły reportaż to za mało. Postanowiłam, więc oddać w Wasze ręce ramowy plan dnia naszego, tegorocznego obozu. Jednak wcześniej, tytułem wstępu: miejsce: Lubniewice nad jeziorem Lubiąż, woj. lubuskie, data: 05- 27.07.2010, ilość osób: 160.


Wyjazd (Zgrupowanie) połączyło w tym roku aż cztery środowiska - krakowski Szczep Huragan 28, Skawińskie Drużyny Harcerek i Harcerzy, krakowski Szczep Koliba i, oczywiście, Obwód Tatrzański, który stanowił około połowy stanu całego Zgrupowania.
Z ramienia Obwodu Tatrzańskiego na obóz pojechały:

 • 1 Sromowska Drużyna Harcerek „Szarotki” im. Olgi Małkowskiej,
 • X Zakopiańska Drużyna Harcerek „Orla Perć” im. Heleny Marusarzówny,
 • 12 Zakopiańska Drużyna Harcerek im. Olgi Małkowskiej,
 • 3 Zakopiańska Drużyna Harcerzy „Górska Ostoja” im. Tadeusza Kościuszki,
 • 4 Zakopiański Samodzielny Zastęp Harcerzy
 • 6 Zakopiańska Drużyna Harcerzy im. Zawiszy Czarnego

Każda z drużyn realizowała swój własny program. Zatem na terenie obozu można było spotkać zwiadowczynie, łowczynie talentów, poszukiwaczki, Słowian i Wikingów. Ale wszystkie drużyny ściśle przestrzegały poniższego planu dnia:

7.15 - „Pobudka! Trzy minuty do powitania dnia!” Jakieś 3 minuty później drużyny spotykały się w kręgach i tradycyjną, poranną piosenką witały dzień.

„Wstaje dzień, blaski zórz, sponad gór, sponad pól, sponad mórz, płoszą cień, zbudź się już, Bóg jest tuż…” niosło się ze 160 gardeł i budziło nury, które z wrzaskiem zrywały się
z przybrzeżnych trzcin.

7.20- 7.30- Poranna gimnastyka. Skłony, przysiady, rozciąganie, czyli po pobudce ducha, pobudka dla ciała.

7.30- 8.30 – Orzeźwiającą wodą z jeziora opłukujemy, jeszcze lekko zaspane, twarze, myjemy zęby i dokonujemy wszelkich potrzebnych nam rankiem zabiegów higienicznych. Następnie nadchodzi czas na porządki w namiotach, trzepanie kocy, polerowanie menażek. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, w innym przypadku oboźna lub oboźny obetnie zastępowi punkty za bałagan i będzie można przegrać rywalizację obozową.

8.45- „Druhny i Druhowie! Czuwaj!”- czyli poranny apel Obwodu Tatrzańskiego. Meldowanie stanu liczebnego, odczytywanie planów dnia, przyznawanie sprawności oraz ważnymi komunikatami dla drużyn, wciągnięcie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie Hymnu Harcerskiego.

9.00 - „Smacznego, smacznego koleżankom i kolegom!”- czyli czas na śniadanie, które już od 6.30 przygotowuje zastęp danego dnia pełniący służbę.

9.30- 14.00 - to czas na zajęcia przedpołudniowe. Część harcerzy udaje się na zwiady do pobliskich miejscowości, inni budują w lesie szałasy, konstruują maszyny oblężnicze albo tratwy, malują, lepią z gliny, uczą się układać stosy ogniskowe, wędrują etc. etc.…

14.00 - „Zapraszamy Was na ten posiłek, który nam daje życiodajną siłę”- obiad. Dwudaniowy, pełnowartościowy, odżywczy i pyszny.

14.00- 15.00- Cisza poobiednia, czas wolny, choć tak naprawdę to czas na wyszycie zdobytych sprawności, uzupełnienie kroniki, odwiedziny u innej drużyny, czy przygotowanie zadań zleconych przez komendanta.

15.00- 19.00 - Zajęcia popołudniowe, gry terenowe, kąpiel w jeziorze, nauka szyfrów, udzielania pierwszej pomocy, zielarstwo, znaki patrolowe etc. etc…

16.30- Na ten posiłek każdy czeka z utęsknieniem- podwieczorek- coś na osłodę obozowych trudów.

19.00 - „Pobłogosław Panie, to dzisiejsze kolacjowanie”- czyli kolacja, aby nabrać sił na wieczorne i nocne akcje.

19.00- 20.30 - Czas na mycie, bo żadna harcerka i harcerz brudny przecież chodził nie będzie!

20.30- 21.45- Ogniska w podobozach. Tradycyjne, w mundurach, obrzędowe, w specjalnie uszytych na potrzeby stylizacji obozowej, strojach, zawsze pełne śpiewu, radości, podsumowane gawędą i przekazujące ważne treści.

22.00 - Pożegnanie dnia. Tym razem słowa modlitwy harcerskiej oraz dźwięk sygnałówki dają znak, że nadszedł czas odpoczynku…

22.15- Cisza nocna. Jednak nie wszyscy już się kładą…

W nocy, nad bezpieczeństwem śpiących obozowiczów, czuwa warta, które pilnie patroluje teren całego obozu i wszczyna alarm w razie niebezpieczeństw. Komendanci, oboźni, zastępowi odbywają nocne narady, podsumowują dzień, rozdzielają punkty, dyskutują i przygotowują się do dnia następnego. Gdzieniegdzie usłyszeć można gwizdek, który rozpoczyna nocne podchody i inne nocne, harcerskie gry, zwyczaje i obrzędy…

Na harcerskim szlaku dzieje się wiele niezwykłych rzeczy, których nie będzie w stanie do końca zrozumieć nikt, kto nigdy harcerzem nie był…

Chcesz poczuć smak tej przygody? Zapraszamy w nasze szeregi.

Czuwaj!

phm. Helena Orłowska

Hufcowa Tatrzańskiego Hufca Harcerek i Zuchów

Zobacz w naszym sklepie:
 • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
  60 zł
 • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
  100 zł
 • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
  35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.