PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2011 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Rozmaitości

Memento mori na zakopiańskim rondzie

Środa, 2 listopada 2011 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycNa rozstaju ulicy Nowotarskiej i Powstańców Śląskich, na skraju Ronda Romana Dmowskiego stoi od roku 1857 kamienna kapliczka. Kształtem przypomina słup, który wieńczy krzyż z konającym Panem Jezusem. Poniżej nie ma Maryi w otoczeniu aniołów, ani postaci świętych. Nie ma też żadnej sceny z drogi krzyżowej. Widzimy żeliwną czaszkę i piszczele przytwierdzone do postumentu. Czy w ogóle zauważamy ten obiekt?


Nie znam historii tej kapliczki. Być może powstała jako wotum dziękczynne za uzdrowienie z ciężkiej choroby, uratowanie życia lub dla uczczenia ważnego wydarzenia. Zapewne jej postawienie na skraju wsi miało gwarantować wędrowcom wychodzącym z Zakopanego Boską Opiekę, ale nie tylko. Czaszka i piszczele przypominały wędrowcowi o ostatecznym celu jego ziemskiej wędrówki. Warto spojrzeć na tę kapliczkę mijając ją pośpiechu codziennego dnia. Coś nam chce przekazać. Jakąś prawdę i naukę fundatora sprzed ponad stu pięćdziesięciu lat.
Dobrze, że mamy zabytkowe kapliczki, ale i wiele innych zabytków świadczących o bogatej historii naszego miasta. Od lat, w dniu Wszystkich Świętych, na zakopiańskich cmentarzach przeprowadzania jest kwesta na rzecz odnowy zabytkowych grobowców. Tak było i w tym roku. Dzięki tej akcji świetność odzyska parę nagrobków. Być może w przyszłość przyjdzie czas i na kapliczki, a w tym na tę opisaną powyżej. Tymczasem obywatelu - memento mori, kiedy przejeżdżasz przez rondo.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.