PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2011 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Rozmaitości

Turniej Zastępów Tatrzańskiego Związku Drużyn Harcerzy ZHR

Środa, 6 kwietnia 2011 r.
Autor: Maciek Sady

Turniej Zastępów Tatrzańskiego Związku Drużyn Harcerzy ZHRW dniach 1 – 2 kwietnia w Zakopanem odbył się Turniej Zastępów Tatrzańskiego Związku Drużyn Harcerzy ZHR. Poszczególne drużyny reprezentowane były przez najlepsze zastępy wyłonione w rywalizacji punktowej prowadzonej przez daną jednostkę. 3 Zakopiańską Drużynę Harcerzy „Górska Ostoja” im. Tadeusza Kościuszki reprezentował zastęp Wilki – zastępowy Beniamin Rafiński wyw, 4 próbną Zakopiańską Drużynę Harcerzy zastęp Przewodnicy – zastępowy Michał Skupień mł, a 6 Zakopiańską Drużynę Harcerzy im. Zawiszy Czarnego zastęp Czarne Zbroje – zastępowy Michał Brzoskowski mł. Łącznie w imprezie wzięło udział 18 harcerzy.


Pierwszym zadaniem dla zastępów było punktualne stawienie się na zbiórkę alarmową zwołaną przez komendanta Turnieju hm. Macieja Sady HR. Po zameldowaniu się u oboźnego Macieja Bystrowskiego ćw. odbył się krótki apel, a zaraz po nim zastępy przystąpiły do rywalizacji. W ruch poszedł nóż oboźnego, a każdy harcerz stracił jeden guzik z bluzy mundurowej. Na pozór proste zadanie polegające na przyszyciu guzika okazało się dość skomplikowane w wykonaniu, zwłaszcza dla osób, które nie przygotowały się odpowiednio do rywalizacji i nie zabrały ze sobą obowiązkowego przybornika, w którym poza igłą i nićmi powinny się znaleźć zapałki zabezpieczone przed wilgocią, 2 metry linki, ołówek i oczywiście zapasowe guziki. Po tym sprawdzianie manualnych umiejętności uczestnicy turnieju zasiedli w kręgu na tradycyjnym harcerskim kominku, podczas którego śpiew harcerskich piosenek przeplatany był prezentacją poszczególnych zastępów biorących udział w imprezie. Po odśpiewaniu pieśni Idzie noc zastępy udały się na nocny spoczynek.

Następnego dnia po porannym apelu zastępy dostały chwilę czasu na uzupełnienie zapasów w pobliskim dyskoncie spożywczym, po czym udały się na szczyt Butorowego Wierchu. Korzystając z pięknych widoków harcerze przystąpili do pracy, a był to czas na sprawdzenie wiedzy z zakresu terenoznawstwa. Pierwszym zadaniem było narysowanie i opisanie jak największej ilości znanych znaków topograficznych w wyznaczonym czasie. Zadanie ukończyły wszystkie zastępy choć poziom wiedzy był bardzo zróżnicowany. Później przyszedł czas na obliczenie wysokości słupa z anteną radiową. Niestety zastępy choć znały bardzo dobrze teorię i wiedziały jak to zrobić, nie były w stanie zastosować tej wiedzy w terenie. Wyniki w zakresie od 14 do 25 metrów były zbyt dalekie od rzeczywistości. Ale po krótkiej analizie metod i kolejnych kilku minutach wszystkie zastępy wyliczyły wysokość anteny na około 21 metrów, co w dokładności harcerskiej w zupełności wystarczy. Na punkcie tym zastępy miały okazję również do wyznaczenia azymutu na Giewont oraz do zaprezentowania umiejętności orientacji w terenie i wyznaczania kierunków świata za pomocą przedmiotów terenowych. Oba te zadania wykonane zostały bardzo szybko i bardzo dokładnie przez wszystkie zastępy.

Po krótkim spacerze granią w kierunku Gubałówki nastąpił test sprawdzający wiedzę z zakresu łączności i sygnalizacji. Zadaniem zastępów było ułożenie drogi za pomocą znaków patrolowych, a na jej końcu pozostawienie ukrytego i zaszyfrowanego listu. Po wykonaniu tej części zadania zastępy zamieniły się trasami i ich zadaniem było odnalezienie i odszyfrowanie depeszy. Ten test wypadł również bardzo pomyślnie i sprawnie. Jeden z zastępów, by utrudnić deszyfrowanie wiadomości zastosował nawet podwójne szyfrowanie, co spowodowało małą konsternację wśród harcerzy próbujących odszyfrować tekst.

Ostatni postój był w okolicach zakopiańskich Zwijaczy. Tym razem zastępy miały okazję zaprezentować swoje umiejętności kucharskie. Na własnoręcznie zbudowanych kuchniach polowych harcerze musieli ugotować ciepłą strawę z wcześniej zakupionych produktów. Dwa zastępy postanowiły odgrzać leczo, ale jeden ugotował całkiem smaczną zupę pomidorową. W międzyczasie, by każdy miał zajęcie, część harcerzy nie mających zatrudnienia w kuchni, dostała do ułożenia z pociętych kawałów Prawo Harcerskie. Układanie swoistych puzzli przebiegło bardzo sprawnie i zakończyło się pełnym sukcesem. Po skończonym posiłku oboźny za pomocą gwizdka ogłosił alarm mundurowy, a zaraz po sprawdzeniu umundurowania harcerze otrzymali kolejne zadanie. Wszyscy trzej zastępowi ulegli wypadkowi łamiąc sobie kość piszczelową. Dodatkowym utrudnieniem – zapewne w wyniku wstrząsu spowodowanego uszczerbkiem na zdrowiu – nie mogli mówić. Harcerze musieli unieruchomić kończynę oraz bezpiecznie przetransportować rannego w wyznaczone miejsce. Przy tej konkurencji było bardzo dużo śmiechu, ale pomimo to bandażowanie zastępy zaliczyły pomyślnie. Gorzej z transportem rannych, gdyż zgodnie z wytycznymi przy tego typu urazach należy wzywać na miejsce wypadku pogotowie ratunkowe, jednak dla większej zabawy harcerze postanowili przenieść swoich liderów na miejsce zbiórki za wszelką cenę – niosąc, ciągnąc lub turlając. Te mało praktyczne metody okazały się skuteczne – zastępowi nie dość, że odzyskali mowę, to uciekając przed oprawcami zapomnieli o dość bolesnych kontuzjach. Po raz kolejny okazało się, że harcerze potrafią wszystko.

Na tym Turniej dobiegł końca, a jego uczestnicy rozeszli się do domów. Najlepszym zastępem okazały się Wilki uzyskując 117 punktów. Zaraz po nich uplasowali się Przewodnicy – 116 punktów, a III miejsce przypadło zastępowi Czarne Zbroje. Zastęp Wilki z 3 Zakopiańskiej Drużyny Harcerzy będzie walczył o miano Najlepszego Zastępu Chorągwi podczas Zlotu Małopolskiej Chorągwi Harcerzy im. Andrzeja Małkowskiego organizowanego w maju. Zlot organizowany jest z okazji setnej rocznicy powstania harcerstwa na ziemiach Polskich, a udział w nim zapowiedziały wszystkie małopolskie drużyny Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Tatrzański Związek Drużyn Harcerzy dostępny jest na facebook’u: www.facebook.com/hufiec

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.