PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Rozmaitości

Poland Trek

Wtorek, 8 maja 2012 r.
Autor: AKS

Poland Trek7 maja belgijski podróżnik i łowca przygód Louis-Philippe Loncke wyruszył na pierwszą w historii wyprawę przez Polskę – od Rysów po Bałtyk. Trasę przemierzy pieszo, tratwą i kajakiem – jedynie dzięki sile własnych mięśni. W czasie 1200 kilometrowego wyczynu Louis-Philip przejdzie 150 km po górach, przepłynie 50 km na tratwie i kolejne 1000 km kajakiem.


Pierwszy etap wyprawy będzie wiódł przez tereny górskie: z Zakopanego przez Tatry, Beskid Żywiecki i wreszcie Beskid Śląski, aż do Baraniej Góry, gdzie znajdują się źródła królowej polskich rzek - Wisły, ostatniej długiej, dzikiej rzeki Europy.

Ciągnąca się przez ponad 1074 km Wisła przepływa przez ponad połowę terytorium Polski. Dzieli kraj na dwie części i tworzy jego naturalny kręgosłup. Wisła przepływa przez trzy metropolie – Kraków, Warszawę i Gdańsk. Ma niebagatelne znaczenie dla polskiej kultury i historii. Wisła jest również ważnym elementem tożsamości narodowej. Na niemal całej długości Wisła zachowała naturalny charakter i pozostała właściwie niezmieniona przez człowieka. Jest to dość niespotykane i wyróżnia ją spośród innych dużych rzek Europy. Wzdłuż brzegów tego naturalnego szlaku wodnego można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, magiczne zakątki, piękne górskie strumienie, zakola, doliny i wąwozy.

Louis-Philippe chciałby poznać Polaków i dowiedzieć się czegoś o polskiej kulturze. Pragnie spojrzeć na Wisłę z własnej perspektywy. Spływając kajakiem, chce pokazać unikatowy, niemal nietknięty ręką ludzką szlak wodny, jak również podkreślić potrzebę jego ochrony. Podróżnik zamierza zwrócić uwagę na kwestie ochrony środowiska, a w szczególności rzek.

Na etapie górskim Luis-Philippe towarzyszyć będzie polski podróżnik Tomasz Grzywaczewski. W trakcie wyprawy ekipa wspólnie z fotografem i operatorem Natalie Hill zrealizuje filmy dokumentalny opowiadający nie tylko o wyprawie, ale przede wszystkim o Polsce i jej mieszkańcach.

Współorganizatorem przedsięwzięcia zapewniającym ekipie możliwości logistyczne niezbędne do produkcji filmowej jest „Żegluga Wiślana”: http://www.zeglugawislana.pl/

Drużyna Poland Trek zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcieliby się niego przyłączyć na 1 dzień - pieszo lub na kajaku – w czasie jego 4-tygodniowej wyprawy.

Garść faktów 

Czas trwania – 07. maja 2012 – 2. czerwca 2012

Całkowita długość trasy: 1 200 km

Wędrówka górska: 150 km

Spływ tratwą: 50 km

Spływ kajakiem: 1 000 km

1 200 km w 28 dni = 42 km dziennie

Uczestnicy

Louis-Philippe Loncke

Urodzony w 1977 r. Belg, Louis-Philippe Loncke jest wszechstronnym podróżnikiem i amatorem przygód, który uwielbia nowe wyzwania i nowatorskie wypraw w różnych części świata. Jest inżynierem i specjalistą od zarządzania.

Na Tasmanii wzbudził podziw rdzennej ludności, gdy w 7 tygodni przemierzył jej dzikie obszary. Pod koniec podróży był skrajnie wyczerpany, ale trudności jedynie zahartowały jego psychikę. W 2008 r. australijskie media z zaskoczeniem publikowały informacje o pierwszym człowieku, który samotnie przemierzył Pustynię Simpsona, najbardziej wysuszony obszar na całym kontynencie. Od 2009 r. Louis-Philippe odbył kilka pionierskich wypraw. Brał udział w wyprawach charytatywnych ekologicznych, podczas których podkreślał znaczenie zasobów wodnych. Louis-Philippe stał się jednym z najbardziej poważanych podróżników ekstremalnych młodego pokolenia. Pasjonują go również osiągnięcia innych. Podróżuje po całej Europie, spotykając się z innymi podróżnikami, by dzielić się doświadczeniami, zawierać znajomości podróżnicze i omawiać nowe projekty.

Natalie Hill – fotograf/operator filmowy

Natalie urodziła się w Wielkiej Brytanii, by następnie osiąść w Brukseli. Jest zawodowym fotografem prasowym. Natalie po raz pierwszy spotkała Louis-Philippe'a, gdy fotografowała go do artykułu dotyczącego niemożności powołania rządu w Belgii. Ujął ją czysty, niezmącony entuzjazm Louis-Philippe'a, jego odwaga i pasja. Gdy Natalie usłyszała o wyprawie do Polski, zapragnęła się w nią zaangażować. Projekt to dla niej wyzwania fizyczne i artystyczne. Jej zdjęcia były publikowane w wydawnictwach i czasopismach w Chinach, Europie i w Stanach Zjednoczonych. Delta Sky Magazine wygrało w 2010 r. dzięki jej fotografiom nagrodę Ozzie za artykuł pt. „Tintin w Brukseli”. Jej seria fotografii pt. „Xinjiang Rocker” została nagrodzona w prestiżowym brytyjskim magazynie „Creative Review Photography Annual 2008”.

Tomasz Grzywaczewski – reporter/project manager

Podróżnik, dziennikarz i filmowiec, prawnik z wykształcenia.

Pomysłodawca i organizator wyprawy „Long Walk Plus Expedition” z Jakucka na Syberii do Kalkuty w Indiach, śladami polskiego bohatera Witolda Glińskiego. Współautor filmu „Długi marsz 70 lat później”, książki „Długi marsz do wolności”, oraz wystawy fotograficznej „Długi marsz”.

Rzecznik prasowy Explorers Festival, jednego z największych na świecie festiwali gór, przygody i sportów ekstremalnych. Współpracownik działów podróżniczych we „Wprost” i „Dzienniku. Gazecie Prawnej” oraz licznych magazynów, m.in. „National Geographic Traveler”. Nie znosi rutyny, a najlepiej czuje się w drodze, kiedy każdy kolejny dzień stanowi nową przygodę i wyzwanie. W życiu oraz w podróżach, zgodnie ze słowami Roberta Frosta „z dwóch dróg wybiera zawsze tę mniej uczęszczaną”.

www.longwalk.pl

Więcej informacji na stronie http://www.polandtrek.com/

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.