PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2011 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Rozmaitości

Memento mori na zakopiańskim rondzie

Środa, 2 listopada 2011 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycNa rozstaju ulicy Nowotarskiej i Powstańców Śląskich, na skraju Ronda Romana Dmowskiego stoi od roku 1857 kamienna kapliczka. Kształtem przypomina słup, który wieńczy krzyż z konającym Panem Jezusem. Poniżej nie ma Maryi w otoczeniu aniołów, ani postaci świętych. Nie ma też żadnej sceny z drogi krzyżowej. Widzimy żeliwną czaszkę i piszczele przytwierdzone do postumentu. Czy w ogóle zauważamy ten obiekt?


Nie znam historii tej kapliczki. Być może powstała jako wotum dziękczynne za uzdrowienie z ciężkiej choroby, uratowanie życia lub dla uczczenia ważnego wydarzenia. Zapewne jej postawienie na skraju wsi miało gwarantować wędrowcom wychodzącym z Zakopanego Boską Opiekę, ale nie tylko. Czaszka i piszczele przypominały wędrowcowi o ostatecznym celu jego ziemskiej wędrówki. Warto spojrzeć na tę kapliczkę mijając ją pośpiechu codziennego dnia. Coś nam chce przekazać. Jakąś prawdę i naukę fundatora sprzed ponad stu pięćdziesięciu lat.
Dobrze, że mamy zabytkowe kapliczki, ale i wiele innych zabytków świadczących o bogatej historii naszego miasta. Od lat, w dniu Wszystkich Świętych, na zakopiańskich cmentarzach przeprowadzania jest kwesta na rzecz odnowy zabytkowych grobowców. Tak było i w tym roku. Dzięki tej akcji świetność odzyska parę nagrobków. Być może w przyszłość przyjdzie czas i na kapliczki, a w tym na tę opisaną powyżej. Tymczasem obywatelu - memento mori, kiedy przejeżdżasz przez rondo.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.